Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 maja 2023

Olej z pestek moreliOlej z pestek moreli wyróżnia się złotą barwą i łagodnym, migdałowym smakiem. Wysoka temperatura dymienia (około 193°C) sprawia, że nadaje się on do gotowania i smażenia. Z powodzeniem wykorzystuje się go również w pielęgnacji skóry i włosów, ma więc szerokie zastosowanie kosmetyczne.

Olej z pestek moreli – skład

Najważniejszymi składnikami oleju z pestek moreli są:

Aż 90% całego składu stanowią niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie z grupy Omega-6 i Omega-9.

Właściwości zdrowotne oleju z pestek moreli

Olej z pestek moreli można spożywać jako dodatek do potraw lub jako suplement diety (zalecana dawka: 5 ml raz dziennie). Przede wszystkim uzupełnia niedobory NNKT w organizmie, dzięki czemu wpływa korzystnie na czynność układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego. Może normalizować ciśnienie krwi, wspiera przekaźnictwo nerwowe, stymuluje pamięć i zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych. Olej z pestek moreli działa przeciwzapalnie i dlatego często stosuje się go na stawy przeciw artretyzmowi.

Udowodniono, że produkt ma działanie potencjalnie antyrakowe, głównie dzięki zawartości amigdaliny. W medycynie alternatywnej związek ten od lat wykorzystywany jest w leczeniu chorób nowotworowych. Dodatkowo spożycie oleju z pestek moreli łagodzi nieprzyjemne konsekwencje chemioterapii i radioterapii.

Olej z pestek moreli w kosmetyce

Olej z pestek moreli wspiera świadomą pielęgnację skóry i włosów. W odniesieniu do skóry sprawia, że jest ona znacznie bardziej nawilżona, jędrna i pełna blasku. Wpływa na jej lepsze odżywienie, redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Może wręcz łagodzić objawy schorzeń dermatologicznych, zwłaszcza łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Nadaje się do pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, odwodnionej, dojrzałej i problematycznej.

Produkt poleca się do pielęgnacji włosów zniszczonych i matowych, zwłaszcza średniej i wysokiej porowatości. Można aplikować go na końcówki włosów lub na 2/3 ich długości (pomijając skórę głowy i nasadę włosów) po umyciu, a także wykorzystywać do olejowania włosów. Produkt zastosowany w niewielkich ilościach na skórę głowy zmniejsza łupież, wzmacnia cebulki włosów oraz łagodzi stany zapalne. Należy jednak zachować ostrożność, przy stosowaniu jakichkolwiek olejów na skórę głowy, włosy mogą wyglądać na przetłuszczone.

Olej z pestek moreli w kuchni

Produkt posiada lekko gorzki, migdałowy smak i delikatny zapach. Niektórzy mówią, że wyczuwają w nim nutkę marcepanu. Czyni to go cennym dodatkiem w gastronomii. Może wzbogacić smak i aromat kremowych zup, jednogarnkowych dań kapustnych i z grochem, a także sałatek i surówek. Jako że posiada wysoką temperaturę dymienia, można wykorzystywać go również do obróbki termicznej, choć rekomenduje się spożywanie go wyłącznie na zimno. Do smażenia i pieczenia szukajmy olejów rafinowanych.

Jak przechowywać olej z pestek moreli?

Jak każdy olej roślinny tłoczony na zimno, tak i olej z pestek moreli powinien być umieszczony w szklanej, ciemnej buteleczce. Chroni go ona przed światłem słonecznym, zaś szkło nie wchodzi w interakcję ze związkami produktu. Taką buteleczkę należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, np. w szafce w mniej ogrzewanym pomieszczeniu w domu. Można również trzymać ją w lodówce.

Ile kosztuje olej z pestek moreli?

Wysokiej jakości olej z pestek moreli tłoczony na zimno kosztuje od 40 zł za buteleczkę wzwyż. Cena może różnić się w zależności od producenta, a wpływ na nią ma również pojemność buteleczki.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lamer-Zarawska E., Chwała C., Gwardys A., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Bhanger M., Anwar F., Memon N., Qadir R., Cold pressed apricot (Prunus armeniaca L.) kernel oil, Cold Pressed Oils, 2020.
  3. Gupta S., Wild apricot (Prunus armeniaca) kernel oil: A strategic alternative to value added fatty acids, 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami