Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 maja 2023

Oleju andirobaOlej andiroba wykazuje bardzo silne działanie nawilżające, przez co jest polecany w pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej i zniszczonej. Pozyskuje się go metodą tłoczenia na zimno nasion drzewa Carapa guianensis, naturalnie rosnących na terenach Brazylii. Wyróżnia się wyjątkową kombinacją kwasów tłuszczowych oraz silnymi właściwościami przeciwzapalnymi.

Olej andiroba – charakterystyka

Olej andiroba pozyskiwany jest z nasion drzewa Carapa guianensis. To rodzaj drzewa, który można spotkać naturalnie na terenie Amazonii, w Ameryce Środkowej oraz na Karaibach, zwłaszcza wzdłuż brzegów rzek w klimacie tropikalnym. Dorasta do wysokich rozmiarów, posiada gęste liście. Należy do rodziny mahoniowych, wyróżnia się wyjątkowym kolorem łączącym barwy bordowe, mahoniowe, jasnobrązowe i ciemnobrązowe. Mimo tego na terenie Europy bardzo rzadko wykorzystuje się drewno tego drzewa w stolarstwie. Częściej spotkać można olej andiroba, tłoczony z jego nasion.

Olej ten należy do grona olejów półschnących, co oznacza, że po nałożeniu na skórę może pozostawiać delikatną, tłustą warstwę. Nie wchłania się całkowicie, jak np. olej z baobabu. Swoim zapachem przypomina oliwę z oliwek, a jego kolor określa się jako złoto-zielono-brązowy. Topi się w kontakcie ze skórą, a w warunkach pokojowych przybiera konsystencję stałą lub półstałą, podobnie jak olej kokosowy.

Olej andiroba – skład

Nasiona andiroby są niezwykle bogate w cenne kwasy tłuszczowe, które stanowią nawet ponad 63% całego składu. Są to głównie kwasy tłuszczowe oleinowe oraz mirystynowe, ale także tłuszczowy kwas linolowy. W efekcie także olej andiroba jest skarbnicą NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pozostałe składniki produktu to:

Dzięki zawartości limonoidów olej andiroba odstrasza owady, co ma kluczowe znaczenie na terenach naturalnego wzrastania rośliny. Z kolei taniny, alkaloidy, triterpeny i andirobina to związki działające silne przeciwzapalnie.

Olej andiroba na skórę

Olej andiroba sprawdza się idealnie w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i problematycznej, zwłaszcza z łuszczycą. Zmniejsza stany zapalne, opuchliznę i podrażnienia, a także przyspiesza regenerację naskórka. Dlatego bywa wykorzystywany do pielęgnacji skóry w przypadku atopowego zapalenia skóry, łuszczycowego zapalenia skóry oraz wszelkich alergii. Dodatkowo produkt działa przeciwstarzeniowo, opóźnia procesy starzenia się skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych, jak najdłużej utrzymując elastyczność, jędrność i blask młodzieńczej skóry. Co niezwykle ważne, olej andiroba pobudza naturalną produkcję kolagenu przez fibroblasty i chroni skórę przed transepidermalną utratą wody.

Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na ogromne ilości kwasu oleinowego i duże ilości kwasów nasyconych, olej andiroba wykazuje właściwości komedogenne. Oznacza to, że ma tendencję do zapychania porów, co zwiększa ryzyko tworzenia się zaskórników i zmian trądzikowych. Produkt nie sprawdzi się więc w pielęgnacji skóry ze skłonnościami do takich wyprysków.

Pozostałe działanie oleju andiroba

Olej andiroba wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, antypasożytnicze, przeciwnowotworowe. Wspomaga profilaktykę malarii i przeciwdziała ukąszeniom owadów. Wymienione właściwości wykorzystywane są głównie na terenach krajów tropikalnych. Olej andiroba idealnie pielęgnuje włosy wysokoporowate i średnioporowate. Zwłaszcza farbowane, przetłuszczające się, zniszczone i suche. Stają się nawilżone, wygładzone i zregenerowane, a przy tym są chronione przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gwardys A., Chwała C., Lamer-Zarawska E., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  3. Milhomem S., Fascineli M., Muehlmann L., Melo K., Andiroba Oil ( Carapa guianensis Aublet) Nanoemulsions: Development and Assessment of Cytotoxicity, Genotoxicity, and Hematotoxicity, Journal of Nanomaterials, 3/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami