Aktualizacja: 7 czerwca 2023
Olej z baobabu zawiera w składzie wszystkie rodzaje kwasów tłuszczowych: 3-6-9, a dodatkowo mnogość witamin, dzięki czemu staje się jednym z cenniejszych olejów roślinnych na rynku kosmetycznym. Pozyskuje się go metodą tłoczenia na zimno owoców nazywanych małpim chlebem, ponieważ są one przysmakiem pawianów. Drzewo o nazwie baobab naturalnie rośnie na terenach Afryki.
Spis treści
Oleju z baobabu – charakterystyka
Baobab to wieczne drzewo, żyjące średnio kilkaset lat, niezwykle odporne na suszę. Znane są okazy, które żyją jednak już ponad 2000 lat. Charakterystyczną cechą wyglądu omawianego drzewa jest kształt korony przypominający rozłożone korzenie (inna nazwa: drzewo odwrócone). To jeden z istotniejszych symboli Afryki. Rodzi duże, owalne owoce, z których pozyskuje się olej.
Olej z baobabu jest bardzo odporny na jełczenie. Mieszkańcy Afryki wykorzystują go na co dzień celem ochrony skóry przed słońcem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej wybierać olej tłoczony na zimno, który zawiera najwięcej cennych składników. Powinien być sprzedawany w ciemnych, szklanych buteleczkach, które ograniczą przedostawanie się promieni UV do wnętrza.
Olej z baobabu – skład
Świeże owoce baobabu są niezwykle bogate w składniki odżywcze, co wykorzystuje się podczas tłoczenia olejów. Są one skarbnicą związków takich jak:
- witamina E;
- śladowe ilości witaminy D (rzadko spotykana w żywności);
- witaminy z grupy B;
- witamina C;
- witamina A;
- fosfolipidy;
- fitosterole;
- składniki mineralne, w tym żelazo, wapń, magnez, mangan, potas, sód, fosfor, chlor, cynk;
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, Omega-6 i Omega-9.
Produkt posiada jasnożółty kolor i zapach przypominający orzechy. Gęsta konsystencja ułatwia jego stosowanie w kosmetologii.
Olej z baobabu na skórę
Olej z baobabu intensywnie ujędrnia skórę, głównie dzięki zawartości witaminy A i witaminy E. Opóźnia procesy starzenia się skóry i działa przeciwzmarszczkowo. Szczególnie poleca się go do pielęgnacji skóry dojrzałej, skóry suchej oraz skóry odwodnionej. Zastosowany na suchą skórę pozostawia długotrwałe uczucie komfortu, nadaje jej blasku i wyraźnie ją wygładza. To jednak nie wszystko.
Olej z baobabu poleca się posiadaczom skóry wrażliwej, alergicznej i problematycznej. Może być wykorzystywany jako uzupełnienie terapii podstawowej w leczeniu licznych schorzeń dermatologicznych. Niezwykle skutecznie łagodzi wszelkie podrażnienia, a także objawy łuszczycy, wysypki, egzemy i oparzeń skórnych. Działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się ran. Co istotne, mimo gęstej konsystencji bardzo dobrze się wchłania, nie pozostawiając na powierzchni skóry nieprzyjemnej, tłustej warstwy.
Olej z baobabu na włosy
Produkt korzystnie wpływa na kondycję włosów, chroniąc je przed wysokimi temperaturami podczas stylizacji oraz promieniowaniem UV. To ratunek zwłaszcza dla włosów suchych i zniszczonych. Po użyciu produktu włosy stają się pełne blasku, elastyczne, lśniące i nawilżone. Można go stosować:
- na mokro (na umyte włosy podczas olejowania włosów);
- na sucho (przeczesać włosy palcami, dając wcześniej na nie 2-3 krople oleju).
Jedna z ważniejszych zalet stosowania oleju z baobabu na włosy to wspomaganie naturalnych procesów regeneracyjnych i poprawa poziomu nawilżenia włosów.
Zastosowanie oleju z baobabu
Ten niezwykle uniwersalny produkt ma wiele zastosowań. Przykłady użycia:
- aplikacja bezpośrednio na skórę (najlepiej łączyć z innymi olejami);
- mieszanie z domowymi lub sklepowymi kosmetykami (maski, odżywki, kremy);
- wcieranie w skórę głowy, celem likwidacji łupieżu i świądu skóry;
- wcieranie w paznokcie i skórki wokół nich;
- dodawanie do kąpieli lub miski z wodą przeznaczonej do moczenia stóp;
- olejowanie włosów;
- olejowe oczyszczanie skóry (metoda OCM);
- składnik mieszanki olejowej do masażu ciała.
Olej z baobabu warto stosować regularnie 1-2 razy w tygodniu w celach pielęgnacyjnych, ewentualnie doraźnie, aby poprawić stan zdrowia, np. po opalaniu się, gdy zmagamy się z zaczerwienioną skórą.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gwardys A., Chwała C., Lamer-Zarawska E., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Idris A., Nour A., Ali M., Ishag O., Physicochemical Properties And Fatty Acids Composition Of Sudanese Baobab (Adansonia Digitata L.) Seed Oil, International Journal of Pharma and Bio Sciences, 11/2020.
Zostaw komentarz