Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 września 2022

Olejek cytrynowyOlejek cytrynowy pozyskuje się z owoców drzewa cytrynowego. Charakteryzuje się intensywnym, niezwykle odświeżającym zapachem oraz właściwościami bakteriobójczymi. Produkt znajduje zastosowanie w medycynie, kosmetologii, ziołolecznictwie i aromaterapii. Jest także składnikiem perfum i środków do czyszczenia, ponieważ skutecznie neutralizuje przykre zapachy.

Olejek cytrynowy – skład

W składzie olejku cytrynowego znajdują się między innymi:

  • limonen;
  • alfa-pinen;
  • beta-pinen;
  • cytral;
  • octan linalolu;
  • geraniol;
  • alfa-tujon.

Wszystkich składników aktywnych jest ponad 40. W największej ilości w olejku cytrynowym znajdziemy limonen, który stanowi aż do 50% całego składu.

Jak działa olejek cytrynowy?

Olejek cytrynowy wykazuje właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze, przez co bywa stosowany jako składnik preparatów dezynfekujących lub czyszczących. Najczęściej są to mleczka do mycia powierzchni i środki do toalet. Olejek cytrynowy (oraz wszelkie inne cytrusowe) pochłaniają nieprzyjemne zapachy, także te wyjątkowo intensywne, jak mocz zwierząt, pleśń czy stęchlizna. Właściwości dezynfekujące odnoszą się również do pomieszczeń – stosowanie olejku cytrynowego do aromaterapii oczyszcza powietrze i odstrasza owady, przede wszystkim meszki i komary.

Zobacz również: Naturalne środki czyszczące.

Właściwości zdrowotne olejku cytrynowego

Na początku należy wspomnieć, że zarówno olejek cytrynowy, jak i kosmetyki z jego dodatkiem, są światłoczułe. Nie należy stosować ich w trakcie opalania się lub ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne. W innym razie może dojść do reakcji alergicznych, podrażnień, a nawet odbarwień skóry. Produkt można stosować zewnętrznie na skórę oraz do wdychania (aromaterapia).

Zobacz również: Olejek sosnowy.

Wpływ na skórę

Olejek cytrynowy walczy z opryszczką i wszelkimi uszkodzeniami skóry, ponieważ odkaża, oczyszcza tkanki i hamuje namnażanie się patogenów. Jednocześnie przyspiesza gojenie się skóry, dzięki czemu opryszczka czy drobne ranki szybko znikają. Udowodniono, że stosowanie olejku może zmniejszać widoczność żylaków i poprawiać przepływ krwi. Łagodzi wszelkie stany zapalne skóry, przez co może być stosowany jako opcja wspomagająca terapię wielu schorzeń dermatologicznych, nawet tych przewlekłych.

Aromaterapia z olejkiem cytrynowym

Wdychanie zapachu olejku cytrynowego:

  • wzmacnia układ immunologiczny;
  • przyspiesza metabolizm, wspomagając procesy odchudzania;
  • poprawia pamięć i koncentrację;
  • obniża zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi;
  • pobudza do działania, zwiększa motywację;
  • regeneruje ciało, pomaga przezwyciężyć zmęczenie.

Kilka kropel wystarczy dodać do kominka zapachowego lub podczas przygotowania domowych świec z wosku roślinnego. Olejek nada się również do nawilżaczy powietrza czy dyfuzorów zapachowych. Polecany szczególnie przy apatii i przygnębieniu, ponieważ przeciwdziała depresji oraz zmniejsza intensywność jej objawów. Po olejek cytrynowy powinny sięgać osoby przytłoczone życiem, przewlekle zmęczone, wypalone zawodowo lub żyjące w nadmiernym stresie. Zbyt dużo codziennych obowiązków sprawia, że energia życiowa i witalność znacznie spadają, co wpływa również na libido. Olejek cytrynowy można opisać jako dawkę pozytywnej .

Zastosowanie olejku cytrynowego

Pomysłów na zastosowanie olejku cytrynowego jest wiele. Warto zacząć od wykorzystania go w kosmetologii. Można dodać go do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej (zapewnia uczucie świeżości i reguluje wydzielanie sebum) oraz szamponów zwalczających łupież. Mieszając go z wodą i umieszczając w pojemniku ze spryskiwaczem może stanowić domowy odświeżacz powietrza lub płyn do płukania jamy ustnej. Okłady z dodatkiem olejku cytrynowego można przykładać bezpośrednio na skórę.

Chcąc zyskać energię do działania warto nanieść kilka kropel na mankiet bluzki czy kołnierzyk koszuli. Z samego rana można rozprowadzić odrobinę olejku na pościeli lub ręczniku w łazience. Dzięki temu odżywczy aromat wypełni całe pomieszczenie.

Zobacz również: Olejek tymiankowy.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kizior B., Panek J., Jezierska A., Olejki eteryczne. Opis wybranych składników w oparciu o metody modelowania molekularnego, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 6/2020.
  2. Kędzia A., Kusiak A., Ziółkowska-Klinkosz M., Gębska A., Wojtaszek-Słomińska A., Wierzbowska M., Działanie na bakterie tlenowe olejku cytrynowego, Postępy Fitoterapii, 17/2016.
  3. Jurowski K., Piekoszewski W., Olejki eteryczne jako produkty kosmetyczne okiem toksykologa i safety assessora, Medycyna Rodzinna, 2/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami