Olej z pestek czarnej porzeczki wyróżnia się na tle innych olejów roślinnych bardzo wysoką zawartością NNKT oraz odpowiednim stosunkiem kwasów tłuszczowych Omega-3 w odniesieniu do kwasów tłuszczowych Omega-6. To produkt uniwersalny, nadający się do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego. Posiada przyjemny smak i zapach. Najlepiej wybierać oleje roślinne tłoczone na zimno, mające najbogatszy skład.
Spis treści
Olej z pestek czarnej porzeczki – skład
Aż około 80% składu oleju z pestek czarnej porzeczki stanowią niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), co pozwala umieścić ten produkt w czołówce naturalnych źródeł NNKT. Olej z nasion czarnej porzeczki składa się aż w 13-17% z GLA (kwas gamma-linolenowy) i w 13% z ALA (kwas alfa-liponowy). Dzięki temu wykazuje również wybitne właściwości odżywcze, nawilżające oraz chroniące skórę. Co kluczowe, w produkcie tym wzajemna proporcja pomiędzy kwasami z rodziny n-6 i n-3 jest relatywnie korzystna, co zdarza się dość rzadko. Bardzo duży procent składu zajmują także:
- witamina E (zwana witaminą młodości);
- fitosterole;
- karotenoidy;
- tokochromanole;
- kwasy fenolowe;
- fosfolipidy.
Powyższe składniki w większości to silne antyoksydanty, przez co olej z pestek czarnej porzeczki wykazuje działanie przeciwutleniające. W nieco mniejszych ilościach w produkcie znajdziemy również witaminę A, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, zwłaszcza sód, potas, magnez, mangan czy cynk.
Olej z pestek czarnej porzeczki – właściwości
Omawiany produkt zalecany jest przede wszystkim do pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Sprawdzi się u osób zmagających się z egzemami i problemami dermatologicznymi. Jest łagodny, nie powoduje podrażnień i reakcji uczuleniowej. Ponadto:
- wykazuje właściwości przeciwzapalne;
- łagodzi podrażnienia;
- wygładza zmarszczki mimiczne;
- wspomaga funkcje ochronne naskórka;
- zmniejsza negatywne skutki ekspozycji na promieniowanie słoneczne;
- opóźnia procesy starzenia się skóry;
- intensywnie nawilża.
Pozytywny wpływ na skórę to jednak nie wszystko. Olej z pestek czarnej porzeczki działa przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i antyrakowo. Przeprowadzono liczne badania udowadniające, że jego regularne spożycie w codziennej diecie obniża poziom wolnych rodników w organizmie, a więc zmniejsza stres oksydacyjny. To z kolei chroni przed rozwojem licznych chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory, choroba Parkinsona, alergie czy zespół jelita drażliwego. Omawiany olej wpływa korzystnie przede wszystkim na układ sercowo-naczyniowy. Pozwala bowiem na obniżanie poziomu cholesterolu LDL oraz regulację ciśnienia. Wykazano, że jego spożycie chroni przed miażdżycą.
W ostatnich latach przeprowadzono ciekawe badanie. Z nasion porzeczki czarnej wyizolowano polisacharydy o wysokiej masie cząsteczkowej, które in vitro hamowały adhezję Helicobacter pylori do błony śluzowej żołądka. Przypuszczalnie ekstrakty z porzeczki (które można znaleźć także w olejach tłoczonych na zimno) można wykorzystać w terapii niektórych schorzeń przewodu pokarmowego.
Olej z pestek czarnej porzeczki na włosy
Produkt idealnie nadaje się do pielęgnacji włosów. Nawilża, łagodzi podrażnienia i ogranicza łuszczenie skóry głowy, dlatego sprawdzi się u osób z łupieżem i schorzeniami dermatologicznymi skóry głowy. Łagodzi m.in. łuszczycę i łojotok. Może sprawiać, że włosy wolniej będą się przetłuszczać. Przede wszystkim jednak chroni włosy przed odwodnieniem, pozwalając utrzymać wysoki poziom ich nawilżenia. Można go stosować jako serum regenerujące i ochronne. Nadaje się zwłaszcza do pielęgnacji włosów wysokoporowatych.
Olej z pestek czarnej porzeczki w kuchni
Olej z pestek czarnej porzeczki posiada charakterystyczny, owocowy, porzeczkowy smak i aromat, co warto brać pod uwagę, dodając go do dań. Smak jest wyrazisty i może wpłynąć na odczuwanie potrawy. Świetnie sprawdzi się natomiast do sałatek i surówek, zarówno owocowych, jak i warzywnych. Można go dodawać do smoothies warzywno-owocowych, a także jako dressing do przystawek. Oleje tłoczone na zimno nie nadają się do obróbki termicznej (smażenia, pieczenia, gotowania, grillowania itd.).
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
- Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
- Pachołek B., Małecka M., Pestki czarnej porzeczki jako źródło naturalnych przeciwutleniaczy, Rośliny Oleiste, XXI/2000.
- Jessa J., Hozyasz K., Czarna porzeczka i olej z jej nasion – fitoterapeutyczne panaceum?, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2016.
Zostaw komentarz