Papaja, nazywana również melonowcem właściwym, to owoc, który pochodzi z krajów Ameryki Południowej, Środkowej oraz południowych obszarów Ameryki Północnej. Powszechnie znana jest dzięki swoim leczniczym właściwościom, a to dzięki obecności w jej składzie karotenoidów oraz enzymów, w szczególności papainy. Jak papaja wpływa na nasze zdrowie oraz dlaczego warto włączyć ją do codziennej diety? Podpowiadamy.
Papaja to owoc o owalnym kształcie, z reguły posiadający żółto-pomarańczowy kolor. Należy zaznaczyć, że jego skórka należy do części jadalnych. Z kolei miąższ wykazuje barwę od pomarańczowej do łososiowej. Wnętrze miąższu papai wyściela duży zbiór czarnych nasion pokrytych śluzem.
Spis treści
Właściwości lecznicze papai
Papaja to przede wszystkim bogate źródło witaminy C, związków mineralnych tj. magnez, potas, wapń, żelazo, a także enzymu – papainy, który jak się okazuje zwalcza dolegliwości ze strony układu trawiennego. Obecność przeciwutleniaczy tj. likopen powoduje, że papaja wymiata z organizmu szkodliwe wolne rodniki, których nadmierna ilość przyczynia się do stresu oksydacyjnego, a w konsekwencji do chorób nowotworowych.
Wymieniony wyżej likopen wykazuje pozytywne działanie na układ krążenia m.in. zmniejszając ryzyko wystąpienia wylewu i zawału.
Obecna w papai papaina przyspiesza procesy trawienne, dzięki czemu jej regularne spożywanie ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – odchudzanie.
Znajdująca się w składzie papai witamina A chroni organizm przed zwyrodnieniem plamki żółtek oka szczególnie u osób starszych. Należy nadmienić, że choroba ta pozostawiona bez żadnej opieki prowadzi do utraty wzroku.
Związki mineralne tj. potas stanowi ważny składnik płynów komórkowych, regulujących ciśnienie oraz tętno. Z kolei witamina C w naturalny sposób zwiększa odporność organizmu, działa przeciwzapalnie, poprawia kondycję naczyń krwionośnych zapobiegając ich pękaniu i rozszerzaniu się, a także wpływa na jakość skóry rozjaśniając nieestetyczne przebarwienia.
Jak właściwie spożywać owoce papai?
Przed rozpoczęciem konsumpcji owoc papai należy dokładnie umyć pod bieżącą, zimną wodą. Ze względu na gorzki smak skórki często usuwa się ją i spożywa sam miąższ papai. Po obraniu ze skórki, należy przeciąć owoc na pół. Kolejny krok dotyczy wyjęcia nasion oraz warstwy śluzu, która do nich przylega. Tak wyczyszczony miąższ papai należy pokroić w wygodnej dla siebie formie.
Papaja w kuchni
Papaja zwykle spożywana jest na surowo i traktowana jako samodzielna, zdrowa przekąska. Ze względu na jej słodki charakter, stanowi także doskonały składnik sałatek owocowych oraz dodatek do deserów tj. ciasta czy lody.
Owoc papai może być również składnikiem dań wytrawnych jak np. gulaszu, curry, kurczaka, a nawet owoców morza.
Papaja w kosmetyce
Papaja znalazła zastosowanie również w kosmetyce, a to dzięki obecnej w jej składzie papainie. Wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji peelingów enzymatycznych, a także kremów o działaniu antycellulitowym, preparatów na blizny oraz tych przyspieszających wchłanianie się krwiaków.
Jak właściwie kupować papaję?
Decydując się na zakup papai należy zwracać wyłącznie uwagę na te posiadające kolor całkowicie żółty. Oznacza to, że należy unikać owoców typowo zielonych. W dotyku skóra papai powinna delikatnie uginać się, natomiast w miejscu gdzie znajdowała się łodyga drzewa nie powinna być miękka. Niedojrzałe owoce należy przechowywać w temperaturze pokojowej, do momentu aż będą posiadać złoty odcień.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Co ciekawe, nie do końca dojrzała (zielona) papaja może być niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Zmniejsza masę urodzeniową, powoduje uszkodzenia płodu, czy nawet może powodować poronienia! Jednak w pełni dojrzałe owoce nie wykazują aż tak silnych i negatywnych działań.