Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 stycznia 2025

Papryka chiliPapryka chili (łac. capsicum annum), jak każdy doskonale wie, charakteryzuje się wyrazistym smakiem. Dodawane do potraw podkreśla ich smak i aromat. Jak się okazuje papryka chili to nie tylko wyrazisty charakter dań, ale również cenne składniki odżywcze. Poznajmy zatem właściwości papryki chili oraz jakie znalazła zastosowanie.

Papryka chili – charakterystyka

Chili to określenie papryki o bardzo ostrym smaku. Należy ona do rodziny warzyw psiankowatych i wykorzystywana jest jako przyprawa, aby móc nadać potrawom wyrazistego smaku. Papryka chili po raz pierwszy zastosowana była na wybrzeżach Karaibów, a jej popularność na całym świecie zawdzięcza się Aztekom.

Papryka chili – właściwości

Swoje lecznicze właściwości papryka chili zawdzięcza wielu składnikom odżywczym, które posiada. Należy do nich szereg witamin m.in. witamina Awitamina C, a także witaminy z grupy B. Swój charakterystyczny, ostry smak zawdzięcza kapsaicynie, która wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, a nawet przeciwnowotworowe. W składzie papryki chili znaleźć również można błonnik oraz sole mineralne takie jak potas, magnez, żelazo i mangan.

Spożywanie tego rodzaju papryki chroni nasz organizm przed rozwojem nowotworów, a także przed osteoporozą i nadciśnieniem tętniczym. Ciekawym faktem wśród właściwości chili jest jej zdolność spalania tkanki tłuszczowej organizmu, ponieważ przyspiesza metabolizm i przemianę materii. Ze względu na zawartość witamin z grupy B, chili wykazuje korzystny wpływ na układ nerwowy człowieka, a co za tym idzie jego równowagę psychiczną.

Witamina A, witamina C i witamina E to silne przeciwutleniacze, które warunkują prawidłowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Spowalniają procesy starzenia się organizmu, a także usuwają wolne rodniki, które stanowią główną przyczynę pojawienia się chorób nowotworowych. Dzięki zawartości witaminy C, włączanie chili do diety zwiększa odporność organizmu co zapobiega infekcjom, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym.

Kapsaicyna

Kapsaicyna występująca w składzie papryki chili to substancja, która wywołuje podrażnienie błony śluzowej układu pokarmowego prowadząc do jego rozgrzania się i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dzięki temu wzmaga się apetyt, wydzielanie soków żołądkowych oraz usprawnione zostają procesy trawienne. Kapsaicyna wywołuje także działanie polegające na produkcji endorfin w organizmie, przez co chili uznawane jest za afrodyzjak. Do właściwości kapsaicyny należy również ochrona serca, dzięki możliwości obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Substancja ta hamuje również neuropeptyd m.in. powiązany z genem kalcytoniny (CGRP), który jest główną przyczyną powstawania bólu głowy, szczególnie migrenowego.

Papryczka chili – odmiany

Obecnie występuje wiele rodzajów ostrych papryczek. Jednak do najbardziej popularnych należy pepperoni (o podłużnym kształcie, zarówno ostra, jak i lekko słodka w smaku, często wykorzystywana jako dodatek do pizzy).

Do popularnych odmian zalicza się również paprykę jalapeno (posiada okrągły kształt, która dojrzewając może przybierać barwę od żółtej przez pomarańczową po czerwoną). Warto też wspomnieć o papryce cayenne, często nazywaną pieprzem kajeńskim, posiadająca barwę od zielonej do jasnoczerwonej. Do innych równie popularnych odmian ostrej papryki zalicza się także: tabasco, piri-piri czy malagueta.

Zastosowanie papryki chili

Papryka ta znalazła bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, w wielu regionach świata. Jest ona nieodzownym składnikiem kuchni meksykańskiej, portugalskiej, indyjskiej i kuchni dalekiego wschodu. W tego rodzaju kuchniach chili stanowi głównie dodatek do sosów. Często też wykorzystywana jest do marynat mięsnych. Ponadto paprykę chili wykorzystuje się do dań tradycyjnych w kuchni polskiej m.in. w leczo.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Woźniak M., Siudem P., Paradowska K., Właściwości przeciwutleniające oraz zawartość kapsaicynoidów w wybranych przyprawach z dodatkiem ostrej papryki, dostępnych na polskim rynku, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 4/2020.
  2. Florkowska K., Duchnik W., Nowak A., Klimowicz A., Właściwości antyoksydacyjne papryki ostrej odmiany
    Hungarian yellow, Pomeranian Journal of Life Sciences, 3/2018.
  3. Olszewska J., Kapsaicyna – lek czy trucizna?, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami