Gałka muszkatołowa to powszechnie znana przyprawa, która znalazła zastosowanie zarówno w kuchni, jak i medycynie. Jednak oprócz wyszukanych walorów smakowych oraz właściwości leczniczych, stosowana w nadmiernych ilościach wywołuje działanie halucynogenne oraz może prowadzić do śmierci. W związku z tym należy korzystać z gałki w sposób rozsądny, zarówno w kuchni jak i lecznictwie naturalnym.
Spis treści
Gałka muszkatołowa – co to jest?
Gałka muszkatołowa to nasienie, które wydobywa się z torebki muszkatołowca korzennego. Nasienie to otoczone jest „kwiatem muszkatołowym” nazywanym również osnówką. W obu tych strukturach znajdują się olejki eteryczne, które nadają przyprawie wyjątkowy zapach oraz smak. Drzewa muszkatołowe pochodzą z Moluków (Wyspy Korzenne). Uprawia się je również w Malezji, na Karaibach oraz na Sri Lance.
Właściwości lecznicze gałki muszkatołowej
Gałka muszkatołowa stanowi źródło błonnika, kwasu foliowego, witaminy C, żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku, a także tiaminy, ryboflawiny i niacyny.
Gałka muszkatołowa wykazuje pozytywne działanie na układ pokarmowy. Poprawia procesy trawienne oraz zapobiega wrzodom żołądka, a także przyspiesza produkcję soków żołądkowych. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne. Według wierzeń naturalnych uzdrowicieli gałka muszkatołowa usuwa nadmiar toksyn z organizmu, wzmacnia pamięć i koncentrację. W skład gałki muszkatołowej wchodzi również eugenol (organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy terpenów). Związek ten spowalnia proces produkcji i uwalniania substancji warunkujących rozwój stanów zapalnych, co z kolei działa osłonowo na błonę śluzową żołądka.
Włączanie gałki muszkatołowej do diety zapobiega tzw. agregacji czyli zlepianiu się płytek krwi. Ponadto pozytywnie oddziałuje również na system nerwowy człowieka oraz pobudza przepływ krwi. Dzięki temu uważa się ją za dobry środek na poprawę potencji u mężczyzn. Naturalny związek obecny w gałce muszkatołowej pod nazwą mirystycyna, stanowi główny składnik preparatów na potencję. Przyczynia się również do zmniejszenia apetytu, co czyni ją skutecznym sposobem na odchudzanie.
Uwaga!
Stosowanie gałki muszkatołowej w dużych dawkach przyczynia się do zatrzymania akcji serca, a w efekcie może prowadzić nawet do śmierci.
Gałka muszkatołowa a działanie halucynogenne
Należy zaznaczyć, że gałka muszkatołowa spożywana w nadmiernej ilości wykazuje działanie zbliżone do narkotyków. Wszystko dzięki mirystycynie, która stanowi składnik olejku eterycznego i zapewniająca przyprawie korzenny zapach oraz smak. Dawkę halucynogenną stanowi 6-30 gramów gałki muszkatołowej. Pierwsze symptomy pojawiają się już po kilku godzinach od spożycia i utrzymują się przez 24 godziny. Przyjęcie gałki muszkatołowej w tzw. ilości narkotycznej powoduje niepokój, lęk, zaburzenia świadomości, sny na jawie, złudzenia oraz omamy wzrokowe.
Jak wiadomo przyjmowanie gałki w takich ilościach powoduje uszczerbek na zdrowiu, a także przyczynia się do rozwoju raka wątroby.
Gałka muszkatołowa w kuchni
Przyprawa ta wykazuje wiele zalet w kierunku kulinarnym. W związku z tym posiada stałe miejsce w wielu regionach świata. Wykorzystuje się ją do potraw na bazie mięsa, kiełbas, pasztetów, a także do wzbogacania smaku ryb, owoców morza oraz warzyw jak np. szpinak, kapusta, cebula, fasola. Jest idealnym składnikiem grzanego wina, piwa, piernika, kompotu owocowego oraz ponczu.
Gałkę muszkatołową można znaleźć także w herbacie Masala oraz w mieszankach przyprawowych.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz