Orzechy cedrowe (inaczej: nasiona sosny syberyjskiej), czyli drzewa iglastego rosnącego głównie na terenach Azji. Mają charakterystyczny, delikatny, lekko słodki smak i wyraźny zapach cedru. Wyróżniają się ponadto cennym składem z przewagą niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można z nich tłoczyć równie wartościowy olej.
Spis treści
Orzechy cedrowe – charakterystyka
Orzechy cedrowe pochodzą z sosny syberyjskiej, nazywanej inaczej limbą syberyjską. To wysokie drzewo, osiągające nawet do 35 m i mające średnicę do 2 m. Rośnie bardzo wolno i uznaje się je za długowieczne – może dożyć nawet 630 lat (co jest spotykane w Mongolii). Sosna syberyjska wytwarza swoje niezwykłe nasiona dość późno, ponieważ dopiero po upływie około 15-25 lat, zaś jeśli rośnie na stanowiskach zacienionych, nawet po upływie 50 lat. Nasiona te można spożywać na surowo i to właśnie one nazywane są orzeszkami cedrowymi.
Orzechy cedrowe mają niezwykle cenny skład, ponieważ znaleźć w nim można:
- do 70% tłuszczów, z czego przewagę stanowią niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i zaledwie 4% kwasy tłuszczowe nasycone;
- witaminy z grupy B;
- witaminę D (która ma bardzo mało źródeł pokarmowych);
- witaminę C;
- witaminę A;
- witaminę E;
- łatwo przyswajalne proteiny;
- składniki mineralne, głównie miedź, krzem, wanad, cynk, molibden, bor, kobalt.
Ciekawostką jest, że w praktyce każda część sosny syberyjskiej (kora, igły, drewno, orzechy) ma od wieków zastosowanie w rosyjskiej medycynie ludowej. Orzeszki cedrowe są wielkości ziarenek palonej kawy i także podobnie wyglądają. W jednej szyszce znajduje się około 50-70 gram nasion. Można z nich przyrządzić śmietanę, mleko i masło cedrowe, jak również spożywać na surowo.
Orzechy cedrowe – właściwości
Orzechy cedrowe dostarczają wiele pozytywnych składników odżywczych, uzupełniając i bilansując codzienną dietę. Uważa się je za cenne wsparcie układu nerwowego, ponieważ poprawiają pamięć i koncentrację, a także układu płciowego. W wielu krajach określa się je mianem afrodyzjaku, są jednocześnie bardzo dobrym źródłem energii. Wspomagają przemianę materii oraz ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych, wspierają kondycję skóry, włosów i paznokci. Ich systematyczne spożycie wpływa korzystnie na odporność organizmu.
Olej z orzechów cedrowych również jest wartościowym produktem spożywczym i prozdrowotnym. Udowodniono, że może skutecznie obniżać poziom cholesterolu LDL, a także zapobiegać chorobom krążenia i chorobom mięśnia sercowego. W medycynie alternatywnej można uzupełniać nim leczenie przewlekłego nieżytu żołądka oraz stanów zapalnych wątroby.
Wiele badań potwierdza fakt, że już 2 łyżeczki orzechów cedrowych dziennie wyraźnie obniżają ryzyko śmierci spowodowanej zawałem serca nawet o 47%, a prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca i choroby układu krążenia obniżają o 30%. Wyniki te są rezultatem długoterminowych badań przeprowadzonych na setkach uczestników „The Physicians’ Health Study” oraz „The Nurses Health Study”.
Przeciwwskazania do spożywania orzechów cedrowych
Praktycznie jedynym przeciwwskazaniem do spożywania orzechów cedrowych lub produktów z nich przyrządzonych jest alergia na orzechy, choć w ich składzie znajduje się stosunkowo niewiele alergenów, zatem reakcje uczuleniowe są dość rzadkie. Produkt ten może efektywnie wzbogacić dietę dzieci, seniorów, kobiet w ciąży.
Orzechy cedrowe – jak jeść?
Orzechy cedrowe bardzo dobrze smakują na surowo, ponieważ mają delikatną i miękką konsystencję oraz charakterystyczny, słodkawy, orzechowy smak. Nadają się więc dla dzieci oraz osób ze słabymi zębami, które z różnych względów powinny unikać bardzo twardych pokarmów. Można je dodawać do ciast i wszelkich wypieków, jak również przyrządzać z nich pastę orzechową, która następnie stosowana jest do kanapek, naleśników czy gofrów. Niektóre osoby z orzeszków cedrowych przygotowują nawet aromatyczne, azjatyckie zupy lub sosy do mięs i makaronów.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Simonsohn B., Syberyjskie orzeszki cedrowe, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
- Babich O., Milent`eva I., Ivanova S., Pavsky V., The potential of pine nut as a component of sport nutrition, Foods and raw materials, 5/2017.
Zostaw komentarz