Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 stycznia 2024

Ostropest plamisty - właściwości i skutki uboczneOstropest plamisty (Silybum marianum) to roślina, której cenne właściwości doceniane były już w średniowieczu. Wykorzystywana była w celu oczyszczenia organizmu z nadmiaru toksyn oraz do przywracania właściwej pracy wątroby. Obecnie ostropest plamisty stosuje się we wspomaganiu leczenia wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu A, B i C oraz u osób mających problem z alkoholem. Sprawdźmy jakie inne działanie wykazuje ta roślina oraz gdzie znalazła zastosowanie.

 

Ostropest plamisty – charakterystyka

Ostropest plamisty rośnie w Polsce, głównie na terenach uprawnych. Należy do roślin z grupy astrowatych, którym zawdzięcza się właściwości zapobiegające uszkodzeniom wątroby. Charakteryzuje się również działaniem cytoprotekcyjnym, czyli łagodzącym stres oksydacyjny w komórkach organizmu. Wszystko dzięki obecności sylimaryny, której główną funkcją jest osłona błony hepatocytów (komórek wątroby). Chroni ją przed działaniem toksycznych związków, a także stymuluje jej zdolności do regeneracji.

Ostropest plamisty z wyglądu przypomina nieco oset. Cechą charakterystyczną jest jego wysokość, która sięgać może nawet 2 metrów. Posiada grube, rozłożyste łodygi, które mają liście o kolczystych brzegach. Z kolei na brzegach pędów występują niewielkich rozmiarów różowo-fioletowe kwiaty. Surowcem leczniczym ostropestu są jego owoce, a więc nasiona i ziarna.

Najważniejsze substancje znajdujące się w składzie ostropestu plamistego

  • kwasy organiczne – wykazują właściwości przeciwbakteryjne, żółciopędne oraz wspomagają pracę układu trawiennego;
  • sylimaryna – to kompleks flawonolignanów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i żółciopędnym. Związek ten reguluje poziom cholesterolu we krwi oraz w znaczny sposób wzmaga procesy regeneracyjne wątroby. Minimalizuje także rozwój kamieni żółciowych. Warto zaznaczyć, że sylimaryna to związek, który występuje wyłącznie w owocach ostropestu plamistego;
  • garbniki – wykazują silne właściwości ściągające i przeciwzapalne;
  • kwas linolowy – związek o właściwościach przeciwnowotworowych. Ponadto chroni organizm przed chorobami układu krążenia oraz przyspiesza procesy przemiany materii;
  • witamina C, witamina Ewitamina K;
  • sole mineralne.

Właściwości ostropestu plamistego

Ze względu na swój skład, roślina ta wykazuje bardzo szerokie właściwości na organizm człowieka.

1. Regeneruje wątrobę.

Wszystko dzięki właściwościom stymulującym komórki wątroby do regeneracji oraz zdolności do syntezy nowych. Obecna w ostropeście sylimaryna zwiększa poziom glutationu (rodzaj białka) w wątrobie. Stanowi on silny antyoksydant, który zapobiega uszkadzaniu komórek wątroby w wyniku działania wolnych rodników.

2. Zapobiega nowotworom.

Ostropest, dzięki swoim właściwościom zapobiega rozwojowi nowotworów wątroby. Spowodowane jest to hamowaniem procesów podziału komórek nowotworowych. Dodatkowo wzmacnia jej funkcjonowanie poprzez usuwanie z niej toksyn występujących w lekach czy chemioterapii.

3. Detoksykuje.

Działa osłonowo na miąższ wątroby oraz nerek przed toksycznym działaniem trucizn pochodzących np. z alkoholu, grzybów (muchomora sromotnikowego). Dodatkowo przyspiesza ich wydalanie z organizmu.

Zobacz również: Oczyszczanie wątroby – naturalny detoks.

4. Działa przeciwzapalnie.

Ostropest plamisty spowalnia działanie leukotrienów – związków lipidowych ściśle powiązanych z układem immunologicznym, pełniących rolę mediatora stanów zapalnych. W taki właśnie sposób chroni organizm przed rozwojem przewlekłego zapalenia wątroby. Jego właściwości wykorzystywane są również w leczeniu WZW typu A, B i C. Należy wspomnieć, że ostropest bierze czynny udział w ochronie organizmu przed rozwojem marskości wątroby oraz tak zwanym stłuszczeniem wątroby.

5. Zapobiega kamicy żółciowej.

Właściwości ostropestu wykorzystywane są również w terapii kamicy żółciowej. Bardzo dobrze sprawdza się także w prewencji zapalenia dróg żółciowych oraz woreczka żółciowego.

6. Odmładza.

Działanie spowalniające procesy starzenia się skóry ostropestu plamistego spowodowane są głównie zawartością wielu cennych składników odżywczych. Zalicza się do nich witamina E, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a także obecny w nich kwas linolenowy oraz sylimaryna. Wszystkie te związki zapewniają nawilżenie skóry, redukują zaczerwienienia oraz zwiększają procesy jej regeneracji i odbudowy.

Czy każdy może stosować ostropest plamisty?

W przypadku wystąpienia ostrych stanów zapalnych, bądź zatruć organizmu nie należy bazować jedynie na zdrowotnych właściwościach ostropestu. Nie należy również podawać go dzieciom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym piersią ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo jego stosowania.

Skutki uboczne

Według informacji umieszczonych na ulotkach dołączonych przy zakupie ostropestu w aptekach, stosowanie go w zalecanych dawkach nie powoduje żadnych skutków ubocznych. W trakcie stosowania preparatów mogą jedynie pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, czyli delikatny efekt przeczyszczający.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami