Oleje zimnotłoczone to szerokie grono spożywczych i kosmetycznych olejów, które pozyskuje się z surowców roślinnych metodą tłoczenia na zimno. Oznacza to, że w procesie ich produkcji i pozyskiwania temperatura nie przekracza 40 stopni C, co pozwala im zachować pełen pakiet składników odżywczych i biologicznie aktywnych, w przeciwieństwie do olejów rafinowanych, podczas produkcji których wysokie temperatury niszczą wiele wartościowych składników.
Spis treści
Oleje zimnotłoczone – czym są?
Oleje zimnotłoczone to takie oleje, które pozyskuje się podczas tłoczenia ich na zimno. Tłoczenie na zimno ma miejsce przy użyciu pras hydraulicznych lub ślimakowych wyposażonych w specjalny układ chłodzący. To metoda prosta, niewymagająca znacznych nakładów finansowania, dlatego cieszy się popularnością na całym świecie od setek lat. Tak naprawdę jest to pierwszy stworzony przez człowieka sposób pozyskiwania olejów roślinnych. Do najistotniejszych zalet tłoczenia na zimno zaliczyć można:
- ekologię – do produkcji takich olejów nie wykorzystuje się żadnych rozpuszczalników i środków chemicznych, jest ona w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego;
- niską temperaturę – nie przekracza ona 40 stopni, przez co nie niszczy delikatnych pod względem budowy chemicznej cząsteczek odżywczych;
- prostotę – taka naprawdę coraz częściej spotkać się można z praskami do olejów zimnotłoczonych, które są dostępne do sprzedaży i dzięki czemu można pozyskiwać oleje we własnym domu.
Oleje zimnotłoczone wysokiej jakości są sprzedawane w ciemnych, szklanych buteleczkach. Mają też określony termin przydatności do spożycia, zwłaszcza po otwarciu. Po zakupie nie należy przelewać ich do innych opakowań, chyba że są one również wykonane z ciemnego szkła. Ma ono na celu ochronę zawartości przed promieniowaniem słonecznym, które może zmniejszać jakość produktu.
Zobacz również: Olej z czarnuszki na zimno tłoczony
Olej tłoczony na zimno – do czego można używać?
Oleje zimnotłoczone uznawane są współcześnie za niezwykle istotny składnik diety człowieka. Można dodawać je do sałatek, surówek, kanapek, jak również polewa się nimi zupy, dania kapustne czy jednogarnkowe, gdy już znajdują się na talerzu. Tradycyjnie w okresie świąt Bożego Narodzenia olejem lnianym polewa się kapustę z grochem i grzybami w niektórych regionach kraju. Co istotne, nie powinno się podgrzewać olejów zimnotłoczonych ani wykorzystywać ich do jakiejkolwiek obróbki termicznej. Innymi słowy, nie nadają się one do smażenia, pieczenia, grillowania, czy gotowania – spożywa się je „na surowo”.
Oleje zimnotłoczone – zalety
Zaletami olejów zimnotłoczonych są:
- wysokie walory odżywcze – takie oleje są skarbnicą nie tylko cennych kwasów tłuszczowych Omega 3-6-9, ale i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach;
- smak i aromat – oleje zimnotłoczone są intensywniejsze niż oleje rafinowane, przez co mogą wzbogacać smak potraw. Dla porównania oleje rafinowane są bez smaku i zapachu, stanowią jedynie substancję oleistą. Polanie sałatki olejem rafinowanym rzepakowym może zepsuć cały jej smak, podczas gdy dodanie odrobiny zimnotłoczonego oleju z orzechów włoskich może nadać jej zupełnie inny, przyjemny wymiar;
- brak dodatków chemicznych – oleje zimnotłoczone mają maksymalnie możliwie czysty skład, zawierając jedynie pożądane składniki.
Choć pozyskanie olejów zimnotłoczonych jest niedrogie, same oleje należą raczej do wyższej półki cenowej. Mimo tego z pewnością warto systematycznie po nie sięgać.
Zobacz również: Jaki olej jest najzdrowszy?
Oleje zimnotłoczone – dlaczego nie powinno się podgrzewać?
Podgrzewanie olejów zimnotłoczonych wywiera w stosunku do nich wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim, co zauważa się w pierwszej kolejności, tracimy tym samym ich walory smakowe i zapachowe. Co najważniejsze jednak wyższe temperatury mogą niszczyć wartościowe składniki odżywcze, takie jak witamina E czy Omega 3, rozbijając ich cząsteczki na mniejsze struktury. Olej nie będzie więc tak skutecznie wspierał zdrowia, urody i samopoczucia, jak byśmy chcieli. Należy także zaznaczyć, że podczas gotowania czy smażenia takich olejów miejsce ma tworzenie się szkodliwych substancji – zachodzi utlenianie tłuszczów, czego konsekwencją jest powstanie m.in. nadtlenków lipidowych czy aldehydów. Wszystko przez to, że oleje zimnotłoczone charakteryzują się niższą stabilnością termiczną w porównaniu do olejów rafinowanych. W konsekwencji szybciej ulegają zniszczeniu pod wpływem ciepła.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak E., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 1/2012.
- Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K., Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 2/2006.
Zostaw komentarz