Aktualizacja: 2 stycznia 2025
Olej ze słodkich migdałów jest jednym z najpopularniejszych olejów na polskim rynku, wykorzystywanych w celach kosmetycznych. Aby miał pełen i wartościowy skład, powinien być tłoczony na zimno i nierafinowany. Produkt charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych Omega 9.
Spis treści
Olej migdałowy – charakterystyka
Wyróżnia się 2 rodzaje omawianego produktu:
- olej tłoczony ze słodkich migdałów;
- olej tłoczony z gorzkich migdałów.
Migdały słyną z wysokiej zawartości substancji tłuszczowych, nawet do niemal 60%, co czyni je świetnym źródłem oleju. Optymalna temperatura tłoczenia nie powinna przekraczać 30 stopni C, przez co olej zachowa wszelkie składniki odżywcze, dla których się go tak ceni. Ciekawostką jest, że nasiona odmiany gorzkiej zawierają około 8% toksycznego glikozydu cyjanogennego – amigdaliny. Jej zawartości zawdzięczają gorzki smak. Z kolei nasiona odmiany słodkiej zawierają co najwyżej ślady amigdaliny, produkt jest więc znacznie bezpieczniejszy dla organizmu człowieka.
Olej ze słodkich migdałów – charakterystyka
Olej ze słodkich migdałów wyróżnia się słomkowożółtym zabarwieniem i przyjemnym, lekko migdałowym zapachem. Bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie, podobnie jak inne substancje oleiste, jednak wykazuje dobrą rozpuszczalność w eterze oraz chloroformie. Po otworzeniu buteleczki produkt powinno się zużyć w terminie maksymalnie do 6 miesięcy. Dla lepszej jakości produktu należy kupować i przechowywać go w ciemnych, szklanych buteleczkach, w miejscu chronionym przed słońcem i wysokimi temperaturami.
Olej ze słodkich migdałów – skład
Olej ze słodkich migdałów znany jest przede wszystkim z wysokiej zawartości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – witamina A, witamina E i nawet pewnych ilości witaminy D, jak również z zawartości kwasów tłuszczowych Omega 9. Pozostałymi składnikami produktu są: witamina B1, witamina B2, witamina B6, proteiny, składniki mineralne (głównie wapń, magnez, fosfor, potas). Zwykle w oleju ze słodkich migdałów identyfikuje się dodatkowo fitosterole (sterole roślinne).
Olej ze słodkich migdałów w kosmetologii
Olej ze słodkich migdałów jest łagodny i odżywczy, dlatego rekomenduje się jego stosowanie do pielęgnacji zwłaszcza bardzo suchej skóry. Świetnie sprawdzi się w przebiegu łuszczycy, egzemy, przy stanach zapalnych skóry i podrażnieniach. Z powodzeniem można go stosować nawet u najmłodszych dzieci. Jego dużą zaletą jest fakt, że nie pozostawia tłustej warstwy na powierzchni skóry. Niemal od razu się wchłania, intensywnie odżywiając tkanki. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na stosowanie go w ciągu dnia, nie tylko na noc, jak może to mieć miejsce przy innych olejach. Olej ze słodkich migdałów zwiększa elastyczność skóry, wykazuje działanie regenerujące, wygładza i zwiększa odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych.
Można stosować go nie tylko na skórę, ale i na włosy. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się do pielęgnacji włosów każdej porowatości, co czyni produkt niezwykle uniwersalnym. Rekomenduje się stosowanie go do klasycznego olejowania włosów, jak również nakładanie go wyłącznie na końcówki włosów.
Maska do włosów z olejem migdałowym
Przykładowy przepis na maskę z dodatkiem oleju ze słodkich migdałów obejmuje np. zmieszanie 7-8 kropli tego oleju z łyżeczką Spiruliny, łyżeczką miodu naturalnego (który można zamienić na łyżeczkę naturalnego kefiru). Po dokładnym połączeniu wszystkich składników maskę nakłada się bezpośrednio na włosy lub na skórę. Po upływie 15-20 minut należy dokładnie ją zmyć ciepłą wodą, kończąc pielęgnację nałożeniem odżywki bez spłukiwania (w przypadku włosów) bądź kremu nawilżającego (w przypadku skóry).
Olej ze słodkich migdałów – przeciwwskazania
Olej ze słodkich migdałów jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej uniwersalnych olejów roślinnych. Nie wywołuje podrażnień, praktycznie nie odnotowuje się alergii na ten produkt, charakteryzuje się niską komedogennością (nie zatyka porów, a więc nie przyczynia się do powstawania zaskórników). Właśnie dlatego można stosować go również na cerę wrażliwą, problematyczną czy skórę niemowlęcą. Mimo wszystko w razie wątpliwości zaleca się wykonanie próby uczuleniowej na zgięciu łokcia przed użyciem produktu na większą powierzchnię ciała.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Fitokosmetologia, Wydawnictwo Medpharm, Warszawa 2013.
Zostaw komentarz