Kolagen do picia
Kolagen do picia

Chaber bławatekBławatek (inaczej: Chaber bławatek, łac. centaurea cyanus) doskonale znany jest medycynie naturalnej już od wielu lat. Stosowany jest bowiem jako naturalny lek na schorzenia układu moczowego, choroby skóry oraz zapalenie spojówek. Roślina ta chętnie wykorzystywana jest także w dziedzinie kosmetologii.

Co to jest bławatek?

Bławatek to roślina, która powszechnie występuje na terenie całej Polski. Jego rosnące kwiaty często można spotkać na polach między zbożami. Z tego też względu często uważa się tę roślinę za chwast. Mimo to bławatek spełnia wiele funkcji. Wykorzystywany jest jako:

  • roślina ozdobna;
  • surowiec kosmetyczny;
  • surowiec farmakologiczny;
  • roślina lecznicza (medycyna naturalna);
  • naturalny barwnik;
  • roślina jadalna;
  • roślina miododajna.

Bławatka można również spotkać w Azji, Ameryce Północnej oraz innych zakątkach Europy. Jego kwiaty osiągają wysokość od 30 do 80 cm, posiadają kulisty kształt o średnicy około 3 cm, z kolei łodygi proste oraz wąskie liście.

Kwiaty bławatka zwykle występują w kolorze ciemno niebieskim, jednak spotkać je można również w kolorze białym, czerwonym lub różowym.

Jakie właściwości wykazuje bławatek?

Bławatek to roślina charakteryzująca się działaniem moczopędnym, antybakteryjnym, żółciopędnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Tak szerokie spektrum działania zawdzięcza wielu cennym związkom. Należą do nich: flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, witamina C, a także związki mineralne, w szczególności mangan.

Do głównych właściwości zdrowotnych bławatka zalicza się więc:

Jakie zastosowanie ma bławatek?

Bławatek może być wykorzystywany na wiele sposobów. Można wykonać z niego:

  • napar;
  • nalewkę;
  • kąpiel;
  • sok.

Poniżej przedstawiono jak wykonać poszczególne produkty.

1. Napar z bławatka.

1 łyżeczkę suszonego bławatka należy zalać 1 szklanką wrzątku i odstawić na 15 min pod przykryciem. Napar zaleca się pić 1-2 razy dziennie, pomiędzy posiłkami. Napar polecany jest przy chorobach nerek, zaburzeniach ze strony układu pokarmowego oraz przy niewydolności krążenia.

2. Nalewka z bławatka.

Około 5 świeżych kwiatów bławatka należy zalać 0,5 litra wódki i odstawić na tydzień czasu. Następnie należy odcedzić nalewkę i przelać do nowej butelki. Nalewkę zaleca się w przypadku schorzeń ze strony układu moczowego oraz w schorzeniach wątroby.

3. Kąpiel z bławatkiem.

4 łyżki suszonych kwiatów bławatka należy zalać 1 litrem wrzącej wody i odstawić na kilka minut pod przykryciem. W tym momencie należy przygotować kąpiel, a następnie przelać do niej napar. Kąpiel wskazana jest w przypadku grzybicy oraz stanów zapalnych w obrębie naskórka.

4. Sok z bławatka.

10 łyżek świeżych kwiatów bławatka należy zalać 0,5 litra wcześniej osłodzonej i przegotowanej wody. Następnie należy odstawić ją w ciepłe i nasłonecznione miejsce na około tydzień. Kolejnym krokiem jest odcedzenie soku i przelanie go do nowej butelki.

5. Płukanka z bławatka.

7 łyżeczek kwiatów bławatka należy zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić na 15 minut po przykryciem. Następnie napar należy odcedzić i odczekać do ostudzenia. Płukankę do włosów należy stosować po ich umyciu i nie spłukiwać. Wskazaniem do jej stosowania jest łupież oraz łojotokowe zapalenie skóry.

Podsumowanie

Jak się okazuje bławatek to roślina o wszechstronnym działaniu. Korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale również poprawia wygląd i kondycję skóry oraz włosów. Warto korzystać z jej dobroczynnych właściwości.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami