Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 października 2023

Olej rzepakowyOlej rzepakowy jest jednym z najpowszechniej stosowanych tłuszczów. Niestety, ten który można kupić w sklepach najczęściej nie ma zbyt wielu właściwości zdrowotnych, a to dlatego, że jest tłoczony na ciepło i rafinowany. Te dwa procesy mogą bardzo obniżyć walory użytkowe oleju rzepakowego.

Olej rzepakowy – jakość

Jeszcze do niedawna przy tłoczeniu oleju rzepakowego dostawały się do niego szkodliwe związki chemiczne. Dziś jednak uprawiany jest rzepak, który tej wady już nie ma, a którego nasiona zawierają olej o idealnych proporcjach tłuszczów nienasyconych omega 3 i kwasy tłuszczowe omega 6. Jest to najtańszy surowiec do produkcji tak korzystnego dla zdrowia tłuszczu, ale na skalę przemysłową nadal się to nie opłaca. Aby zachować pełnię właściwości zdrowotnych olej należy tłoczyć na zimno. Wysoka temperatura powoduje zmianę konfiguracji przestrzennej atomów w łańcuchach tłuszczowych i rozkład witamin, które znajdują się w oleju. Jednak tylko tłocząc na ciepło można maksymalizować wydajność linii produkcyjnej. Od razu widać, na którym zagadnieniu skupili się producenci sklepowego oleju.

Olej rzepakowy – zastosowanie

Olej rzepakowy ma bardzo delikatny smak, dlatego bardzo dobrze nadaje się do sałatek. W czasie smażenia nieuniknione jest zniszczenie większości witamin i sporej części korzystnych kwasów nienasyconych, ale nie powstają szkodliwe tłuszcze trans, ponieważ olej rzepakowy ma bardzo wysoką temperaturę dymienia. Można więc na nim zdrowo smażyć bez ryzyka powstania kancerogennych związków chemicznych i nieprzyjemnego, gorzkiego posmaku.

Olej rzepakowy jest też surowcem, który można z powodzeniem stosować w produkcji domowych kosmetyków. Sam w sobie może być aplikowany na skórę w celu niwelowania przebarwień i blizn oraz normalizacji pracy gruczołów, jest to również bardzo wydajny składnik do produkcji mydeł, a także cenny dodatek do kremów pielęgnacyjnych i kremów nawilżających. Ze względu na dość wysoką zawartość witamin A i witaminy E olej rzepakowy może posłużyć jako uzupełniający filtr UVA/UVB. Dobrze sprawdza się nałożony na cerę na noc, pod warunkiem jednak, że użyta zostanie minimalna jego ilość (chodzi o to, aby nie utrudniać skórze wymiany gazowej).

Olej rzepakowy – jaki wybrać?

Jako suplement diety można stosować olej rzepakowy tłoczony na zimno. Ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 trwałość takiego produktu jest niewielka (zwykle nie więcej niż 6 miesięcy). Należy również zwrócić uwagę na rodzaj opakowania. Składniki oleju rzepakowego ulegają rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury, światła słonecznego i działania tlenu. Dlatego najlepszym opakowaniem dla wysokiej jakości suplementów są ciemne, szklane butelki. Na pewno nie należy kupować oleju z butelkach z jasnego tworzywa. Po otwarciu olej należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu kilku tygodni. Po tym czasie wprawdzie nadal można używać go w kuchni, ale nie będzie miał on już zdrowotnych właściwości.

Kupując olej rzepakowy, który ma być użyty jako suplement diety, należy wybrać produkt znanego producenta. Obecnie olej rzepakowy jest modny, więc produkuje go wiele firm, ale by mieć pewność, że kupiony produkt spełnia wysokie normy jakościowe, nie należy decydować się na najtańsze opakowanie. Warto zapytać sprzedawcę o jego sugestie, ponieważ każdy z dystrybutorów oleju rzepakowego ma głębszą wiedzę na temat sprzedawanych produktów i jest w stanie doradzić zakup wyrobu dostosowanego do konkretnych potrzeb, tym bardziej że na rynku pojawiają się suplementy łączone z olejem rzepakowym i dodatkowymi minerałami lub witaminami.

Polecane produkty

Oleje i olejki
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wyłącznie sprawdzone, najwyższej jakości oleje, m.in. olej arganowy, olej konopny, olej kokosowy i olej z czarnuszki. Zawierają substancje takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), omega 3 ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Symoniuk E., Ratusz K., Krygier K. Ocena jakości wybranych olejów rzepakowych rafinowanych i tłoczonych na zimno dostępnych na polskim rynku, ABiD. 3/2014.
  2. Moszak M., Zawada A., Grzymisławski M. Właściwości oraz zastosowanie oleju rzepakowego i oleju z amarantusa w leczeniu zaburzeń metabolicznych związanych z otyłością. Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2/2018.
  3. Gugała M., Zarzecka K., Sikorska A., Prozdrowotne właściwości oleju rzepakowego, Postępy Fitoterapii, 2/2014.
  4. Szczepańska D., Bryndal I., Olej rzepakowy źródłem cennych kwasów omega 3-6-9, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 494/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami