Aktualizacja: 12 grudnia 2024
Ciasta na Boże Narodzenie potrafią idealnie umilić wspólnie spędzany czas przy filiżankach aromatycznej kawy lub zimowej, korzennej herbaty. Je się je podczas Wigilii, ale i przez kolejne dni świąt. To czas, aby przyrządzić tradycyjne świąteczne wypieki, choć wiele osób stawia w tym okresie także na próbowanie zupełnie nowych, oryginalnych przepisów. Które ciasta wyjątkowo dobrze sprawdzą się na świątecznym stole?
Spis treści
Sernik klasyczny
Jedno z najpopularniejszych ciast w kuchni polskiej (i nie tylko), przyrządzane na bazie sera. Tradycyjnie jest to kilkukrotnie zmielony twaróg, choć osoby chcące ułatwić sobie kuchenne prace nierzadko sięgają w tym celu po ser homogenizowany lub wiaderkowy. Sernik można tak naprawdę przyrządzać na wiele sposobów – do sera można dodać rodzynki lub olejek aromatyczny, jak również można wykonać górną warstwę z kokosu. Popularnością cieszą się też serniki polane rozpuszczoną czekoladą. Ciekawostką jest, że serniki znane były już w starożytności jeszcze przed naszą erą. Ich popularność nie maleje po dzień dzisiejszy.
Należy zaznaczyć, że jednocześnie sernik zalicza się do grona najbardziej kalorycznych ciast świątecznych. W zależności od użytych składników dodatkowych (polewy, bakalie, wstawki) może mieć w 100 g nawet 350-450 kcal. Kawałek tego ciasta ma jednak większą wagę niż 100 g, co odpowiednio przekłada się na liczbę spożytych kalorii.
Makowiec
Kolejnym klasycznym ciastem na święta Bożego Narodzenia jest makowiec. Jak wskazuje nazwa, do jego pieczenia wykorzystuje się odpowiednio przygotowany mak (zmielony, sparzony). Takie ciasto może mieć formę strudla, rolady lub klasycznego placka, w którym spód stanowi najczęściej krucha warstwa. Do maku często dodaje się rodzynki i olejek rumowy, aby podkreślić jego atuty. Bardzo dobrze smakuje polany lukrem.
Ciekawostką jest, że dawniej na co dzień makowiec gościł jedynie na zamożnych stołach. W zwykłych, nieco biedniejszych rodzinach pieczony był wyłącznie na wyjątkowe okazje, takie jak wspomniane Boże Narodzenie czy karnawał. Zgodnie z wierzeniami miał zagwarantować szczęście i ochronę przed złymi siłami dla całego domostwa.
Piernik
Piernik to tradycyjne ciasto miast hanzeatyckich, kojarzone dawniej z wyjątkowym luksusem, będące swoistym symbolem szerokich kontaktów ze światem. Charakteryzuje się słodko-pikantnym smakiem, który zawdzięcza mące żytniej, miodowi, a także mieszance specjalnie dobranych przypraw. Wśród przypraw na szczególną uwagę zasługują: cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, anyż, a nawet pieprz, imbir czy kardamon. Piernika nierzadko podaje się wyłącznie jako ciasto bez żadnych dodatków, choć śmiało można przełożyć go dżemem (np. wiśniowym, śliwkowym), polać czekoladą lub dodać do masy ciastowej bakalie. Z masy wykonuje się też pierniczki.
Co charakterystyczne, piernik jest tzw. ciastem dojrzewającym. Surowe ciasto należy zostawić po wymieszaniu w chłodnym miejscu, aby sfermentowało. W produkcji przemysłowej leżakowanie ciasta może trwać kilka tygodni, w warunkach domowych powinien być to miesiąc, jeśli chcemy przygotować ten wypiek zgodnie z tradycją.
Miodownik
Na wigilijnym, a później świątecznym stole, nie może braknąć również miodownika. Składa się on z kilku cienkich, jasnych, kruchych blatów ciasta miodowego (dla lepszego smaku należy używać wyłącznie dobrej jakości miodu naturalnego) przełożonych kremem budyniowym i kajmakowym. Do całości dodać można także orzechy i polewę czekoladową, choć są to już kwestie indywidualne. Wbrew pozorom nie jest to suche ciasto – użyte masy i nierzadko poncze sprawiają, że kruche blaty przesiąkają nimi nieco, stając się rozpływającymi w ustach.
Ciekawostką jest, że miodownik jest nie tylko popularny na stołach Polaków. Dawniej był klasycznym wypiekiem na żydowskich weselach. Zgodnie z legendami wywodzi się natomiast z terenów Rosji, kraju uznawanego za jego kolebkę. Istnieje wiele wariantów miodownika. Niektórzy dodają do niego dżem, inni zaś orzechy czy bakalie. Tutaj warto kierować się własnymi preferencjami.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz