Aktualizacja: 30 maja 2023
Olej andiroba wykazuje bardzo silne działanie nawilżające, przez co jest polecany w pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej i zniszczonej. Pozyskuje się go metodą tłoczenia na zimno nasion drzewa Carapa guianensis, naturalnie rosnących na terenach Brazylii. Wyróżnia się wyjątkową kombinacją kwasów tłuszczowych oraz silnymi właściwościami przeciwzapalnymi.
Spis treści
Olej andiroba – charakterystyka
Olej andiroba pozyskiwany jest z nasion drzewa Carapa guianensis. To rodzaj drzewa, który można spotkać naturalnie na terenie Amazonii, w Ameryce Środkowej oraz na Karaibach, zwłaszcza wzdłuż brzegów rzek w klimacie tropikalnym. Dorasta do wysokich rozmiarów, posiada gęste liście. Należy do rodziny mahoniowych, wyróżnia się wyjątkowym kolorem łączącym barwy bordowe, mahoniowe, jasnobrązowe i ciemnobrązowe. Mimo tego na terenie Europy bardzo rzadko wykorzystuje się drewno tego drzewa w stolarstwie. Częściej spotkać można olej andiroba, tłoczony z jego nasion.
Olej ten należy do grona olejów półschnących, co oznacza, że po nałożeniu na skórę może pozostawiać delikatną, tłustą warstwę. Nie wchłania się całkowicie, jak np. olej z baobabu. Swoim zapachem przypomina oliwę z oliwek, a jego kolor określa się jako złoto-zielono-brązowy. Topi się w kontakcie ze skórą, a w warunkach pokojowych przybiera konsystencję stałą lub półstałą, podobnie jak olej kokosowy.
Olej andiroba – skład
Nasiona andiroby są niezwykle bogate w cenne kwasy tłuszczowe, które stanowią nawet ponad 63% całego składu. Są to głównie kwasy tłuszczowe oleinowe oraz mirystynowe, ale także tłuszczowy kwas linolowy. W efekcie także olej andiroba jest skarbnicą NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pozostałe składniki produktu to:
- triterpeny;
- taniny;
- alkaloidy;
- andirobina;
- limonoidy;
- witamina E;
- witamina A;
- kompleks witamin z grupy B;
- składniki mineralne.
Dzięki zawartości limonoidów olej andiroba odstrasza owady, co ma kluczowe znaczenie na terenach naturalnego wzrastania rośliny. Z kolei taniny, alkaloidy, triterpeny i andirobina to związki działające silne przeciwzapalnie.
Olej andiroba na skórę
Olej andiroba sprawdza się idealnie w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i problematycznej, zwłaszcza z łuszczycą. Zmniejsza stany zapalne, opuchliznę i podrażnienia, a także przyspiesza regenerację naskórka. Dlatego bywa wykorzystywany do pielęgnacji skóry w przypadku atopowego zapalenia skóry, łuszczycowego zapalenia skóry oraz wszelkich alergii. Dodatkowo produkt działa przeciwstarzeniowo, opóźnia procesy starzenia się skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych, jak najdłużej utrzymując elastyczność, jędrność i blask młodzieńczej skóry. Co niezwykle ważne, olej andiroba pobudza naturalną produkcję kolagenu przez fibroblasty i chroni skórę przed transepidermalną utratą wody.
Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na ogromne ilości kwasu oleinowego i duże ilości kwasów nasyconych, olej andiroba wykazuje właściwości komedogenne. Oznacza to, że ma tendencję do zapychania porów, co zwiększa ryzyko tworzenia się zaskórników i zmian trądzikowych. Produkt nie sprawdzi się więc w pielęgnacji skóry ze skłonnościami do takich wyprysków.
Pozostałe działanie oleju andiroba
Olej andiroba wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, antypasożytnicze, przeciwnowotworowe. Wspomaga profilaktykę malarii i przeciwdziała ukąszeniom owadów. Wymienione właściwości wykorzystywane są głównie na terenach krajów tropikalnych. Olej andiroba idealnie pielęgnuje włosy wysokoporowate i średnioporowate. Zwłaszcza farbowane, przetłuszczające się, zniszczone i suche. Stają się nawilżone, wygładzone i zregenerowane, a przy tym są chronione przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gwardys A., Chwała C., Lamer-Zarawska E., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Milhomem S., Fascineli M., Muehlmann L., Melo K., Andiroba Oil ( Carapa guianensis Aublet) Nanoemulsions: Development and Assessment of Cytotoxicity, Genotoxicity, and Hematotoxicity, Journal of Nanomaterials, 3/2017.
Zostaw komentarz