Aktualizacja: 19 lutego 2024
Sok z dyni to pyszny i zdrowy napój, który jest pełen witamin i minerałów, w tym beta-karotenu, witaminy C i potasu. Jego delikatny, słodkawy smak sprawia, że jest idealny do spożywania na zimę, dodając ciepła i przyjemności w chłodne dni.
Spis treści
Sok z dyni – właściwości
Dynia ma wiele zastosowań w kuchni. Jej miąższ można użyć do zrobienia zupy, placków, muffinów, racuchów czy wykorzystać jako farsz lub zrobić sok dyniowy.
Największe korzyści spożywania dyni odczuje nasz wzrok. Zawarty w niej beta-karoten ma istotne znaczenie w procesie widzenia, gdyż wchodzi w skład barwnika wzrokowego – rodopsyny. Na jedzeniu dyni skorzystają również inne ważne narządy, takie jak serce czy nerki. A to dlatego, że obniża poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.
Sok z dyni jest łagodny dla układu trawiennego i może pomagać w regulacji trawienia dzięki zawartości błonnika oraz enzymów. Dynia jest naturalnym źródłem potasu, a sok z niej wyciskany może pomóc w utrzymaniu równowagi elektrolitowej i regulacji ciśnienia krwi. Sok z dyni zawiera różne przeciwutleniacze, takie jak witamina C i witamina E, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.
Odmiany dyni na sok
Sok z dyni – przepis
Przepis na sok z dyni jest bardzo łatwy, a najlepiej przygotować go, korzystając z sokowirówki. Do jego zrobienia potrzebne będą:
Sposób przygotowania
Dynię rozcinamy na mniejsze kawałki, usuwamy skórkę i pestki, a następnie kroimy w kostkę, która zmieści się do naszego urządzenia. Jabłka obieramy, usuwamy pestki z wnętrznościami i kroimy, następnie z cytryny wyciskamy sok. Na końcu łączymy wszystkie składniki i dodajemy łyżeczkę miodu. Sok można również uatrakcyjnić poprzez dodanie przypraw takich jak cynamon, imbir czy gałka muszkatołowa.
Sok z dyni bez wykorzystania sokowirówki
Aby wykonać sok z dyni bez użycia sokowirówki, wystarczy przygotować składniki:
- dynia;
- marchewka (opcjonalnie);
- woda mineralna.
Obieramy dynię ze skórki i usuwamy z niej pestki. Marchewkę również obieramy. Następnie trzemy warzywa na tarce o grubych oczkach i całość wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy, aż będą miękkie. Ugotowaną dynię i marchewkę pozostawiamy do wystygnięcia, a następnie miksujemy na gładką masę, którą przeciskamy przez sitko. Gotowy sok można dosłodzić miodem. Warto również dodać cynamon lub imbir.
Sok z dyni można dodatkowo wzbogacić o algę Spirulina. Przełoży się to na jeszcze większe korzyści zdrowotne, sok zawierał będzie dużo więcej witamin, minerałów, a także inne niezbędne dla organizmu człowieka składniki odżywcze.
Sok z dyni na zimę
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Korzeniewska A., Witek M., Gałecka T., Niemirowicz-Szczytt K., Ocena wybranych cech dyni zwyczajnej o nasionach bezłupinowych, Polish Journal of Agronomy, 12/2013.
- Nawirska A., Sokół-Łętkowska A., Kucharska A., Biesiada A., Bednarek M., Porównanie zawartości frakcji włókna pokarmowego w odmianach dyni z gatunku Cucurbita Maxima i Cucurbita Pepo, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 1/2008.
Zostaw komentarz