Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 października 2023

Olej sezamowyOlej sezamowy oraz sezam (produkt, z którego jest pozyskiwany) posiadają liczne właściwości odżywcze. Dzięki temu znalazły szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i kosmetologii czy medycynie naturalnej. Działanie oleju przekłada się więc nie tylko na naszą urodę, ale również na zdrowie fizyczne i psychiczne. Poznajmy więc dokładne właściwości i zastosowanie oleju sezamowego.

Sezam – czym jest?

Sezam stanowi bardzo odżywczy produkt w naszej diecie. Należy do jednych z najstarszych roślin oleistych znanych człowiekowi. To właśnie w jego nasionach znajduje się duża ilość pełnowartościowego oleju o delikatnym, orzechowym smaku. Olej sezamowy można spożywać na surowo. Znalazł on szerokie zastosowanie w kuchni jako doskonała przyprawa w wielu kulturach świata. Ponadto szeroko wykorzystywany jest w kosmetologii i medycynie naturalnej.

Obecnie istnieje wiele odmian nasion sezamu, które pozyskiwane są z różnych gatunków roślin. Występuje sezam czarny, brązowy i biały.

  • sezam biały – posiada znacznie większą zawartość żelaza niż sezam czarny. Wykorzystywany jest głównie jako dodatek kulinarny;
  • sezam czarny i brązowy – są bardziej aromatycznymi produktami niż sezam biały, a ich głównym zastosowaniem jest medycyna, ponieważ wykorzystywane są głównie do produkcji leków. W swoim składzie posiadają aż 60% więcej wapnia niż sezam biały.

Olej sezamowy pozyskiwany jest z nasion sezamu. Tłoczy się go na zimno, dzięki czemu zachowane są wszystkie składniki odżywcze w tym m.in. witaminy i minerały.

Olej sezamowy – skład

Olej sezamowy to źródło:

Najbardziej ceni się jednak wysoką zawartość cennych kwasów tłuszczowych.

Olej sezamowy – właściwości

Witaminy B zawarte w oleju sezamowym korzystnie wpływają na układ krwionośny i mięsień sercowy, zapobiegając zawałom serca oraz chorobom ze strony tego układu. Z kolei sezamina dostarcza mięśniom składniki odżywcze, a także spowalnia procesy syntezy tkanki tłuszczowej w organizmie. Związek ten wraz z wapniem wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi oraz reguluje ciśnienie. Witamina D warunkuje prawidłowy rozwój i funkcjonowanie naszych kości, a także zapobiega cukrzycy.

Jak się okazuje olej sezamowy pomocny jest również w redukcji stresu. Ponadto hamuje krwawienie, obniża szkodliwe działanie promieni UV i reguluje pracę gruczołów łojowych.

Korzystając z właściwości oleju sezamowego warto wiedzieć, że termin jego przydatności jest stosunkowo krótki i szybko ulega zepsuciu. Warto więc zaopatrywać się w butelki o małej pojemności. Olej sezamowy przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu, ponieważ w innych warunkach może stracić swoje właściwości.

Zastosowanie oleju sezamowego

Ze względu na zawartość wielu składników odżywczych, olej ten posiada szerokie zastosowanie – w kuchni, kosmetologii i medycynie naturalnej.

Olej sezamowy w kuchni

Olej sezamowy w kuchni stanowi formę ciekawej przyprawy, która wzbogaca smak wielu potraw. Dodawany jest on najczęściej m.in. do sałatek, past oraz do dań podawanych na zimno. Ten rodzaj oleju bardzo powszechny jest w kuchni azjatyckiej. Występuje w niej jako jeden z najważniejszych składników podawanych do zup oraz potraw smażonych.

Olej sezamowy w kosmetyce

Olej sezamowy to także składnik wielu kosmetyków. Jest on zawarty m.in. w olejkach do pielęgnacji ciała. Mogą to być olejki do opalania, masażu czy kąpieli. Wykazuje on wówczas działanie odżywcze, ochronne i nawilżające. Ponadto olej sezamowy często wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Powoduje wzmocnienie cebulek, co zapobiega ich wypadaniu.

Jaki jeszcze wpływ wywiera olej sezamowy na nasze włosy?

  • pobudza wzrost włosów;
  • nadaje im blask i gładkość;
  • zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów;
  • eliminuje problem łupieżu;
  • chroni włosy przed działaniem promieni UVA.

Świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów średnioporowatych.

Olej sezamowy w medycynie

Olej sezamowy stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej zmniejsza ilość bakterii, które się w niej gromadzą. Ponadto takie płukanie oczyszcza organizm z zalegających toksyn, wzmacnia dziąsła oraz chroni śluzówkę jamy ustnej.

Ze względu na zawartość cynku, olej sezamowy wspomaga organizm z walce w chorobach takich jak przeziębienie i grypa. Pierwiastek ten odpowiedzialny jest także za utrzymanie prawidłowej gęstości kości oraz wpływa na poprawę pamięci i koncentracji. Olej sezamowy niweluje dolegliwości trawienne, z którymi zmaga się wiele osób. Jego regularne stosowanie korzystnie oddziałuje na ściany jelit w układzie pokarmowym, usuwając tym samym problem z zaparciami.

Ze względu na właściwości przeciwutleniające, olej sezamowy usuwa z organizmu wolne rodniki. Są to szkodliwe związki nieorganiczne, które przyczyniają się do uszkodzeń łańcucha DNA, komórek oraz białek naszego organizmu. Ich działanie może być przyczyną wielu chorób m.in. choroby Parkinsona czy nowotworów.

Gdzie można kupić olej sezamowy?

Olej ten można kupić w dobrych marketach oraz w sklepach ze zdrową żywnością, a także w sklepach internetowych z naturalnymi suplementami diety. Cena oleju sezamowego (butelka o pojemności 0,5 l) wynosi około 35 zł.

Polecane produkty

Oleje i olejki
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wyłącznie sprawdzone, najwyższej jakości oleje, m.in. olej arganowy, olej konopny, olej kokosowy i olej z czarnuszki. Zawierają substancje takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), omega 3 ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Aslam M., Shabbir M., Pasha I., Shukat R., Siddique U., Manzoor M., Ayub S., Protective effect of sesame (sesamum indicum) seed oil against hypercholesterolemic in sprague-dawley male rats, Food Science and Technology, 41/2021.
  2. Shivhare N., Satsangee N., Wonders of Sesame: Nuteraceutical Uses and Health Benefits, Chemistry of Phytopotentials: Health, Energy and Environmental Perspectives, 2012.
  3. Langyan S., Yadava P., Sharma S., Gupta N., Bansal R., Yadav R., Kalia S., Kumar A., Food and nutraceutical functions of sesame oil: An underutilized crop for nutritional and health benefits, Food Chemistry, 389/2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami