Aktualizacja: 3 sierpnia 2018
Czereśnie w dużej mierze, bo aż w 80% składają się z wody. W swym składzie zawierają również wiele innych składników odżywczych, do których należy m.in. witamina A, C, niacyna, oraz witaminy z grupy B. Oprócz tych związków występują w nich licznie minerały tj. potas, fosfor, miedź, cynk, żelazo czy jod. Co jeszcze kryją w sobie czereśnie oraz jaki wpływ wykazują na nasze zdrowie? Podpowiadamy.
Czereśnie pochodzą z gór Kaukazu i terenów Turcji. Owoce te tak naprawdę znalazły zastosowanie już w dawnej medycynie ludowej m.in. w chorobach wątroby oraz w zaburzeniach pracy serca. Cenne okazały się również ich pestki, z których produkowano olejek o działaniu rozkurczającym.
Spis treści
- Czereśnie – jak wpływ wykazują na nasze zdrowie?
- 1. Zmniejszają objawy artretyzmu.
- 2. Wspomagają serce.
- 3. Regulują pracę tarczycy.
- 4. Oczyszczają organizm.
- 5. Odkwaszają organizm.
- 6. Wspomagają tworzenie tkanki kostnej.
- 7. Działają przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo i przeciwnowotworowo.
- 8. Dodają urody.
- 9. Poprawiają perystaltykę jelit.
- 10. Redukują masę ciała.
- Ile czereśni można spożywać?
- Jak nie należy spożywać czereśnie?
Czereśnie – jak wpływ wykazują na nasze zdrowie?
1. Zmniejszają objawy artretyzmu.
Czereśnie zawierają w swym składzie związek o nazwie cyjanidyna. Jak się okazuje u pacjentów z artretyzmem (dną moczanową) może hamować ona odczuwanie bólu, który spowodowany jest kryształkami kwasu moczowego. Warto zaznaczyć, że obecne w czereśniach witaminy z grupy B również działają wspomagająco przy tej chorobie.
2. Wspomagają serce.
Owoce te zawierają dużą ilość potasu, który usuwa z organizmu nadmiar soli. Stąd też dobroczynne działanie czereśni na serce. Pomagają również regulować ciśnienie kwi. Dodatkowo czereśnie stanowią także źródło kwercytyny, która wzmacnia naczynia krwionośne. Reguluje stężenie cholesterolu, a także zapobiega zjawisku jego utleniania.
3. Regulują pracę tarczycy.
Czereśnie dostarczają spore ilości jodu do organizmu przez co wspomagają pracę tarczycy. Jod wzmaga produkcję hormonów jej m.in. regulujących przemianę materii oraz wzrost u dzieci.
4. Oczyszczają organizm.
Ze względu na to, że czereśnie składają się w większości z wody polecane są wszystkim tym, którzy chcą oczyścić swój organizm z toksyn. Kuracje oczyszczające nie tylko korzystnie wpływają na jelita, ale również na żyły, tętnice i stawy.
5. Odkwaszają organizm.
Ze względu na to, że czereśnie są owocami zasadotwórczymi, odkwaszają organizm, doprowadzając go do równowagi kwasowo-zasadowej.
6. Wspomagają tworzenie tkanki kostnej.
Minerały obecne w czereśniach tj. żelazo, wapń, fosfor oraz witaminy, uczestniczą w procesie tworzenia się tkanki kostnej oraz zębów, a także stanowią czynnik krwiotwórczy. Ma to istotne znaczenie u kobiet w ciąży oraz u małych dzieci. Aby wykorzystać te właściwości jak najlepiej, owoce należy żuć i jeść powoli. Wówczas ich substancje odżywcze będą mogły bezpośrednio wchłonąć się w błony śluzowe jamy ustnej.
7. Działają przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo i przeciwnowotworowo.
Dzięki obecnym naturalnym barwnikom, zaliczanym do grupy antocyjanów, czereśnie wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwdrobnoustrojowe. Związki te wykazują również korzystny wpływ na wzrok, dzięki wzmacnianiu naczyń krwionośnych w gałce ocznej.
8. Dodają urody.
Systematyczne jedzenie czereśni sprawia, że skóra staje się jędrna i bardziej napięta. Ponadto owoce te posiadają właściwości pobudzające cebulki włosów do wzrostu oraz właściwości odmładzające tkanki skóry. Dodatkowo czereśnie to źródło antyoksydantów, cennych substancji chemicznych, których zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników. Dzięki takiemu działaniu czereśnie spowalniają procesy starzenia się skóry, przez co staje się ona młodsza i bardziej promienna.
9. Poprawiają perystaltykę jelit.
Regularne spożywanie czereśni usprawnia perystaltykę jelit, a także usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Ma to swoje dodatkowe plusy – zmniejszają zaparcia oraz działają lekko przeczyszczająco.
10. Redukują masę ciała.
”Kuracja czereśniowa” redukuje masę ciała nie zmniejszając przy tym wydolności organizmu. Dużą zaletą tych owoców jest fakt, że są niskokaloryczne oraz posiadają niski poziom sacharozy. Dzięki temu mogą spożywać je nawet diabetycy.
Ile czereśni można spożywać?
Wzmacniająca i oczyszczająca kuracja czereśniami obejmuje zjadanie od 30 do 50 gram owoców dziennie. Kuracja powinna trwać około 2-3 tygodni, najlepiej jednak przez cały okres występowania czereśni.
Jak nie należy spożywać czereśnie?
Należy pamiętać aby czereśni nie zjadać na czczo oraz nie popijać ich zimną wodą. Zasada ta dotyczy wszystkich owoców pestkowych. Warto o tym pamiętać, ponieważ nie pilnowanie tego może być przyczyną biegunki lub ostrego bólu brzucha. Czereśni nie powinno się zjadać również bezpośrednio przed posiłkiem mięsnym, dlatego że utrudniają trawienie obecnego w mięśnie białka.
Warto zaznaczyć, że osoby posiadające zespół jelita drażliwego lub problemy z układem trawiennym nie powinny spożywać surowych czereśni. Lepiej aby były one lekko obgotowane, wówczas stają się produktem lekkostrawnym.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Uwielbiam czereśnie, ale nawet nie wiedziałam, że mają aż tyle pozytywnych właściwości. Od teraz będę je jeść jeszcze częściej.