Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 maja 2023

Rokitnik zwyczajnyRokitnik zwyczajny z racji swoich szerokich właściwości zdrowotnych znalazł zastosowanie zarówno w kulinariach, jak i w dziedzinie kosmetologii. Jego główny wyróżnik to witamina C (której posiada największą ilość), co stawia go na wysokim 3 miejscu pod względem jej zawartości wśród roślin. Przyjrzyjmy się więc bliżej właściwościom oraz zastosowaniu rokitnika zwyczajnego.

Rokitnik zwyczajny – charakterystyka

Rokitnik zwyczajny rośnie zwykle nieopodal rzek i mórz. Jego owoce charakteryzują się dość kwaśnym i cierpkim smakiem. Posiadają okrągły kształt i są koloru pomarańczowego. Ich zbiór przypada na przełom sierpnia i października.

Rokitnik zwyczajny – skład

Owoce rokitnika to przede wszystkim źródło witaminy C. Jej ilość jest jedynie nieco mniejsza niż w dzikiej róży. Za bogatsze źródło witaminy C na całym świecie uznaje się tylko acerolę. Ponadto owoce rokitnika zawierają także:

Ciekawostką jest fakt, że rokitnik nie zawiera askorbinazy – enzymu, który przyspiesza procesy utleniania witaminy C w wysokiej temperaturze. Można więc poddawać go wszelkim obróbkom termicznym.

Rokitnik zwyczajny – właściwości zdrowotne

Najważniejsze właściwości rokitnika:

  • wspomaga układ naczyniowy – dzięki witaminie A, witaminie  C i witaminie E skutecznie obniża poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiegając tym samym zmianom miażdżycowym, chorobom sercowo-naczyniowym, oraz udarowi mózgu i zawałowi serca. Oprócz tego witamina C obniża poziom ciśnienia krwi. Z tego też względu rokitnik mocno polecany jest osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz osobom starszym w profilaktyce chorób serca;
  • niweluje zgagę i wrzody żołądka – zmniejsza dolegliwości bólowe, a także przyspiesza regenerację błony śluzowej żołądka;
  • łagodzi zmiany reumatyczne – dzięki obecności flawonoidów oraz beta-karotenu, rokitnik bardzo korzystnie oddziałuje na stany zapalne w układzie pokarmowym oraz dolegliwości w reumatoidalnym zapaleniu stawów. W tym przypadku łagodzi on objawy jak ból czy ograniczona ruchomość stawów;
  • leczy schorzenia skórne – napar z liści rokitnika stosowany w formie okładów, przyspiesza regenerację skóry w przypadku podrażnień, odmrożeń czy odleżyn;
  • chroni przed szkodliwym działaniem leków – dzięki obecności kwasów organicznych rokitnik chroni organizm przed szkodliwym działaniem lekarstw, a także przed wpływem promieni słonecznych i naświetlań rentgenowskich na skórę.

Warto zaznaczyć, że owoce rokitnika są jednocześnie niezwykle smaczne, także po przetworzeniu. Tym samym możemy w przyjemny sposób dbać o zdrowie.

Rokitnik zwyczajny – zastosowanie

W kuchni rokitnik może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Można wykonywać z niego przetwory takie jak dżemy, soki, herbatę, nalewki, a nawet olej. Ciekawym produktem wartym uwagi jest olej z rokitnika. Wykazuje skuteczność w walce z bliznami czy przebarwieniami skóry. Poprzez obecność kwasu omega-7 wykazuje działanie regenerujące i odmładzające. Z tego też względu wykorzystywany jest w kremach czy odżywkach. Olej z rokitnika można także wykorzystać w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego.

Z racji obecności w rokitniku beta-karotenu, roślina ta barwi na kolor pomarańczowy. To powoduje, że jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków takich jak samoopalacze czy płukanki do włosów utrwalające ich kolor. Rokitnik możemy również spotkać w kremach do pielęgnacji skóry starzejącej się oraz suchej.

Olej z rokitnika stosowany jest do produkcji szamponów oraz wszelkich odżywek do włosów. Dzięki składnikom odżywczym, które posiada, odbudowuje strukturę włosa oraz nadaje im zdrowy blask. Ze względu na działanie stymulujące wzrost włosów, olej z rokitnika wykorzystywany jest jako składnik preparatów na wypadanie włosów.

Rokitnik – przeciwwskazania

Rokitnika powinny unikać przede wszystkim osoby borykające się ze stanami zapalnymi trzustki, wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Ze względu na wysoką zawartość kwasów nie zaleca się spożywania go pacjentom chorującym na kamicę nerkową.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Białecki J., Skalski B., Olas B., Rokitnik zwyczajny [Elaeagnus rhamnoides (L.) A. Nelson] jako źródło związków prozdrowotnych, Problemy Nauk Biologicznych, 1/2021.
  2. Ulanowska K., Skalski B., Olas B., Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides L.) jako źródło związków o aktywności przeciwnowotworowej i radioprotekcyjnej, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 72/2018.
  3. Malinowska P., Olas B., Rokitnik – roślina wartościowa dla zdrowia, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2016.
  4. Urbaniak S., Kaźmierczak-Barańska J., Karwowski B., Rokitnik zwyczajny (Hippophaë rhamnoides L.) jako skarbnica witaminy C, Postępy Biochemii, 3/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami