Kolagen do picia
Kolagen do picia

Syrop z cebuli to skuteczny, naturalny sposób na wzmocnienie organizmu i poprawę odporności, znany już naszym babciom i prababciom. Istnieje wiele różnych wersji tego przepisu, jednak podstawowymi składnikami zawsze będzie cebula i miód naturalny (ewentualnie cukier). Jak przygotować taki syrop i jakie wykazuje działanie? Warto to wiedzieć!

Syrop z cebuli – przepis

Klasyczny przepis na syrop z cebuli obejmuje jedynie 2 składniki:

  • miód (lub cukier);
  • cebulę pokrojoną w plasterki lub kostkę.

Mając przygotowane składniki, wystarczy wziąć szklany słoik, a następnie warstwowo układać miód i cebulę, aż do całkowitego wypełnienia słoika. Ostatnią warstwą powinien być miód. Słoik szczelnie zakręcamy i odstawiamy w ciepłe, suche miejsce na co najmniej 12 godzin, najlepiej jednak na 24 godziny. Po tym czasie cebula w kontakcie z węglowodanami puści soki, w efekcie czego miód stanie się wartościowym syropem. Wystarczy wyjąć cebulę, a miód z jej sokami podawać jako środek leczniczy. Jeśli stosowany był klasyczny, biały cukier, w słoiku powstaje lepka, gęsta ciecz, będąca właściwym syropem.

Podstawowy przepis można modyfikować na wiele sposobów. Wystarczy dokładać kolejne warstwy w słoiku z wykorzystaniem wybranych, naturalnych surowców roślinnych. Może to być warstwa sprasowanego lub pokrojonego w plasterki czosnku, imbiru, goździków, pomarańczy, cytryny, a nawet ziół (np. oregano). Chcąc polepszyć smak syropu, można postawić na warstwę owoców, np. malin, które w kontakcie z miodem lub cukrem puszczą sporo soków. Wszystkie te produkty są uznawane za naturalne antybiotyki i stanowią skarbnicę cennych składników odżywczych oraz biologicznie aktywnych.

Zobacz również: Naturalne metody na przeziębienie i grypę.

Syrop z cebuli – działanie

Syrop z cebuli stosowany systematycznie np. w okresie choroby i wzmożonych infekcji (sezon grypowy) ma wielokierunkowe, korzystne działanie. Intensywnie wzmacnia układ immunologiczny, wspierając walkę zarówno z infekcjami wirusowymi, jak i pasożytniczymi czy bakteryjnymi. Szczególnie dobre efekty widać przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Syrop z cebuli łagodzi bóle gardła, działa wykrztuśnie i udrażnia drogi oddechowe, przez co zatoki nie są już zatkane i możliwe staje się swobodne oddychanie.

Zobacz również: Domowe sposoby na ból gardła.

Może również wspomóc trawienie, jednak ze względu na zawartość cebuli nie każdy może sięgać po takie rozwiązanie. Przeciwwskazaniami będzie choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz silny refluks. Także osoby z zespołem jelita drażliwego mogą po spożyciu syropu z cebuli odczuwać dyskomfort i ból brzucha. W innych przypadkach produkt spotęguje syntezę soku trawiennego, co będzie mieć bardzo dobre rezultaty.

Syrop z cebuli wykazuje działanie przeciwzapalne oraz może obniżać poziom cholesterolu LDL we krwi. Ta frakcja cholesterolu jest silnym czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza nadwagi i otyłości, nadciśnienia tętniczego, depresji czy miażdżycy.

Syrop z cebuli dla dzieci

Syrop z cebuli może być podawany dzieciom, jednak nie młodszym niż w wieku 2 lat. W razie wątpliwości lub przy przewlekłych problemach zdrowotnych najlepiej mimo wszystko skonsultować się z lekarzem pediatrą. Także dawka syropu powinna być odpowiednio mniejsza, niż ma to miejsce przy osobach dorosłych.

Zobacz również: Domowy syrop na wzmocnienie dla dzieci.

Syrop z cebuli zawiera same naturalne składniki, które są spożywane przez kobiety w ciąży na co dzień. W końcu nic dziwnego w tym, że herbata przyszłej mamy zostanie posłodzona łyżeczką miodu, a do dania głównego lub zupy doda się cebulę, aby poprawić smak jedzenia. W efekcie połączenie tych składników w klasycznym syropie także będzie pozytywne.

Dawkowanie syropu z cebuli

W przypadku dzieci rekomenduje się podawanie 1 łyżeczki syropu z cebuli dziennie, najlepiej przed pójściem spać. U osób dorosłych zalecana dawka jest już większa i wynosi 3 razy dziennie po 1 łyżce. Najlepiej rano, po południu i wieczorem, aby zachować stały rytm podawania organizmowi składników biologicznie aktywnych.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kapusta J., Apteczka domowa, Wydawnictwo Buchman, 2012.
  2. Nowak Z., Naturalne kuracje w przeziębieniu i grypie, 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami