Aktualizacja: 31 października 2023
Olejek jaśminowy charakteryzuje się bardzo mocnym i słodkim zapachem, dlatego jest wyjątkowo lubiany w aromaterapii oraz kosmetologii. Mimo tego znajduje zastosowanie również w medycynie alternatywnej do leczenia rozmaitych schorzeń. Pozyskuje się go z kwiatów jaśminu. Jakie wykazuje właściwości?
Spis treści
Olejek jaśminowy – charakterystyka
Olejek jaśminowy pozyskiwany jest z białych kwiatów jaśminu lekarskiego. Surowcem dostarczającym substancji zapachowych są kwiaty pozyskiwane głównie z jasminum officinale subsp. grandiflorum. Po zbiorze kwiatów i ich zwiędnięciu jego unikalny zapach dość szybko ulega niekorzystnym zmianom i zanika, a po wysuszeniu kwiatów lub poddaniu ich wpływowi wysokich temperatur znika całkowicie. W związku z tym metoda destylacji z parą wodną lub wodą uznawana za najbardziej powszechny sposób otrzymywania olejków eterycznych z materiału roślinnego, ze względu na stosowanie podwyższonych temperatur, nie znajduje praktycznego zastosowania w uzyskiwaniu olejku jaśminowego. Sam proces produkcji jest dość ciężki. Największą popularność ma ekstrakcja niepolarnymi rozpuszczalnikami organicznymi.
Olejek jaśminowy jest bogaty w liczne antyoksydanty, witaminy (głównie witaminę E i witaminę A), a także składniki mineralne. Zawiera też bogaty olejek eteryczny, w którym wyszczególnić można eugenol, geranylolinalol, izofitol, linalol czy skwalen.
Kupując olejek jaśminowy, należy zwracać uwagę, aby w buteleczce znajdował się 100% olejek, bez żadnych dodatków czy konserwantów – nie są one potrzebne. Buteleczka powinna zostać wykonana z ciemnego, nieprzepuszczającego światła szkła, aby chronić zawartość. Produkt należy przechowywać w suchej i chłodnej szafce.
Olejek jaśminowy – właściwości
Uważa się, że zapach jaśminu działa przeciwstresowo i wzmacniająco na organizm człowieka. Ma właściwości uspokajające i rozluźniające napięcie mięśni, dlatego może wspomagać walkę z bezsennością i przewlekłym zmęczeniem. Jest też słynnym afrodyzjakiem – wpływa pozytywnie na libido. Udowodniono, że skutecznie poprawia samopoczucie, zmniejsza intensywność epizodów depresji oraz pozwala wyciszyć się po dniu pełnym obowiązków.
Olejek jaśminowy wykorzystywany jest także w kosmetologii, ponieważ przyczynia się do poprawy wyglądu skóry, wyrównuje jej koloryt i opóźnia efekty starzenia. Przeznaczony jest głównie do pielęgnacji cery dojrzałej, cery podrażnionej, cery suchej oraz cery wrażliwej. Nie wywołuje podrażnień i bardzo rzadko uczula, co jest ogromną zaletą produktu. Wpływa pozytywnie na wygląd włosów i jest polecany osobom, które mają włosy suche oraz pozbawione blasku. Można stosować go zarówno do olejowania włosów, jak i na same końcówki celem ich zabezpieczenia.
W medycynie alternatywnej olejek jaśminowy wykorzystuje się celem łagodzenia dolegliwości układu oddechowego – zmniejsza kaszel, uczucie duszności i łaskotanie w gardle, a także wspomaga usuwanie śluzu nagromadzonego w drogach oddechowych. Udowodniono, że przynosi ulgę przy bolesnych miesiączkach, łagodzi objawy menopauzy oraz łagodzi nudności.
Olejek jaśminowy – zastosowanie
Olejek jaśminowy można stosować w celu aromatyzacji pomieszczeń. Wystarczy dodać około 3-6 kropli do wody nad podgrzewaczem w kominku aromaterapeutycznym. Produkt nada się do masażu relaksacyjnego po rozmieszaniu 10 kropli w oleju bazowym. W kosmetologii nakłada się go bezpośrednio na skórę – punktowo lub mieszając go z kremami, serum i maseczkami domowego wykonania. Kilka kropel dodanych do ciepłej kąpieli nie tylko wesprze kondycję skóry, ale i wyciszy umysł. Można nanieść go na całą długość włosów (najlepiej po rozmieszaniu z innymi olejkami lub dodając go do maseczki ze Spiruliny), jak również stosować na same końcówki włosów.
Olejek jaśminowy – przeciwwskazania
Olejek jaśminowy intensywnie rozluźnia mięśnie, dlatego jego użycie powinno być mocno ograniczone u kobiet ciężarnych w przebiegu ciąż zagrożonych. Dodatkowo nie należy aplikować go bezpośrednio na otwarte rany skóry.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Cisowski W., Fecka I., Konkret i absolut jaśminowy, Postępy Fitoterapii, 4/2012.
- Kizior B., Panek J., Jezierska A., Olejki eteryczne. Opis wybranych składników w oparciu o metody modelowania molekularnego, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 6/2020.
Zostaw komentarz