Aktualizacja: 11 sierpnia 2023
Olej amla pozyskiwany jest z owoców drzewa amla, nazywanego również amalaką czy agrestem indyjskim. W warunkach naturalnych rośnie na terenach Indii, choć coraz powszechniej uprawia się je w Chinach i całej Azji południowo-wschodniej. Olej amla wykorzystywany jest głównie w kosmetologii do pielęgnacji skóry i włosów ze względu na wyjątkowy skład.
Spis treści
Skład oleju amla
W składzie oleju amla znajdziemy przede wszystkim:
- składniki mineralne – zwłaszcza wapń, potas i cynk;
- witaminy – witamina C, witamina A, witamina E;
- aminokwasy – alanina, lizyna, prolina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy;
- węglowodany;
- NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe;
- taniny;
- polifenole.
Większość składników wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Natomiast połączenie NNKT z witaminami A i E znacznie zwiększa ich biodostępność, ponieważ są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
Olej amla – właściwości
Olej amla ma moc regenerującą i przeciwstarzeniową, dlatego jest jednym z ulubionych produktów grupy anti-aging. Hinduski stosują go na co dzień do pielęgnacji włosów, dzięki czemu są one gęste, jedwabiste i gładkie. Produkt naniesiony na włosy i pozostawiony na 30-90 minut znacznie je wygładza i intensywnie nawilża. Ponadto łagodzi stany zapalne skóry głowy (np. w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry głowy czy innych schorzeń trychologicznych), zwalcza łupież oraz przyspiesza porost włosów. Warto go stosować także na włosach farbowanych, ponieważ utrwala kolor i regeneruje po przebytych zabiegach fryzjerskich. Olej amla idealnie nadaje się do regularnego olejowania włosów, zwłaszcza włosów niskoporowatych i włosów średnioporowatych.
Można go stosować również do pielęgnacji skóry, zwłaszcza skóry dojrzałej, skóry zniszczonej i suchej skóry. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym, zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych i opóźnia tworzenie się nowych oraz zmniejsza opuchliznę, w tym worki pod oczami. Spora zawartość witaminy C uszczelnia naczynia krwionośne, przez co skóra jest lepiej odżywiona i ukrwiona, a także wyrównuje koloryt. Amla nie jest olejkiem komedogennym, może więc być stosowana na problemy skórne, np. przy wypryskach czy egzemie. Łagodzi zmiany zapalne i wspiera procesy regeneracji naskórka.
Olej amla na ogół nie jest przeznaczony do jedzenia. Jeśli chcemy czerpać korzyści z licznych cennych składników drzewa amli, warto sięgnąć po jego owoce (dostępne głównie na terenach krajów naturalnego wzrastania) lub proszek dostępny jako suplement diety. Wykazano, że wzmacnia on sprawność mózgu, poprawia trawienie, detoksykuje oraz poprawia wzrok. Dodatkowo wspiera odporność, łagodzi kaszel i objawy astmy oskrzelowej.
Olej amla – jak stosować?
Olej amla stosuje się podobnie jak inne oleje roślinne. Przykłady zastosowania:
- olejowanie włosów – nałożenie odrobiny oleju na umyte, mokre jeszcze włosy i pozostawienie na 30-90 minut, po czym wystarczy umyć włosy odżywką i ponownie szamponem;
- metoda OCM – oczyszczanie twarzy przy użyciu oleju;
- punktowo na zmiany skórne;
- jako baza do wykonywania masaży relaksacyjnych;
- jako składnik domowych kosmetyków na twarz, włosy i całe ciało;
- wcierka do skóry głowy;
- dodatek do gorących kąpieli czy moczenia stóp.
Choć olej amla uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych, przed użyciem zaleca się wykonanie próby uczuleniowej na zgięciu łokcia.
Olej amla – przeciwwskazania
Olej amla jest produktem bezpiecznym, można go stosować zewnętrznie również w przypadku dzieci czy kobiet ciężarnych. Przeciwwskazaniem do użycia jest jedynie uczulenie na produkt. Osoby z alergiami na orzechy i oleje roślinne powinny przez użyciem wykonać próbę uczuleniową.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mauliza N., Suriaini N., Rosnelly C., Supardan M., Effect of Solid to Solvent Ratio and Extraction Time on Yield, Phytochemical Content and Physicochemical of Amla (Phyllanthus emblica) Seed Oil Extracted using Hexane, Journal of Chemical Engineering and Environment, 2/2022.
- Hajimehdipoor H., Nikmanesh N., Mohammadi-Motamed S., Amla Oil, a Pharmaceutical Product Based on Traditional Knowledge for Hair Loss Treatment, Research Journal of Pharmacognosy, 6/2019.
Zostaw komentarz