Kolagen do picia
Kolagen do picia

MakadamiaMakadamia to drzewo należące do rodziny srebrnikowatych, w której znajduje się łącznie 9 różnych gatunków. Jej dzikie, naturalne stanowiska obejmują głównie Australię, Afrykę Południową i Hawaje. Makadamia została odkryta w Australii w 1857 roku przez botanika Waltera Hilla. Współcześnie drzewo to ceni się ze względu na smaczne i wartościowe orzechy, które można spożywać na surowo i z których tłoczy się równie cenny olej.

Makadamia – charakterystyka

Makadamia to wiecznie zielone drzewo o charakterystycznych, skórzastych, ząbkowanych liściach. Kwiaty są niewielkie, zebrane w gęste i cylindryczne kwiatostany. Owocem tej rośliny są właśnie orzechy makadamia, popularne na całym świecie. W dzisiejszych czasach makadamia nie rośnie wyłącznie na dziko. Powstaje coraz więcej plantacji tej rośliny, głównie na Hawajach i w Ameryce Południowej, gdzie rośnie najlepiej.

Nie jest natomiast wykorzystywana jako surowiec drzewny, choć jej drewno ma dość ciekawy wygląd. Początkowo przyjmuje zabarwienie bladego różu lub ciemnego czerwonawego brązu, zaś wraz z upływem czasu ciemnieje. Niestety drewno to jest trudne w obróbce maszynowej, zaś w trakcie suszenia wymaga znacznie większej kontroli, niż ma to miejsce w przypadku innych gatunków.

Orzechy makadamia

Orzechy makadamia są chętnie spożywane w krajach na całym świecie. Charakteryzują się okrągłym kształtem, a ich smak zbliżony jest do orzechów nerkowca, jednak bardziej kremowy i nieco słodszy. Dużą zaletą jest ich niezwykły skład, w którym znaleźć można aż 77% tłuszczów, w tym głównie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są tak pożądane w diecie człowieka celem utrzymania dobrej kondycji skóry, odporności, pamięci i czynności całego układu nerwowego. Orzechy te znajdują zastosowanie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, regulują ciśnienie krwi, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i obniżają poziom cholesterolu LDL. Wykazują działanie antyoksydacyjne.

Orzechy makadamia są doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych, głównie:

Poza tym znaleźć w nich można białko, błonnik pokarmowy, węglowodany, witaminę C. Aby dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych znajdujących się w orzechach makadamia, wystarczy każdego dnia spożywać około 10 orzechów. Mogą one stanowić przekąskę, jak również można dodawać je do owsianek czy koktajli. Po zmieleniu nadają się jako składnik sosów, zwłaszcza w daniach azjatyckich.

Olej z orzechów makadamia

Olej z orzechów makadamia znajduje zastosowanie zarówno w gastronomii, jak i w kosmetologii. Bez względu na zastosowanie, powinien być to olej tłoczony na zimno. Wszelkie procesy rafinacji obniżają jego wartości odżywcze, a wręcz całkowicie likwidując część składników. W gastronomii olej z orzechów makadamia dodawany jest do sałatek i surówek, ale bardzo dobrze sprawdzi się również w pastach kanapkowych i do makaronów, a także jako omasta antipasti.

W kosmetologii olej makadamia stosowany jest najczęściej celem pielęgnacji cery dojrzałej, cery zniszczonej, a także podrażnionej i suchej skóry. Można wykorzystywać go do olejowego oczyszczania twarzy (metoda OCM) lub punktowo na zmiany skórne na twarzy. Bywa dodatkiem do serum, maseczek i kremów, także tych robionych samodzielnie w domu. Bardzo dobrze nawilża skórę, regeneruje ją i wygładza. Nadaje jej miękkość i elastyczność. Znajduje zastosowanie także w pielęgnacji włosów średnioporowatych (nie nadaje się dla włosów niskoporowatych). Odbudowuje je i odżywia, nawilża oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Olej można dodać do maseczki, nałożyć na umyte, wilgotne jeszcze końcówki (aby je zabezpieczyć przed rozdwajaniem) lub wykorzystać do olejowania włosów.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Goluch Z., Haraf G., Lis S., Znaczenie orzechów w diecie człowieka, Engineering Sciences And Technologies 2019(4(35)):9-27.
  2. Kaseke T., Fawole O., Opara U., Chemistry and Functionality of Cold-Pressed Macadamia Nut Oil, Processes 2022,10, 56.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami