Nalewka z zielonego orzecha włoskiego nie tylko słynie ze swoich niepowtarzalnych walorów smakowych, ale również z właściwości typowo zdrowotnych. Polecana jest w szczególności na dolegliwości żołądkowe oraz schorzenia ze strony układu nerwowego.
Spis treści
Nalewka z zielonego orzecha włoskiego
Nalewka z orzechów włoskich bogata jest w witaminy, związki mineralne oraz kwasy tłuszczowe. W jej składzie znajdują się witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), a także witamina A, witamina C oraz witamina K. Stanowi również bogactwo soli mineralnych, do których należy fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk, potas oraz sód.
Należy zaznaczyć, że zielone orzechy włoskie, o których mowa, stanowią również źródło kwasu fenolowego, koenzymu Q10, sterolów roślinnych i L-argininy, która powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, zmniejszając ryzyko zawału serca. To właśnie z tego względu nalewki z orzecha włoskiego często nazywa się nalewkami leczniczymi.
Jakie właściwości ma nalewka z zielonego orzecha włoskiego?
Powszechnie znana i ceniona w medycynie ludowej nalewka z orzecha włoskiego pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego, na wygląd skóry oraz kondycję włosów. Wszystko dzięki obecnych w niej witaminom z grupy B. Nalewka z orzecha włoskiego uznawana jest jako naturalny specyfik na dolegliwości żołądkowe oraz słynie z właściwości przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych. Włączając ją do codziennego menu możemy skutecznie pozbyć się biegunki, grypy żołądkowej czy nieżytu w układzie pokarmowym.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nalewka z zielonych orzechów włoskich usuwa problem jakim są hemoroidy, żylaki oraz infekcje wywołane gronkowcem oraz paciorkowcem.
Przepis na nalewkę z zielonego orzecha włoskiego
Nalewkę wykonuje się z niedojrzałych (zielonych) orzechów włoskich. Bazę alkoholową może stanowić spirytus lub wódka. Dodatki w postaci przypraw wzbogacających smak nalewki dobieramy według własnych potrzeb. Może być to: cynamon, pieprz czarny, kolendra, goździki, ziele angielskie, tymianek, imbir, gałka muszkatałowa).
Składniki:
- 25 orzechów;
- 15 łyżeczek cukru;
- 500 ml spirytusu;
- szklany słoik;
- ochronne rękawiczki.
Przygotowanie:
Orzechy w łupinach należy dokładnie umyć, wysuszyć i pokroić na małe kawałki. Następnie niewielką ich ilość umieszczamy w szklanym słoju z dodatkiem 3 łyżeczek cukru, po czym ponownie kładziemy ich kolejną warstwę. Czynność tę powtarzamy do momentu wypełnienia całego słoja. Następnie jego zawartość należy zalać 0,5 litra spirytusu, szczelnie zamknąć i odstawić na 4 tygodnie w ciepłe miejsce. Należy pamiętać, że im dłużej nalewka stoi tym smak jej jest bardziej intensywny. Warto raz na jakiś czas zamieszać orzechy, aby cukier mógł dobrze się rozpuścić. Początkowo nalewka przybiera kolor żółty, z czasem jednak przekształca się do koloru czarnego.
Po upływie miesiąca nalewkę należy poddać przefiltrowaniu przy pomocy gazy lub drobnego sitka i przelać do szklanych butelek. W przypadku dolegliwości żołądkowych warto pić nalewkę 2-3 razy dziennie (40 kropel nalewki podawać na cukier lub zmieszać ją z ciepłą, przegotowaną wodą).
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz