Kolagen do picia
Kolagen do picia

Olej z rokitnikaOlej z rokitnika to niezwykle cenny produkt znany ze swojego działania leczniczego (zwłaszcza w odniesieniu do wątroby) oraz kosmetycznego w szczególności dla skóry problematycznej, wrażliwej i starzejącej się. Aby cieszyć się jego walorami, należy wybierać jednak wyłącznie oleje tłoczone na zimno, nierafinowany. Za najcenniejsze związki w nim zawarte uznaje się witaminę C, tokoferole, karotenoidy oraz flawonoidy.

Olej z rokitnika – skład

Olej z rokitnika jest bogatym źródłem cennych kwasów tłuszczowych (NNKT), wśród których największą część składu stanowi kwas linolowy (około 59,36%) oraz kwas oleinowy (około 22,08%). Produkt znany jest głównie z bardzo wysokiej zawartości flawonoidów (zwłaszcza kwercetyny i rutyny) oraz beta-karotenu i witaminy E. Dodatkowo znaleźć w nim można składniki mineralne (selen, żelazo, miedź, lit, cynk, mangan, potas, sód) oraz witaminę C, witaminę B1, witaminę B2, witaminę B6, witaminę B12 i witaminę A.
Olej pozyskiwany z nasion zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych omega 6, omega 3 oraz kwasu palmitynowego, natomiast olej z pulpy bogaty jest w kwasy tłuszczowe z grupy omega 7, głównie w wysokim stężeniu kwasu palmitynooleinowego będącego naturalnym składnikiem lipidów skóry.

Rokitnik zwyczajny

Rokitnik zwyczajny należy do gatunku krzewu z rodziny oliwnikowatych. Jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie, a jego właściwości są szeroko wykorzystywane w fitoterapii. W Polsce zarówno rośnie dziko, jak i jest uprawiany na plantacjach towarowych. To krzew lub niskie drzewko osiągające maksymalnie 8 m wysokości preferujące stanowiska nasłonecznione. Olej tłoczony jest z nasion rokitnika, które przybierają formę jajowatych, ciemnobrązowych i błyszczących ziaren o wymiarach do 4 mm średnicy. Owoce z kolei wyróżniają się kwaskowatym smakiem, owalnym kształtem i pomarańczową barwą. Są stosowane w przemyśle gastronomicznym do produkcji soków, przetworów, ale i olejów. Do chwili obecnej w owocach rokitnika zidentyfikowano ponad 200 substancji wspierających zdrowie człowieka. Z tego względu roślinę zalicza się do grona superfoods.

Olej z rokitnika – właściwości lecznicze

Olej z rokitnika wykazuje właściwości antyoksydacyjne i antykancerogenne. Flawonoidy w nim zawarte chronią komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, które mogą prowadzić do tworzenia się mutacji genetycznych i rozwoju chorób cywilizacyjnych. Udowodniono, że produkt stosowany systematycznie może wręcz hamować rozwój guzów nowotworowych, zaś proces peroksydacji lipidów zostaje skutecznie zablokowany ma także właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Zwłaszcza w stosunku do wirusa HIV, denga, oraz bakterii: Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Yersinia enterocolitica oraz Listeria monocytogenes.

Udowodniono również, że może obniżać tętno, stężenie cholesterolu i trójglicerydów oraz zwiększać wrażliwość na insulinę dlatego sprawdza się w przypadku pacjentów z ryzykiem nadciśnienia tętniczego i zakrzepów. Hamuje hemostazę poprzez opóźnioną aktywację trombocytów. Olej z nasion rokitnika przyspiesza gojenie wrzodów żołądka, a także działa detoksykująco, wspomagając usuwanie toksycznych metabolitów.

Produkt ten przywraca prawidłową funkcję nerek i wątroby, wspiera trawienie, poprawia apetyt oraz wspomaga ogólny stan zdrowia pacjentów onkologicznych. Jego działanie hepatoprotekcyjne zostało wielokrotnie potwierdzone badaniami klinicznymi.

Olej z rokitnika w kosmetologii

Olej z rokitnika działa regeneracyjnie i kojąco zwłaszcza w odniesieniu do cery problematycznej, cery trądzikowej, cery wrażliwej, cery suchej, cery dojrzałej. Jego stosowanie znacząco poprawia elastyczność skóry, zwiększa syntezę kolagenu oraz przyspiesza gojenie się ran. Jest to produkt dobrze wchłaniający się, niepozostawiający uczucia tłustości. Ma działanie odnawiające, odżywcze, przeciwzmarszczkowe, promieniochronne i przeciwzapalne. Z tego względu wykorzystywany jest w preparatach do opalania jako naturalny filtr UV. Olej z nasion rokitnika znajduje również szerokie zastosowanie w dermatologii, ponieważ łagodzi objawy łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, tocznia rumieniowatego i przewlekłych dermatoz. Kwas linolowy znajdujący się w produkcie odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu bariery lipidowej naskórka i ochronie przed transepidermalną utratą wody kropka jest naturalnym składnikiem sebum. W praktyce jednak sprawdza się w kosmetykach do każdego typu cery, jak również do pielęgnacji włosów. Skutecznie hamuje ich wypadanie, zmniejsza intensywność łupieżu oraz dodaje kosmykom gładkości.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Urbaniak S., Kaźmierczak-Barańska J., Karwowski B., Rokitnik zwyczajny (Hippophaë rhamnoides L.) jako skarbnica witaminy C, Postępy Biochemii, 65/2019.
  2. Resich-Kozieł L., Niemyska K., Zastosowanie oleju z rokitnika w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 2/2020.
  3. Malinowska P., Olas B., Rokitnik – roślina wartościowa dla zdrowia, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2016.
  4. Ulanowska K., Skalski B., Olas B., Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides L.) jako źródło związków o aktywności przeciwnowotworowej i radioprotekcyjnej, Postępy Hig Med Dosw, 72/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami