Aktualizacja: 20 września 2023
Olej z pestek dyni nazywa się potocznie zielonym złotem. Ma długą i niezwykle bogatą historię, cenny skład oraz udowodnione, prozdrowotne właściwości. Tłuszcze zawarte w pestkach dyni zaliczają się do pełnowartościowych tłuszczów roślinnych, tzw. NNKT. Dzięki temu, że olej z pestek dyni jest tłoczony na zimno NNKT nie ulegają rozkładowi, a olej zachowuje pełne właściwości odżywcze.
Spis treści
Olej z pestek dyni – skład
Najcenniejszym składnikiem oleju z pestek dyni są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Uważa się, że już 25 g produktu (około 1,5 łyżki) pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na nienasycone kwasy tłuszczowe. Poza kwasami tłuszczowymi Omega 3, w 100 ml produktu znaleźć można aż 43 g kwasów Omega 6 (głównie kwasu linolowego) oraz 30 g rzadkich kwasów Omega 9 (głównie kwasu oleinowego). Pozostałymi wartościowymi składnikami oleju są:
- składniki mineralne, w tym selen, miedź, cynk, żelazo, potas, fosfor, wapń i magnez;
- skwalen;
- witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – witamina A, witamina E (tokoferole), witamina K i śladowe ilości witaminy D;
- witamina C;
- aminokwasy;
- węglowodany;
- kukurbitacyna;
- fitosterole;
- chlorofile;
- karotenoidy;
- witaminy z grupy B.
Olej z pestek dyni wyróżnia się łagodnym, delikatnym smakiem, zawierającym nuty orzechowe. Właśnie dlatego jako jeden z niewielu olejów roślinnych idealnie komponuje się z potrawami słodkimi – lodami, sernikami, ciastami orzechowymi w różnych postaciach. Poza tym można go dodawać do sałatek, kremowych zup i mięs, aby nadać im lekko słodki smak.
Olej z pestek dyni – właściwości zdrowotne
W składzie aminokwasowym oleju z pestek dyni wyróżnia się m.in. tryptofan, który bierze udział w fizjologicznej produkcji serotoniny. Serotonina natomiast jest niezbędnym substratem w biosyntezie melatoniny uczestniczącej w regulacji biologicznego rytmu okołodobowego. Olej z pestek dyni wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, obniżając poziom cholesterolu całkowitego, zmniejszając ryzyko miażdżycy, normalizując ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom glukozy. Dodatkowo ogranicza agregację płytek krwi i wpływa pozytywnie na procesy krzepnięcia. Wykazano, że oleje tłoczone na zimno są ważnym elementem diety wspierającej zdrowie serca.
Właściwy stosunek kwasów Omega 6 do kwasów Omega 3 (jaki ma miejsce w omawianym oleju) ma spore znaczenie w kojarzeniu i zapamiętywaniu, koordynacji ruchowej, ogólnej zdolności poznawczej oraz utrzymaniu stabilności nastrojów i opanowywaniu stanów lękowych. Produkt może łagodzić objawy depresji, jeśli jest spożywany regularnie.
Fitosterole oleju z pestek dyni wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwrzodowe oraz antyoksydacyjne. Ich właściwości antyrakowe wynikają z przeciwdziałania rozwojowi raka prostaty, jajników, płuc i żołądka, okrężnicy. Wywołują m.in. procesy apoptozy (programowanej śmierci) komórek nowotworowych. Na koniec warto wspomnieć, że olej z pestek dyni działa silnie antyoksydacyjnie.
Olej z pestek dyni w codziennej pielęgnacji
Olej z pestek dyni dostępny jest w 2 formach – jadalnej i przeznaczonej do pielęgnacji ciała. Można go stosować do nawilżania i natłuszczania skóry, zwłaszcza suchej i łuszczącej się. Redukuje widoczność zmarszczek i zwiększa elastyczność skóry, dlatego sprawdzi się też u posiadaczy cery dojrzałej. Olej ten wpływa korzystnie na mieszki włosowe, przyspieszając porost włosów i dbając o ich blask. Najlepiej sprawdza się w pielęgnacji włosów wysokoporowatych i średnioporowatych.
Olej z pestek dyni – przeciwwskazania
Olej z pestek dyni jest bezpieczny i naturalny, dlatego istnieje niewiele przeciwwskazań do jego spożywania. Głównym jest uczulenie na produkt, dlatego osoby z alergiami i nadwrażliwe przed użyciem powinny wykonać próbę uczuleniową. Nie należy również spożywać oleju długoterminowo, ponieważ może działa przeczyszczająco i może powodować biegunki. Pacjenci z chorobami układu pokarmowego przebiegającymi z biegunkami powinny skonsultować się z lekarzem. Olej z pestek dyni jest natomiast bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży.


Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kulczyński B., Człapka-Matyasik M., Gramza-Michałowska A., Wartość żywieniowa dyni, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
- Pierko M., Oleje roślinne zimnotłoczone, Wydawnictwo Polska Grupa Idea, Wrocław 2013.
- Antoniewska A., Adamska A., Rutkowski J., Zielińska M., Olej z nasion dyni jako źródło cennych składników w diecie człowieka, Problemy Higieny i Epidemiologii, 98/2017.
Zostaw komentarz