Pitaja (smoczy owoc, truskawkowa gruszka) to owoc kaktusa wywodzący się z terenów Ameryki Południowej. Stanowi źródło wielu cennych składników odżywczych, dzięki którym zawdzięcza m.in. swe antyoksydacyjne właściwości. Co kryje w sobie pitaja oraz jakie działanie jej zawdzięczamy?
Pitaja to owalnych kształtów owoc, który posiada biały miąższ z dużą ilością czarnych ziaren, które wyglądem swym przypominają nasiona chia. Smoczy owoc to bardzo wartościowy produkt, dzięki czemu zaliczany jest do tzw. superfood. Jej skład obfituje m.in. w witaminę A, witaminy B6, witaminę C, składniki mineralne tj. wapń, żelazo, fosfor oraz błonnik pokarmowy. Pitaja charakteryzuje się dużą zawartością wody. Stanowi 80% całego jej składu.
W smaku smoczy owoc jest słodki, przez co przypomina nieco smak dojrzałego kiwi, z kolei jego konsystencja zbliżona jest mocno do mandarynki.
Spis treści
Jakie właściwości posiada pitaja
Ze względu na obecność witaminy C owoc ten zwiększa funkcje systemu odpornościowego człowieka. Dzięki temu zapobiega rozwojowi chorób o różnym podłożu, a także może skracać czas ich trwania.
Witamina C obecna w smoczym owocu korzystnie wpływa również na nasz wygląd zewnętrzny. Uszczelnia bowiem ściany naczyń krwionośnych chroniąc przed rozszerzaniem, a w konsekwencji ich pękaniem. Witamina C jako antyoksydant opóźnia procesy starzenia się skóry, utrzymując ją ciągle młodą. Wspomaga także regenerację i gojenie się ran. Witamina A z kolei usprawnia pracę siatkówki oka i podobnie jak witamina C opóźnia procesy starzenia skóry.
Pitaja bogata jest również w naturalne barwniki (betalainy), które charakteryzują się działaniem antyoksydacyjnym. Spowalniają procesy utleniania się lipidów, zapobiegają niekorzystnym zmianom w układzie sercowo-naczyniowym spowodowane chemioterapią, a także wykazują właściwości osłaniające dla czerwonych krwinek.
Swoje cenne właściwości wykazuje również błonnik, który usprawnia procesy trawienne oraz przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Ponadto zapobiega zaparciom, a także biegunkom pokarmowym.
Warto wspomnieć o obecności w pitai oligosacharydów, które wykazują podobne działanie do prebiotyków korzystnie wpływając na pracę jelit.
Smoczy owoc sprawdza się również w profilaktyce cukrzycy, a także jako jej leczenie uzupełniające. Wpływ na to w dużej mierze ma błonnik, dzięki któremu organizm naturalnie reguluje poziom glukozy we krwi i co ważne utrzymuje prawidłowy jego poziom. Ponadto regularne spożywanie tego owocu może również uchronić przed nagłymi skokami cukru, co zdarza się bardzo często u osób w podeszłym wieku.
Czarne nasiona pitai to również źródło cennych składników odżywczych. Zawierają one kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które mają szczególne znaczenie w utrzymaniu odpowiedniej kondycji mięśnia sercowego i całego układu krwionośnego.
Gdzie można kupić smoczy owoc?
Pitaję w Polsce można dostać niemalże w każdym większym supermarkecie. Najlepiej owoc ten smakuje na surowo, traktowana jako zdrowa przekąska.
Czy pitaję może jeść każdy?
Mimo wielu cennych właściwości, smoczy owoc nie jest dla każdego. Pitaja może bowiem wywoływać reakcje alergiczne, szczególnie u alergików, a także u osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) lub egzemą.
Pitaja w kuchni
Ze względu na słodki smak pitaja stanowi doskonały składnik sałatek owocowych, deserów w postaci tortów, lodów, kremów, koktajli czy musów owocowych. Z pitai można wykonać również sok. Owoc ten można ususzyć i sproszkować dodając później do jogurtu czy koktajlu. Pitaję w proszku można zastosować również do ciast podnosząc ich walory smakowe i odżywcze.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz