Aktualizacja: 6 października 2021
Ketchup to jeden z tych produktów spożywczych, które idealnie wkomponowują się niemal we wszystkie dania. Można go spożywać na ciepło i na zimno, a swoich fanów ma wśród konsumentów w każdym wieku. Niestety, większość ketchupów dostępnych w sklepach posiada w składzie konserwanty i sztuczne dodatki. Najlepiej jest wykonać ketchup samodzielnie w domu.
Jak zrobić ketchup z pomidorów?
Tradycyjnie ketchup wykonuje się z pomidorów. W tym celu należy przygotować niezbędne składniki:
- 2 kg pomidorów;
- cebula;
- 2 ząbki czosnku;
- papryczka chili (opcjonalnie);
- 4 łyżeczki musztardy do smaku;
- 6 łyżeczek octu (ocet jabłkowy lub ocet winny);
- 4 łyżeczki cukru;
- 4 łyżeczki oliwy;
- sól i pieprz do smaku.
Na samym początku należy sparzyć pomidory we wrzątku, aby z łatwością obrać je ze skórek, pokroić na ćwiartki i usunąć twarde szypułki wraz z gniazdami nasiennymi. Miąższ pomidorów rozdrabniamy nożem lub widelcem. Mając podstawowy składnik można zabrać się za przyrządzanie ketchupu.
Garnek z miąższem pomidorowym ustawiamy na gazie i zagotowujemy zawartość. W międzyczasie dodajemy do tego drobno pokrojoną cebulę, obrany czosnek i papryczkę chili bez pestek. Następnie, najlepiej już po zagotowaniu, dodajemy ocet, musztardę i przyprawy. Wszystko gotujemy jeszcze 10 minut bez przykrycia, po czym miksujemy bądź blendujemy na puree. Powstałą gładką masę gotujemy dodatkowo 40 minut. Tak przygotowany ketchup można spożywać od razu lub przechowywać w lodówce przez kilka dni. Jeśli chcemy dłużej cieszyć się wyjątkowym smakiem domowych przetworów warto go zawekować.
Zobacz również: Jak unikać przetworzonej żywności?
Jak zrobić ketchup z cukinii?
Równie zdrową alternatywą dla sklepowego ketchupu jest ten przygotowany samodzielnie, lecz z cukinii. Smakuje równie dobrze co jego wersja pomidorowa, przez wiele osób jest wręcz jeszcze bardziej doceniany. Podstawowymi składnikami są tutaj:
- 1,5 kg cukinii;
- 0,5 kg cebuli;
- 0,5 kg cukru;
- 2 koncentraty pomidorowe (mogą być domowej roboty);
- szklanka octu;
- przyprawy: sól, papryka słodka, papryka ostra.
Cukinię i cebulę obieramy, a następnie ścieramy na tarce o grubych oczkach. Solimy i pozostawiamy na kilka godzin, po czym dodajemy cukier i gotujemy 20 minut. Cały czas mieszamy, aby warzywa się nie przypaliły. Po upływie tego czasu dodajemy przyprawy, koncentrat i ocet, ponownie gotujemy 10 minut cały czas mieszając, a ostatecznie blendujemy całość na jednolitą masę. Tak samo jak w poprzednim przypadku, ketchup z cukinii możemy spożywać od razu, przechowywać przez kilka dni w lodówce lub umieścić w słoikach i przygotować do dłuższego leżakowania.
Zobacz również: Ocet lawendowy – przepis i zastosowanie.
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Goretti M., Przetwory i nalewki siostry Marii, Wydawnictwo Martel, Kalisz 2013.
- Spiżarnia. Domowe przetwory, Wydawnictwo Olimp Media, Poznań 2018.
O, ten z cukinii mnie zaciekawił 😀
Na jeden drobiazg zwracam uwagę. Octy owocowe są najczęściej 3-5% a spirytusowy jest 10 %. Jak sie korzysta z „octu białego” to trzeba dać do sporo mniej niż octu owocowego
Domowy keczup jest najlepszy.