Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 lutego 2024

Olej krokoszowyOlej krokoszowy pozyskuje się z nasion krokosza barwierskiego – rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, wyróżniającej się niewielkimi pomarańczowymi kwiatami. Krokosz barwierski wzrasta naturalnie na terenach Bliskiego Wschodu. Otrzymany z niego olej jest skarbnicą cennych związków odżywczych.

Olej krokoszowy – charakterystyka

Olej krokoszowy charakteryzuje się intensywnym żółtym kolorem oraz zapachem podobnym do szafranu. Ze względu na bogaty skład i walory odżywcze znalazł zastosowanie zarówno w kosmetologii i domowej pielęgnacji, jak i w gastronomii. Jego smak można porównać do lekko orzechowego, choć z całą pewnością żaden inny olej roślinny nie smakuje podobnie do niego. Aby cieszyć się wartościami odżywczymi produktu, najlepiej wybierać wyłącznie oleje tłoczone na zimno, zamknięte w buteleczkach z ciemnego szkła.

Olej krokoszowy – skład

Olej krokoszowy znany jest przede wszystkim z niezwykle wysokiej zawartości witaminy A i witaminy E, choć w jego składzie znaleźć można również:

To właśnie kwasy tłuszczowe zasługują na dodatkową uwagę. Wśród nich znaleźć można kwas linolowy, kwas alfa-linolenowy, kwas oleinowy, kwas stearynowy oraz kwas arachidonowy. Zastępowanie w diecie tłuszczów nasyconych kwasami nienasyconymi jest warunkiem utrzymania zdrowia, zwłaszcza w kontekście układu sercowo-naczyniowego. Na tle innych olejów roślinnych olej krokoszowy wyróżnia się zwłaszcza ponadprzeciętną zawartością kwasu linolowego, należącego do grona kwasów tłuszczowych Omega 6.

Olej krokoszowy – właściwości zdrowotne

Włączenie oleju krokoszowego do diety pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu LDL i wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, jak również na poprawę pamięci, koncentracji i kondycji mięśni. Wszystko przez to, że uzupełniane są niedobory NNKT, z którymi zmaga się spora część populacji Polski. Udowodniono, że ze względu na dodatkową zawartość antyoksydantów, systematyczne spożycie oleju krokoszowego może zmniejszać poziom wolnych rodników i chronić przed wystąpieniem chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, alergia, depresja czy nawet schorzenia neurodegeneracyjne, których przedstawicielem jest choroba Alzheimera. Olej wykazuje ponadto działanie wykrztuśne, zmniejsza duszności i ułatwia oddychanie. Wpływa korzystnie na trawienie, przeciwdziałając zaparciom.

Należy pamiętać, że działanie prozdrowotne ma miejsce jedynie wtedy, gdy olej ten ma wysoką jakość, jest pozyskiwany metodą tłoczenia na zimno i nie jest poddawany obróbce termicznej w kuchni. Oznacza to, że nie należy na nim smażyć potraw, grillować, piec czy dusić. Można natomiast dodawać go do smoothies, owsianek, gotowej już jajecznicy czy past nakładanych na chleb. Bardzo dobrze sprawdzi się również jako dressing do sałatek oraz dodatek do surówek czy dań jednogarnkowych.

Olej krokoszowy – właściwości kosmetyczne

Olej krokoszowy wykorzystywany jest w kosmetologii, ponieważ intensywnie regeneruje skórę oraz hamuje stany zapalne. Polecany jest więc zwłaszcza posiadaczom cery dojrzałej, cery zniszczonej, cery problematycznej, w tym osobom z przewlekłymi problemami dermatologicznymi, jak np. atopowe zapalenie skóry czy łojotkowe zapalenie skóry. Spłyca zmarszczki mimiczne, odmładza skórę i poprawia jej elastyczność. Wykazano, że może obniżać jej fotowrażliwość na oparzenia słoneczne. Ciekawostką jest, że olej krokoszowy wykorzystywany jest w kosmetologii jako naturalny depilator. Nakładany na skórę przez minimum 6 tygodni przyczynia się do przerzedzenia zbędnego owłosienia, choć działanie to nie zostało jeszcze w pełni przeanalizowane. Przez wzgląd na takie działanie zaleca się stosowanie go do pielęgnacji skóry po wszelkich metodach depilacji (zwiększy ich skuteczność i zmniejszy ryzyko wrastania włosków).

Olej krokoszowy można nakładać na włosy z pominięciem skóry głowy. Wówczas odżywia je, nawilża i wygładza. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku włosów wysokoporowatych.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
  2. Khalid N., Khan R., Hussain M., Farooq M., Ahmad A., Ahmed I., A comprehensive characterisation of safflower oil for its potential applications as a bioactive food ingredient – A review, Trends in Food Science & Technology, 66/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami