Aktualizacja: 29 września 2024
Nalewka z jagód leśnych na spirytusie jest nie tylko smaczna, ale i znajduje zastosowanie w lecznictwie naturalnym osób dorosłych, np. przy przeziębieniu czy niestrawności. Najlepiej korzystać przy tym z jagód zebranych własnoręcznie w odpowiedniej porze. Jak ją zrobić i kiedy warto ją spożywać?
Spis treści
Nalewka z jagód leśnych na spirytusie – przepis
Przepis na nalewkę z jagód leśnych jest niezwykle prosty i wymaga naprawdę niewielu składników. Konieczne są:
- 1 kg dojrzałych jagód leśnych (należy się upewnić, że zebrane w lesie owoce rzeczywiście są jagodami);
- 1 l spirytusu;
- pół kg cukru.
Jagody należy przejrzeć, odrzucając te zgniłe, a pozostawiając wyłącznie pełnowartościowe owoce. Po wysuszeniu umieszcza się je w dużym słoju, zasypuje całym cukrem i szczelnie zakrywa, np. dwiema warstwami gazy. Słoja jeszcze nie powinno się zakręcać. Po około 3 dniach, gdy jagody wypuszczą sok, całość zalewa się alkoholem i odstawia na około 3 miesiące w ciemne miejsce. Po upływie tego czasu całość się przecedza – uzyskany płyn jest już gotową do spożycia nalewką. Warto zaznaczyć, że im dłużej nalewka stoi w zamknięciu, tym lepiej smakuje.
Jest to klasyczny przepis na nalewkę z jagód leśnych na spirytusie, zwaną potocznie jagodzianką. Jednak osoby chcące urozmaicić ten przepis mogą sięgnąć po oryginalne dodatki, które sprawią, że trunek nabierze wyjątkowych, niespotykanych nut smakowych i zapachowych. Takimi dodatkami mogą być:
Także proporcje spirytusu można zmieniać. Chcąc uzyskać łagodniejszą nalewkę, wystarczy wykonać ją z 500 ml spirytusu oraz 500 ml wódki lub część spirytusu zamienić na wino gronowe. Gotową nalewkę najlepiej przelać do klasycznych szklanych butelek. Przechowuje się je w chłodnym i ciemnym miejscu.
Nalewka z jagód leśnych na spirytusie – wskazania
Ten smaczny, domowy trunek najczęściej wykorzystywany jest przy różnego rodzaju infekcjach bakteryjnych i infekcjach wirusowych, np. przy przeziębieniu i grypie. Wówczas wystarczy wypić 1 kieliszek nalewki i położyć się pod ciepłym kocem, wygrzewając organizm. Po wypiciu nalewki można też udać się na krótką drzemkę, ponieważ to właśnie sen jest jednym z najlepszych sposobów na regenerację organizmu i przyspieszanie zdrowienia.
Ponadto udowodniono, że nalewka z jagód leśnych na spirytusie łagodzi biegunki, działa uspokajająco, może zbijać wysoką gorączkę oraz łagodzić dolegliwości bólowe. Wspomaga także czynność układu oddechowego, jej spożycie można więc rozważyć przy katarze, kaszlu, zatkanych zatokach, a nawet przy bólu głowy. Produkt znakomicie sprawdza się przy skurczach brzucha, zgadze i wzdęciach, wskazaniem jest więc również niestrawność i różnego rodzaju zaburzenia trawienia.
Nalewka z jagód leśnych na spirytusie – przeciwwskazania
Nalewki z jagód leśnych na spirytusie (i dowolnym innym alkoholu) nie powinno się podawać dzieciom oraz kobietom w ciąży. Wówczas nawet niewielka dawka będzie niekorzystna – lepiej znaleźć bezpieczniejsze, alternatywne metody lecznicze niezawierające alkoholu. Dodatkowymi przeciwwskazaniami są:
- przyjmowanie jakichkolwiek leków – alkohol i leki to bardzo złe połączenie, które może generować nawet zagrożenie zdrowia i życia pacjenta;
- niedociśnienie ortostatyczne;
- karmienie piersią;
- depresja ośrodkowego układu nerwowego;
- uzależnienie od alkoholu (alkoholizm);
- zaburzenia psychiczne;
- choroby wątroby, zwłaszcza marskość wątroby i stłuszczenie wątroby;
- choroby trzustki;
- zaburzenia miesiączkowania;
- jakiekolwiek niewyrównane choroby przewlekłe.
W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Nie należy również przesadzać z ilością spożywanej nalewki z jagód leśnych. W zupełności wystarczą 1-2 kieliszki dziennie, jeśli cel picia tego trunku ma charakter terapeutyczny.
Kiedy rosną jagody leśne?
Jagody leśne można zbierać od połowy lipca do połowy września. Najlepiej zebrać je w lesie, ponieważ będą najbogatsze w składniki odżywcze (czerpane są z gleby leśnej), jednak coraz więcej osób decyduje się na uprawę tych jagód w przydomowych ogródkach. Uprawa jest stosunkowo prosta, ponieważ jagody wykazują odporność na choroby czy szkodniki.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szydłowska M., Atlas nalewek polskich, Wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak, 2023.
Zostaw komentarz