Aktualizacja: 1 września 2023
Olejek goździkowy to olejek eteryczny pozyskiwany z drzewa goździkowego. Goździki w przyrodzie występują jako nieotwarte, różowe pąki kwiatów. Zbierane ręcznie pąki kwiatów suszy się do momentu ich zbrązowienia, a następnie mieli na proszek, który przekształca się w olejek goździkowy stosowany do celów leczniczych. W przeciwieństwie do innych przypraw, goździki mogą być uprawiane przez cały rok. Ułatwia to znacząco wykorzystywanie ich właściwości.
Spis treści
Goździki – własciwości
Wysoka zawartość składników odżywczych takich jak m.in. mangan, potas, magnez czy wapń pozwala:
- zmniejszyć choroby dziąseł;
- wspomóc walkę z pasożytami;
- wpłynąć na poprawę krążenie krwi;
- zwiększyć energię;
- wspomóc eliminację trądziku;
- w naturalny sposób zwalczyć stany zapalne;
- wyeliminować grzyby chorobotwórcze i pleśń;
- zapobiegać osteoporozie;
- zmniejszyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS);
- wspomóc leczenie anemii.
Olejek goździkowy – zastosowanie
Olejek goździkowy od wieków używany był do leczenia stanów zapalnych. Jednak dopiero niedawno Journal of Immunotoxicology opublikował pierwsze w historii badania, które potwierdzają, że zawarty w oleju z goździków eugenol rzeczywiście ma bardzo duże działania przeciwzapalne. Pokazują one również, że małe dawki eugenolu mogą chronić przed chorobami wątroby. Dodatkowo zaobserwowano, że eugenol odwraca zapalenie i utlenianie komórkowe (które wpływa na starzenie). Wywnioskowano także, że przyjmowanie dużych dawek zewnętrznie może podrażnić wrażliwą skórę, a podawanie wewnętrzne w zbyt dużych ilościach może wpłynąć szkodliwie na układ trawienny.
Ze względu na to, że olejek goździkowy ma bardzo silne działanie należy mieszać go z innymi, delikatnymi olejami takimi jak np. olej kokosowy przy zastosowaniu miejscowym oraz w przypadku wewnętrznego użytku przyjmować go przez krótki okres (do dwóch tygodni). Oprócz tego, że udowodnione zostało działanie przeciwzapalne, olejek goździkowy jest powszechnie stosowany jako środek antyseptyczny przy zakażeniach jamy ustnej, a także przeciwbakteryjnie.
Olejek goździkowy – właściwości i korzyści
Właściwości i korzyści ze stosowania olejku goździkowego są bardzo duże. Obejmują m.in. wspieranie skóry, wzmacnianie włosów, a nawet regenerację wątroby. Poniżej przedstawiamy najczęstsze zastosowanie olejku goździkowego.
Skóra i trądzik
Olejek goździkowy wykazuje właściwości antyseptyczne i antygrzybiczne, dlatego idealnie nadaje się do odkażania ran czy skaleczeń. Radzi sobie także z grzybicą i świerzbem. Rozcieńczony olejek można również aplikować na miejsca po ukąszeniach owadów. Na działanie olejku goździkowego wrażliwe są nawet takie bakterie jak E.Coli czy gronkowiec. W walce z trądzikiem warto więc go zastosować w połączeniu z miodem. Przenika głęboko w skórę i działa zabójczo na bakterie beztlenowe, które mają wypływ na wywoływanie zmian trądzikowych. Skóra zwykle dobrze toleruje ten olejek i nie wysusza się ani nie podrażnia.
Jama ustna
Warto sięgnąć po olejek goździkowy podczas higieny jamy ustnej. Jego bakteriobójcze właściwości sprawiają, że jest bardzo skuteczny w łagodzeniu bólu zębów, dziąseł a nawet w leczeniu owrzodzenia jamy ustnej. Płukanie gardła rozcieńczonym olejkiem pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych, bólu i podrażnień. Ze względu na charakterystyczny zapach pomaga również w eliminowaniu nieświeżego oddechu. Ze względu na swoje właściwości olejek goździkowy często dodawany jest do różnego rodzaju produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, a nawet jako składnik tymczasowych wypełnień zębów.
Krążenie krwi
Dzięki zawartości w olejku goździkowym aktywnego składnika, jakim jest eugenol, może on wpływać na poprawę metabolizmu poprzez poprawę cyrkulacji krwi w organizmie. Lepsze krążenie zmniejsza ciśnienie, które często jest powodem bólu głowy. Ponadto dzięki poprawie krążenia więcej tlenu dostarczane jest do najważniejszych organów, poprawiając ich funkcjonowanie.
Stres
W naturze olejek goździkowy służy między innymi jako afrodyzjak. Z tego powodu może być doskonałym sposobem na pozbycie się stresu. Przyjmowany w odpowiednich dawkach może stymulować układ nerwowy, odświeżać umysł i usuwać zmęczenie psychiczne. Również przy problemach z zasypianiem warto zainteresować się tym olejkiem.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kędzia A., Ocena działania przeciwbakteryjnego olejku goździkowego, Postępy Fitoterapii, 2/2007.
- Nowak K., Ogonowski J., Jaworska M., Grzesik K., Olejek goździkowy – właściwości i zastosowanie, Chemik, 2/2012.
- Kędzia A., Ziółkowska-Klinkosz M., Lossmann Ł., Kochańska B., Kusiak A., Gębska A., Wojtaszek-Słomińska A., Przeciwgrzybicze działanie olejku goździkowego, Postępy Fitoterapii, 1/2014.
Zostaw komentarz