Kolagen do picia
Kolagen do picia

Co zrobić z dużych ogórków?Co zrobić z dużych ogórków, które nie do końca nadają się do umieszczenia ich w słoiku i zakiszenia? Małe ogórki są zdecydowanie bardziej praktyczne, jeśli chodzi o wykonywanie przetworów. Mimo tego te większe okazy również warto wykorzystać, ponieważ mają takie same walory smakowe oraz odżywcze. Oto kilka propozycji.

Kiszone ogórki tarte

Każdego rozmiaru ogórki można z powodzeniem wykorzystać do przyrządzenia przetworów w formie tartej. Takie ogórki idealnie nadają się jako sałatka do obiadu, a także do całorocznego przygotowywania zupy ogórkowej, która uznawana jest za jedną z tradycyjnych polskich zup. Do przygotowania tartych ogórków kiszonych potrzebne są następujące składniki:

  • 2 kg dużych ogórków gruntowych;
  • 2 duże łyżki soli;
  • cała główka czosnku;
  • pęczek kopru.

Ogórki kiszone należy zetrzeć na tarce z grubymi oczkami, a następnie przełożyć do miski wraz z wyciekającą z nich wodą takich ogórków nie wyciskamy. W tym czasie należy obrać wszystkie ząbki czosnku oraz drobno posiekać koper. Wszystkie składniki, także sól, dodajemy do miski z tartymi ogórkami. Słoiki do kiszonek powinny być czyste, suche, wcześniej wyparzone, podobnie jak ich nakrętki. Do każdego słoika należy umieścić odpowiednią ilość tartych ogórków wraz z ząbkami czosnku oraz słoną wodą, która pojawi się po pewnym czasie. Teraz wystarczy szczelnie zakręcić w słoiki i odstawić je w ciemne miejsce pod przykryciem, aby mogły się zakisić. Potrzebują na to około 10 dni, choć im dłużej stoją, tym są lepsze.

Sałatka z papryki i ogórków do słoika

Kolejny interesujący przepis wymagający zastosowania wyparzonych słoików. Tak stworzona sałatka idealnie nadaje się do różnego rodzaju obiadów, zarówno wegetariańskich, jak i mięsnych. Niezbędne są następujące składniki:

  • 3 kg dużych, nawet przerośniętych ogórków;
  • 3-4 papryki czerwone i/lub żółte;
  • 2 żółte cebule;
  • 9 łyżek soli kamiennej;
  • po 3/4 szklanki octu, cukru, oleju;
  • drobno posiekany koper;
  • 3 ząbki czosnku obranego z łupki.

Na samym początku należy dokładnie umyć i przygotować warzywa. Ogórki najlepiej pokroić w plasterki, paprykę w kostkę lub w piórka, podobnie jak cebulę. Czosnek natomiast można zarówno przecisnąć przez praskę, jak i zetrzeć na tarce. Warzywa przekłada się do miski, a następnie dodaje do nich cukier, ocet, olej i sól. Całość odstawia się na 3 godziny, aby warzywa pod wpływem soli puściły soki. Po upływie wskazanego czasu do wyparzonych słoików nakłada się tak stworzoną sałatkę, dobrze zakręca i przekłada słoiki do bardzo dużego garnka, aby następnie zalać je wodą do 3/4 wysokości i zagotować. Po pasteryzacji trwającej około 10 minut słoiki odkłada się do ostygnięcia i zanosi w suche i chłodne miejsce.

Sos tzatziki

Duże ogórki idealnie nadają się również do klasycznego, popularnego na całym świecie sosu tzatziki. Taki sos nadaje się idealnie do grzanek, bagietek, grilla, sałatek, różnego rodzaju mięs. Potrzebne składniki:

  • 2 duże ogórki;
  • 2 ząbki czosnku;
  • opakowanie jogurtu greckiego o pojemności 300 ml;
  • posiekany koperek, sól i pieprz do smaku;
  • odrobina soku z cytryny.

Ogórki ściera się na tarce, zasypuje solą i odstawia na około 20 minut. Po upływie tego czasu odlewa się wytworzoną wodę, a następnie miesza ogórki z pozostałymi składnikami. Sos nadaje się od razu do spożycia, najlepiej wykorzystać go tego samego dnia lub na dzień następny. Nie nadaje się do długiego przechowywania w lodówce, jest to więc opcja dla wszystkich osób, które chcą swoje przerośnięte lub zbyt duże ogórki zjeść od razu.

Co jeszcze zrobić z przerośniętych ogórków?

Bardzo dużych ogórków można przyrządzać wiele rzeczy. Bardzo dobrze sprawdzają się różnego rodzaju marynowane przetwory – zarówno z wykorzystaniem samych ogórków, jak i ogórków i innych warzyw jednocześnie. Należy znaleźć takie przepisy, które wymagają pocięcia ogórka na plastry lub słupki. Wówczas wielkość warzyw nie ma większego znaczenia. Duże ogórki idealnie nadają się również jako przekąska czy dodatek kanapkowy. Z powodzeniem można je pokroić na mniejsze cząstki i dodać do owocowo-warzywnych smoothie.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mackenzie J., Wielka księga słoików. Ponad 250 przepisów od przetworów z warzyw i owoców aż po pasty i dipy, Wydawnictwo Laurum, 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami