Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 września 2023

Olej z pestek dyniOlej z pestek dyni nazywa się potocznie zielonym złotem. Ma długą i niezwykle bogatą historię, cenny skład oraz udowodnione, prozdrowotne właściwości. Tłuszcze zawarte w pestkach dyni zaliczają się do pełnowartościowych tłuszczów roślinnych, tzw. NNKT. Dzięki temu, że olej z pestek dyni jest tłoczony na zimno NNKT nie ulegają rozkładowi, a olej zachowuje pełne właściwości odżywcze.

Olej z pestek dyni – skład

Najcenniejszym składnikiem oleju z pestek dyni są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Uważa się, że już 25 g produktu (około 1,5 łyżki) pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na nienasycone kwasy tłuszczowe. Poza kwasami tłuszczowymi Omega 3, w 100 ml produktu znaleźć można aż 43 g kwasów Omega 6 (głównie kwasu linolowego) oraz 30 g rzadkich kwasów Omega 9 (głównie kwasu oleinowego). Pozostałymi wartościowymi składnikami oleju są:

Olej z pestek dyni wyróżnia się łagodnym, delikatnym smakiem, zawierającym nuty orzechowe. Właśnie dlatego jako jeden z niewielu olejów roślinnych idealnie komponuje się z potrawami słodkimi – lodami, sernikami, ciastami orzechowymi w różnych postaciach. Poza tym można go dodawać do sałatek, kremowych zup i mięs, aby nadać im lekko słodki smak.

Olej z pestek dyni – właściwości zdrowotne

W składzie aminokwasowym oleju z pestek dyni wyróżnia się m.in. tryptofan, który bierze udział w fizjologicznej produkcji serotoniny. Serotonina natomiast jest niezbędnym substratem w biosyntezie melatoniny uczestniczącej w regulacji biologicznego rytmu okołodobowego. Olej z pestek dyni wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, obniżając poziom cholesterolu całkowitego, zmniejszając ryzyko miażdżycy, normalizując ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom glukozy. Dodatkowo ogranicza agregację płytek krwi i wpływa pozytywnie na procesy krzepnięcia. Wykazano, że oleje tłoczone na zimno są ważnym elementem diety wspierającej zdrowie serca.

Właściwy stosunek kwasów Omega 6 do kwasów Omega 3 (jaki ma miejsce w omawianym oleju) ma spore znaczenie w kojarzeniu i zapamiętywaniu, koordynacji ruchowej, ogólnej zdolności poznawczej oraz utrzymaniu stabilności nastrojów i opanowywaniu stanów lękowych. Produkt może łagodzić objawy depresji, jeśli jest spożywany regularnie.
Fitosterole oleju z pestek dyni wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwrzodowe oraz antyoksydacyjne. Ich właściwości antyrakowe wynikają z przeciwdziałania rozwojowi raka prostaty, jajników, płuc i żołądka, okrężnicy. Wywołują m.in. procesy apoptozy (programowanej śmierci) komórek nowotworowych. Na koniec warto wspomnieć, że olej z pestek dyni działa silnie antyoksydacyjnie.

Olej z pestek dyni w codziennej pielęgnacji

Olej z pestek dyni dostępny jest w 2 formach – jadalnej i przeznaczonej do pielęgnacji ciała. Można go stosować do nawilżania i natłuszczania skóry, zwłaszcza suchej i łuszczącej się. Redukuje widoczność zmarszczek i zwiększa elastyczność skóry, dlatego sprawdzi się też u posiadaczy cery dojrzałej. Olej ten wpływa korzystnie na mieszki włosowe, przyspieszając porost włosów i dbając o ich blask. Najlepiej sprawdza się w pielęgnacji włosów wysokoporowatych i średnioporowatych.

Olej z pestek dyni – przeciwwskazania

Olej z pestek dyni jest bezpieczny i naturalny, dlatego istnieje niewiele przeciwwskazań do jego spożywania. Głównym jest uczulenie na produkt, dlatego osoby z alergiami i nadwrażliwe przed użyciem powinny wykonać próbę uczuleniową. Nie należy również spożywać oleju długoterminowo, ponieważ może działa przeczyszczająco i może powodować biegunki. Pacjenci z chorobami układu pokarmowego przebiegającymi z biegunkami powinny skonsultować się z lekarzem. Olej z pestek dyni jest natomiast bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kulczyński B., Człapka-Matyasik M., Gramza-Michałowska A., Wartość żywieniowa dyni, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
  2. Pierko M., Oleje roślinne zimnotłoczone, Wydawnictwo Polska Grupa Idea, Wrocław 2013.
  3. Antoniewska A., Adamska A., Rutkowski J., Zielińska M., Olej z nasion dyni jako źródło cennych składników w diecie człowieka, Problemy Higieny i Epidemiologii, 98/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami