Aktualizacja: 27 września 2023
Olejek bazyliowy to cenny produkt roślinny, pozyskiwany z bazylii pospolitej metodą destylacji parą wodną. Posiada liczne właściwości prozdrowotne, w tym antybakteryjne i przeciwzapalne. Często bywa skutecznym wsparciem chorób dermatologicznych i zakaźnych. Wyróżnia się charakterystycznym, balsamicznym zapachem, który można określić jako świeży i delikatnie ostry.
Spis treści
Olejek bazyliowy – skład
Na ostateczny skład olejku bazyliowego wpływają czynniki takie jak: miejsce i termin uprawy surowca roślinnego, nawożenie i skład gleby, a nawet nasłonecznienie upraw. Stałymi i najcenniejszymi składnikami są jednak terpeny, linaool oraz geraniol. Warto wiedzieć, że w olejku bazyliowym znaleźć można śladowe ilości estragolu, który uznawany jest za związek rakotwórczy i mutagenny. Są to jednak tak śladowe ilości, że nie wpływają one negatywnie na zdrowie człowieka. Podobną ilość znaleźć można w liściach bazylii, które tak często dodaje się do potraw.
Olejek bazyliowy – właściwości zdrowotne
Olejek bazyliowy wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwalergiczne, bakteriobójcze. Jego wszechstronne właściwości sprawiają, że znajduje zastosowanie w naturalnej terapii wielu problemów zdrowotnych. Zarówno ostrych, jak i przewlekłych.
Olejek eteryczny wykazuje właściwości antydepresyjne, dlatego szczególnie rekomenduje się jego stosowanie u osób o obniżonym nastroju, w chwili kryzysu, a także podczas momentów odczuwania niepokoju i zdenerwowania. Aromaterapia z wykorzystaniem tego olejku będzie idealnym zakończeniem stresującego dnia. Zastosowana z samego rana doda zaś sił, zmotywuje do działania i zwiększy poziom energii. Olejek bazyliowy można stosować w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy twórczej oraz umysłowej, ponieważ wzmacnia skupienie na wykonywanym zadaniu, wspiera pamięć i koncentrację.
Olejek bazyliowy łagodzi bóle i skurcze mięśniowe, działa rozluźniająco i rozkurczowo. Warto stosować go po intensywnych treningach. Ponadto łagodzi przeziębienia, katar, choroby reumatyczne, bóle głowy. Sprawdzi się jako dodatek inhalacji czy nawet do stosowania bezpośrednio na skórę przy infekcjach wirusowych, infekcjach bakteryjnych czy infekcjach grzybiczych. Na skórę działa odświeżająco, oczyszczająco i tonizująco. Łagodzi objawy trądziku oraz skutki ukąszeń os i innych owadów.
Olejek bazyliowy – zastosowanie
Olejek bazyliowy można dodać do wanny z ciepłą wodą – 6-12 kropli na jedną kąpiel po wymieszaniu w 10 ml olejku bazowego. Również celem wykonania relaksacyjnego masażu aromaterapeutycznego miesza się go z olejem bazowym w proporcji 50 ml oleju bazowego do 10-25 kropli olejku eterycznego. Lepiej unikać nakładania olejku bazyliowego bezpośrednio na skórę w formie nierozcieńczonej, ponieważ działa bardzo intensywnie. W przypadku aromaterapii np. w dyfuzorach zapachowych wystarczą 3-6 kropli produktu, aby uzyskać oczekiwane efekty. Idealnie nada się również do użycia w saunach, podczas zapachowych, odprężających rytuałów. Jeśli chcemy uzyskać nietypowy, przyjemny zapach, można łączyć do z aromatami takimi jak olejek cynamonowy, czarny pieprz, imbir, olejek lawendowy czy olejek pomarańczowy.
Olejek bazyliowy – przeciwwskazania
Olejek bazyliowy nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne ze względu na swoje działanie rozkurczowe. Nie nadaje się również dla małych dzieci oraz osób uczulonych na bazylię. Przed użyciem warto rozmieszać odrobinę z olejem bazowym, np. olejem arganowym, olejem kokosowym, a następnie umieścić na zgięciu łokcia lub pod obojczykiem, aby wykonać klasyczną próbę uczuleniową.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Adaszyńska M., Swarcewicz M., Olejki eteryczne jako substancje aktywne lub konserwanty w kosmetykach, Wiadomości Chemiczne, 66/2012.
- Nurzyńska-Wierdak R., Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych, Annales UMCS, 1/2015.
- Qing L., Chiou C., Chapter 25 – Basil (Ocimum basilicum L.) Oils, Essential Oils in Food, Preservation, Flavor and Safety, 2016.
Zostaw komentarz