Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 września 2023

Olejek różanyOlejek różany należy do najcenniejszych, a zarazem najdroższych olejków eterycznych. Pozyskuje się go z kwiatów róży damasceńskiej, która uprawiana jest w Bułgarii. Popularność olejku różanego nakreśliły jego cenne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, jak również piękny aromat.

Olejek różany – skład

Olejek różany pozyskiwany jest z płatków róży poprzez destylację. Do jego produkcji wykorzystuje się specjalną odmianę kwiatów róży, które pochodzą z Bułgarii. Wysoka wartość olejku różanego wynika z faktu, że do produkcji zaledwie 200 ml potrzebna jest aż tona płatków róż. Olejek różany to źródło związków takich jak:

Dzięki tym składnikom posiada szerokie spektrum działania.

Olejek różany – właściwości

Przede wszystkim olejek różany wykazuje właściwości przeciwbólowe, uspokajające i przeciwzapalne, a regularnie stosowany może obniżyć ciśnienie krwi. Dodatkowo niweluje problemy ze strony układu pokarmowego. Olejek różany jest bardzo pomocnym, naturalnym produktem dla kobiet, ponieważ kilka jego kropel dodanych do ciepłej herbaty pozwala złagodzić dolegliwości miesiączkowe. Aby uzyskać ten efekt można również delikatnie wetrzeć olejek w dolne partie brzucha.

Zobacz również: Woda różana – jak wpływa na naszą urodę?

Co ważne może być również rozwiązaniem przy problemach z nadpotliwością. W tym przypadku warto zastosować kilkudniową kurację, która polega na aplikacji olejku w miejscu nadmiernego pocenia się (pachy, dłonie, stopy), a następnie wykonaniu na nim delikatnego masażu. Regularnie stosowany tego rodzaju zabieg pomoże zniwelować problem, a także związany z nim nieprzyjemny zapach.

Olejkowi przypisywane jest też działanie antydepresyjne. Podnosi pewność siebie, a także zwiększa siłę psychiczną organizmu. Stanowi więc naturalny antydepresant w kuracji stanów lękowych i depresyjnych. Jest on doskonałym afrodyzjakiem, który może wpłynąć na poprawę pożycia seksualnego w sypialni u niejednej pary. Zalecany jest szczególnie osobom o niskim libido.

Olejek różany w kosmetologii

Olejek różany doskonale sprawdza się w pielęgnacji naszego ciała. Działa odmładzająco i skutecznie walczy z pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Przede wszystkim polecany jest więc posiadaczom skóry dojrzałej i wymagającej regeneracji. Regularne jego stosowanie jako odżywczego serum lub maseczki, hamuje procesy tworzenia się zmarszczek oraz utraty jędrności i elastyczności skóry. Zalecany jest w szczególności osobom ze skórą suchą, bardzo dobrze nawilża oraz łagodzi uczucie napięcia i pieczenia. Olejek różany wykazuje także właściwości antyseptyczne. Przyspiesza proces gojenia się ran oraz w naturalny sposób powstrzymuje rozwój infekcji w podrażnionych miejscach.

W odniesieniu do pielęgnacji włosów polecany jest włosom wysokoporowatym, rzadziej włosom średnioporowatym. Intensywnie je wygładza, nawilża i tworzy na ich powierzchni warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Stają się łatwiejsze w stylizacji i rozczesaniu, spada negatywne zjawisko elektryzowania się włosów.

Olejek różany – zastosowanie

Może stanowić formę naturalnych, domowych kosmetyków. Wykorzystuje się go jako maseczkę, serum, peeling czy płukankę np. do włosów. Zastosowanie go do wieczornej kąpieli wpływa na poprawę samopoczucia i doskonale odpręża po całym dniu. Regularne jego stosowanie bardzo dobrze nawilży skórę całego ciała. Jest też często stosowany podczas masażu relaksacyjnego. Oprócz zapewnienia poślizgu podczas masażu, korzystnie wpłynie na umysł, dodatkowo relaksując i odprężając. Olejek różany może także stanowić naturalny odświeżacz powietrza w całym mieszkaniu.

Olejek różany – przeciwwskazania

Podstawowe przeciwwskazania do stosowania olejku różanego to:

  • wiek poniżej 7 lat;
  • ciąża;
  • otwarte rany i uszkodzenia skóry.

Produkt może wywoływać uczulenie, dlatego osoby nadwrażliwe i ze skłonnością do podrażnień czy skórnych reakcji alergicznych powinny wcześniej wykonać próbę uczuleniową.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Cierniak A., Kalemba-Drożdż M., Wpływ róż na zdrowie – farmakologiczne i biochemiczne działanie ekstraktów z płatków Rosa rugosa i Rosa damascena, 2013.
  2. Holc S., Holc M., Śladami róży damasceńskiej. Dlaczego najcenniejszy olejek eteryczny na świecie jest symbolem Bułgarii?, Etnobotanika i Etnofarmakologia, 4/2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami