Kiwi to owoc zaliczany do tzw. superfood, a więc do takich produktów, które wykazują szczególny wpływ na ludzkie zdrowie. Stanowi bowiem skoncentrowaną dawkę składników odżywczych niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Jakie właściwości więc posiada oraz gdzie owoc ten znalazł największe zastosowanie?
Kiwi często nazywa się również chińskim agrestem. Mimo swych niewielkich gabarytów stanowi źródło wielu ważnych składników odżywczych. W jego składzie znaleźć można m.in. witaminę C, której ilość przekracza tą znajdującą się nawet w pomarańczach. Ponadto kiwi bogate jest w witaminę A, witaminę E, witaminę K oraz witaminy z grupy B. Owoce te stanowią również źródło związków mineralnych, do których zalicza się magnez, potas, fosfor oraz cynk. Występuje w nich także błonnik oraz antyoksydanty w postaci zeaksantyny i luteiny.
Właściwości kiwi
Regularne spożywanie kiwi, dzięki witaminie C, zwiększa odporność organizmu przez co zapobiega rozwojowi infekcji, a także przyczynia się do skrócenia czasu ich trwania. Z kolei obecność antyoksydantów oraz serotoniny (hormonu szczęścia) w tych owocach zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych oraz zapadalności na depresję.
Przeciwnowotworowe właściwości kiwi wynikają przede wszystkim z zawartości antyoksydantów, do których zalicza się witamina E i C. Chronią one komórki naszego organizmu przed działaniem wolnych rodników przyspieszając procesy regeneracji tych uszkodzonych. Z kolei glutation (przeciwutleniacz) chroni przed mutacją genów, które stanowią czynnik zapoczątkowujący daną jednostkę chorobotwórczą.
Glikozydy nasercowe zawarte w miąższu kiwi korzystnie wpływają na mięsień sercowy. Zwiększają jego wydajność poprzez poprawę krążenia krwi oraz likwidację jej zastojów. Zaś potas reguluje rytm pracy serca oraz ciśnienie krwi.
Błonnik obecny w kiwi to składnik pokarmowy, który nie tylko reguluje procesy trawienne, ale również wyrównuje procesy wydzielania insuliny oraz zapobiega nagłemu spadkowi cukru we krwi. Owoc ten posiada także delikatne właściwości przeczyszczające. W związku z tym kiwi powinno znajdować się w diecie szczególnie tych, którzy wykazują skłonność do częstych zaparć lub posiadają problemy z wypróżnianiem się.
Obecność kwasu foliowego chroni organizm przed wyczerpaniem umysłowym. Z kolei potas zapobiega zmęczeniu, osłabieniu oraz apatii.
Kiwi – zastosowanie w kuchni
Kiwi można spożywać na surowo, a także poddawać go różnym obróbkom termicznym. Owoc ten wykorzystywany jest jako składnik dżemów, przecierów owocowych, świeżych soków, a także ciast czy sałatek owocowych.
Z racji tego, że kiwi posiada kwaśny smak z chęcią dodawany jest również do dań wytrawnych na bazie wieprzowiny oraz cielęciny.
Czy kiwi może jeść każdy?
Mimo że kiwi wykazuje szereg dobroczynnych właściwości na nasze zdrowie niestety nie każdy z nas może pozwolić sobie na jego spożywanie. Zrezygnować z niego powinni alergicy, ponieważ jego spożycie może wywołać reakcję zagrażającą nawet życiu (wstrząs anafilaktyczny).
Wskazówka
W dużej mierze w sklepach oraz na targach dostępne są zielone odmiany kiwi. Warto jednak sięgać również po czerwone, ponieważ zawierają duże ilości antocyjanów, wykazujące silne właściwości antyoksydacyjne.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz