Aktualizacja: 15 maja 2023
Olej babassu to cenny, często wykorzystywany w kosmetologii olej roślinny tłoczony na zimno. Pod względem składu chemicznego i właściwości przypomina olej kokosowy, jednak dużo lepiej wchłania się w skórę i jest delikatniejszy. Wykazuje działanie nawilżające i zmiękczające, poprawia elastyczność skóry oraz chroni włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV.
Spis treści
Co to jest olej babassu?
Olej babassu to produkt pozyskiwany z orzechów drzewa palmowego o nazwie atalia (palma babassu). Naturalnie występuje ono na terenach deszczowych lasów Brazylii, zwłaszcza wzdłuż Amazonii. Owoce, z których tłoczy się olej, mają 10-12 cm długości i podłużny kształt, a w każdym z nich znajduje się kilka nasion Olej babassu wyróżnia się cennym składem i charakterystyczną konsystencją. Jest produktem bezwonnym, o formie jasnobeżowego masła. Pod wpływem działania wyższych temperatur zamienia się w produkt płynny, podobnie jak olej kokosowy.
Olej babassu – skład
W składzie oleju babassu znajdziemy przede wszystkim:
- witaminę E;
- witaminę K;
- fitosterole;
- białko;
- żelazo;
- związki fenolowe;
- błonnik pokarmowy.
To również bardzo dobre źródło NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one kluczowe w codziennej diecie każdego człowieka, ponieważ poprawiają odporność, regulują parametry fizykochemiczne krwi, poprawiają pamięć i wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego.
Olej babassu na skórę
Olej babassu zwie się również masłem babassu, ponieważ w temperaturze pokojowej przyjmuje postać bardzo miękkiego masła. Świetnie rozpuszcza się w dłoniach i wchłania w skórę, nie pozostawiając na jej powierzchni tłustego, widocznego filmu. Spełnia rolę naturalnego filtra UV, chroniąc skórę przed przesuszeniem, odwodnieniem, silnym wiatrem, promieniowaniem UV i innymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo regeneruje skórę, intensywnie ją nawilża i działa antyoksydacyjnie. Może opóźniać procesy starzenia się skóry oraz pomaga w walce z cellulitem. Olej babassu ujędrnia, uelastycznia skórę, a nakładany w upalne dni daje wrażenie przyjemnego chłodu na ciele.
Co ważne, jest hipoalergiczny i nie powoduje uczuleń. Z tego względu mogą go stosować osoby ze skórą alergiczną, wrażliwą i problematyczną. Nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Można stosować go przy tym na całe ciało, także twarz czy popękane pięty lub suche dłonie. Wystarczy wklepać olej bezpośrednio w skórę, np. jak krem czy balsam, ewentualnie użyć do wykonania masażu. Ponieważ ma bardzo lekki, prawie niewyczuwalny zapach, dobrze komponuje się z olejkami eterycznymi.
Olej babassu na włosy
Olej babassu pielęgnuje również włosy, zwłaszcza niskoporowate. Można wykorzystywać go jako dodatek do domowych lub kupnych masek / odżywek lub do olejowania włosów. Spaja końcówki włosów, chroniąc je przed rozdwajaniem. Przy tym nie obciąża włosów, sprawiając, że są one bardziej puszyste i witalne po przeprowadzonym zabiegu. Wykazuje działanie regenerujące i odbudowujące, szczególnie na włosy uszkodzone zabiegami typu farbowanie, rozjaśnianie, prostowanie czy trwała ondulacja. Efektem jego stosowania są lśniące, nawilżone, gładkie włosy o zamkniętych łuskach i podatne na stylizację.
Olej babassu czy olej kokosowy?
Oba oleje mają podobną konsystencję, zastosowanie i skład chemiczny. Różnica wynika jednak z wygody ich zastosowania. Olej babassu bardzo szybko wchłania się w skórę, nie zatyka porów i już po krótkiej chwili staje się niewidoczny. Z kolei olej kokosowy również dobrze się wchłania, jednak przez pewien czas po zastosowaniu może pozostawiać na skórze błyszczącą warstwę. Oba produkty są cenne i wartościowe, jednak jeśli chcemy pielęgnować skórę, na dzień lepiej wybierać olej babassu, zaś na noc olej kokosowy.
Zdarza się, że niektóre osoby widzą lepsze efekty po zastosowaniu jednego z powyższych olejów, przy czym ten drugi nie wywołuje u nich aż takich rezultatów. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wypróbowanie obu produktów, aby wskazać swojego faworyta.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Zagrodzki P., Starek A., Dietetyczne znaczenie olejów roślinnych, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 4/2012.
- El-Boulifi N., Biodiesel Production from Babassu Oil: A Statistical Approach, Journal of Chemical Engineering & Process Technology, 6/2015.
- Sarbak Z., Jachymska-Sarbak B., Sarbak A., Chemia w kosmetyce i kosmetologii, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2013.
Zostaw komentarz