Kolagen do picia
Kolagen do picia

Domowy syrop na wzmocnienie dla dzieciDomowy syrop na wzmocnienie dla dzieci może być naturalną, bezpieczną i skuteczną metodą wspierania zdrowia. Należy jednak wiedzieć, jak dokładnie go przygotować i w jaki sposób podawać swojemu dziecku, aby nie doszło do wystąpienia skutków ubocznych. Istotne jest też wykorzystywanie do niego wyłącznie produktów sprawdzonych, na które dziecko nie ma alergii. Oto sprawdzone przepisy na domowe syropy wzmacniające dla dzieci i całej rodziny.

Syrop z miodu i cebuli

Syrop z miodu i cebuli to jeden z najstarszych przepisów, stosowany jeszcze przez nasze babcie i prababcie. Wystarczy umieścić w wyparzonym, czystym słoiku szklanym warstwy: miodu, plastrów cebuli, cytryny, w taki sposób, aby warstwami układanymi naprzemiennie wypełnić słoik aż do jego szczytu. Ostatnią warstwę powinien stanowić miód. Istotne, aby był to miód naturalny, a cytryna przed pokrojeniem powinna zostać sparzona. Wszystko przez to, że w jej porach mogą gromadzić się zanieczyszczenia, które przenikną do syropu, jeśli nie zostaną usunięte.

Następnie słoik szczelnie się zamyka i pozostawia na około 12 godzin w temperaturze pokojowej. Po tym czasie utworzy się syrop, który można zlać (ewentualnie wycisnąć z resztek produktów) i podawać dziecku. Taki syrop nie tylko silnie wzmacnia odporność i cały organizm, ale i dodaje energii, poprawia trawienie, w tym czynność wątroby, a także działa wykrztuśnie. Można go stosować zarówno w chorobie, jak i u zdrowych osób.

Syrop malinowy

Dziecko często nie będzie chętne do spożywania miodu z dodatkiem cebuli ze względu na intensywny i ostry smak. Wówczas można postawić na słodszą alternatywę, a więc syrop na bazie miodu naturalnego i malin. Wystarczy do szklanego słoika wlać miód (powinien zajmować połowę naczynia), dodać cienką warstwę pokrojonego imbiru, plastry cytryny oraz uzupełnić resztę świeżymi malinami. Całość najlepiej zmieszać, a jeśli nie chcemy, odwracamy kolejność układania poszczególnych produktów – wówczas miód powinien znajdować się na samej górze, aby stopniowo zalewał resztę. Słoik odstawiamy na dobę, po czym wyjmujemy z niego plastry cytryny i imbir. Miód z malinami stanowi właściwy syrop, nadający się już do spożycia.

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Silnie wzmacniające działanie wykazują także kwiaty czarnego bzu. Wystarczy zebrać 30 baldachów takich kwiatów, najlepiej bardzo dobrze rozwiniętych. Do dużego naczynia wlewamy sok wyciśnięty z 4 cytryn, 1 kg cukru oraz kwiaty pozbawione łodyżek. Kwiaty powinny być wcześniej zalane wrzątkiem i odstawione na dobę. Po tym czasie przecedza się je i łączy z wymienionymi składnikami, po czym podgrzewa na kuchence, doprowadzając do zagotowania. Gdy syrop zacznie wrzeć, palnik się wyłącza, a produkt przelewa do wyparzonych słoików. Najlepiej podawać taki syrop w ilości 1 łyżeczka tuż przed snem.

Zobacz również: Właściwości czarnego bzu.

Syrop z pigwy

Smaczny i skuteczny jest również syrop z pigwy, cieszący się rosnącą popularnością. Aby go przygotować, należy posiadać świeże owoce pigwy pozbawione pestek i gniazd nasiennych. Wystarczy drobno je pokroić i zasypać szklanką cukru, umieszczając wszystkie składniki w szklanym słoju. Słój szczelnie się zakręca i odstawia na około 2 dni, aby owoce pigwy puściły soki. Po tym czasie syrop można zlać do mniejszych słoiczków, po które będzie można z łatwością sięgać w potrzebie. Syrop z pigwy można spożywać w ilości 1-2 łyżeczki dziennie, zarówno bezpośrednio z łyżeczki, jak i jako dodatek do herbaty.

Domowy syrop na wzmocnienie dla dzieci – jak stosować?

Należy zawsze pamiętać, że wszystkie syropy nie powinny być dodawane bezpośrednio do gorącej herbaty, ponieważ wysokie temperatury niszczą większość składników aktywnych. Wówczas działanie syropu nie będzie tak silne, jak było to oczekiwane. Najlepiej więc odczekać chwilę, aż herbata lub przygotowany napar lekko ostygną, a dopiero później dodać do nich samodzielnie przyrządzony syrop wzmacniający.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kapusta J., Apteczka domowa, Wydawnictwo Buchman, 2012.
  2. Nowak Z., Naturalne kuracje w przeziębieniu i grypie, 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami