Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 września 2023

Olejek cynamonowy to cenny olej roślinny pozyskiwany z kory lub liści cynamonowca cejlońskiego. Wykazuje charakterystyczny aromatyczno-korzenny zapach i smak. Ze względu na bogaty skład i wszechstronne właściwości prozdrowotne, wykorzystywany jest powszechnie w ziołolecznictwie i medycynie alternatywnej.Olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy – skład

Olejek cynamonowy pozyskiwany jest z drzewa o nazwie cynamonowiec cejloński. Zarówno kora, jak i liście tego drzewa zawierają olejki, jednak ich skład nie jest identyczny. Stwierdzono, że olejek otrzymywany z kory drzewa zawiera w składzie znacznie więcej aldehydu cynamonowego niż ten pozyskiwany z liści. Natomiast w olejku eterycznym otrzymywanym z liści znajduje się więcej eugenolu (70-80%) w porównaniu z olejkiem otrzymywanym z kory cynamonowca (7-18%). Stałymi składnikami są natomiast:

  • fenole i terpeny;
  • kwas trans-cynamonowy;
  • aldehyd dihydrocynamonowy;
  • aldehyd benzoesowy;
  • limonen;
  • α-terpineol;
  • alkohol cynamonowy;
  • kuminol;
  • α-pinen;
  • garbniki.

Skład olejku zależy również od miejsca pochodzenia surowca. Olejek cynamonowy ma barwę od żółtej do brązowej. Kolor zmienia się na ciemniejszy w trakcie przechowywania oraz po kontakcie z powietrzem.

Właściwości zdrowotne olejku cynamonowego

Olejek cynamonowy wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zapobiega zaburzeniom jelitowym oraz wrzodom żołądka. W medycynie alternatywnej jest stosowany w terapii biegunek i zatruć pokarmowych. Ponadto działa przeciwmiażdżycowo, obniżając poziom cholesterolu w surowicy krwi. Badania wskazują, że codzienne spożywanie cynamonu korzystnie obniża poziom glukozy, triglicerydów oraz frakcji cholesterolu LDL – zarówno u ludzi zdrowych, jak i z cukrzycą typu 2.

Olejek cynamonowy stosowany jest w leczeniu przeziębień, zakażeń dróg oddechowych i grypy. W połączeniu z innymi olejkami można go stosować do aerozoloterapii w zakażeniach dróg oddechowych już u dzieci powyżej 12. roku życia. Olejek cynamonowy bywa składnikiem mieszanek ziołowych oraz maści rozgrzewających, stosowanych w bólach reumatycznych i innego pochodzenia. Można go znaleźć choćby w maści tygrysiej, działającej przeciwbólowo.

Dodatkowo olejek cynamonowy działa przeciwpasożytniczo. Używa się go do zwalczania wszy, świerzbu oraz pasożytów przewodu pokarmowego. Jest środkiem insektobójczym i profilaktycznym w stosunku do ukąszeń komarów czy kleszczy. Tak wszechstronne działanie czyni go jednym z najcenniejszych znanych olejów roślinnych.

Olejek cynamonowy – przeciwwskazania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do użycia olejku cynamonowego są:

Aldehyd cynamonowy znajdujący się w olejku jest znanym czynnikiem uczulającym u ludzi, będącym, jako składnik perfum i kosmetyków, częstą przyczyną reakcji alergicznych. Stężony działa drażniąco na skórę. Nie należy więc stosować go bezpośrednio na skórę w dużych stężeniach lub zbyt często. Aldehyd cynamonowy może być przyczyną alergicznego kontaktowego zapalenia skóry oraz pokrzywki nieimmunologicznej. Przed użyciem należy wykonać próbę uczuleniową.

Olejek cynamonowy – jak stosować?

Choć olejek cynamonowy można nakładać bezpośrednio na skórę, ze względów bezpieczeństwa zaleca się jednak rozcieńczanie go z innymi olejkami. Istnieje wiele sposobów zastosowania produktu. Można połączyć 2 krople olejku cynamonowego z 2 kroplami olejku rozmarynowego i łyżką oleju bazowego, aby wykonać odprężający, aromaterapeutyczny masaż relaksacyjny. 5 kropel produktu można także dodać do dyfuzora czy kominka zapachowego, aby cieszyć się zaletami aromaterapii. Produkt sprawdzi się do wykonywania inhalacji na zatoki, a także przyrządzania domowych kosmetyków i środków czystości.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Fedyn J., Piska K., Gunia-Krzyżak A., Pękala E., Aldehyd trans’-cynamonowy: właściwości biologiczne i aplikacje w kosmetologii, Farmakologia Polska, 76/2020.
  2. Kędzia A., Aktywność olejku cynamonowego (Oleum Cinnamomi) wobec bakterii beztlenowych, Postępy Fitoterapii, 1/2011.
  3. Kędzia A., Ziółkowska-Klinkosz M., Kusiak A., Kochańska B., Kędzia A., Wojtaszek-Słomińska A., Działanie in vitro olejku cynamonowego na grzyby drożdżopodobne, Postępy Fitoterapii, 1/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami