Kolagen do picia
Kolagen do picia

Olej abisyńskiOlej abisyński to produkt o wszechstronnym zastosowaniu, głównie w kosmetologii. Jest wyjątkowo lekki, łatwo się rozprowadza, wykazuje niską lepkość i nie pozostawia na powierzchni skóry tłustego filmu. Posiada unikalny skład, głównie dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega 9, co warunkuje jego właściwości użytkowe. Można stosować go jako serum do twarzy, olejek do pielęgnacji włosów, kuracja regenerująca stopy, dłonie i paznokcie. Polecany jest do masażu i kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych i glinek.

Olej abisyński – skład

Olej abisyński charakteryzuje się unikalną strukturą cząsteczkową, co sprawia, że żaden inny olej nie daje takiego samego efektu po zastosowaniu. Każda osoba interesująca się świadomą pielęgnacją ciała i włosów powinna choć raz w życiu wypróbować olej z modraka abisyńskiego. Wyróżnia się on bardzo wysoką zawartością kwasu erukowego, należącego do rodziny kwasów tłuszczowych Omega-9. Stanowi nieco powyżej 50% wszystkich składników. Pozostałe cenne związki produktu to między innymi:

Produkt posiada słomkowy kolor i nie wyróżnia się żadnym zapachem. Jest więc niezwykle uniwersalny.

Właściwości oleju abisyńskiego

Olej abisyński znajduje zastosowanie głównie w kosmetologii,  do pielęgnacji skóry i włosów. W zależności od jego zawartości w poszczególnych kosmetykach może wykazywać różne działanie. Przykłady:

  • kremy i balsamy do ciała – zwykle zawierają maksymalnie do 4% oleju abisyńskiego. Daje on efekt intensywnego nawilżenia skóry, bez jednoczesnego pozostawiania tłustej warstwy na ciele. Dodatkowo wygładza skórę i spłyca widoczność zmarszczek;
  • produkty myjące – zawierają do 2% oleju abisyńskiego. Daje on efekt kondycjonujący, chroni przed nadmiernym wysuszaniem skóry i łagodzi niekorzystny wpływ środków powierzchniowo czynnych zawartych w mydłach i żelach pod prysznic;
  • tusze do rzęs – zawierają do 1% oleju abisyńskiego, dzięki czemu stają się wodoodporne i znacznie łatwiej równomiernie rozprowadzić pigment;
  • pomadki i błyszczyki- zawierają nawet do 10% oleju abisyńskiego, który nawilża i kondycjonuje skórę warg, wzmacnia połysk, ułatwia rozprowadzanie kosmetyku.

Olej abisyński można także zakupić jako osobny produkt, w ciemnej, szklanej buteleczce. Wówczas sposobów wykorzystania jest równie wiele:

  • aplikacja punktowa – na zmiany skórne lub skrajnie wysuszone partie ciała (np. kolana, pięty);
  • dodatek do kąpieli -wystarczy kilka kropel oleju dodać do ciepłej wody;
  • składnik domowych kosmetyków – na przykład połączenie oleju abisyńskiego, Spiruliny w proszku, fusów po kawie i kefiru daje naturalny peeling do ciała;
  • masaż ciała – na bazie oleju abisyńskiego można wykonywać masaż ciała. Produkt dobrze łączy się z innymi olejami.

Olej abisyński przeznaczony jest głównie do pielęgnacji skóry przesuszonej i dojrzałej, jednak będzie odpowiedni dla każdego innego rodzaju.

Olej abisyński na włosy

Produkt łączy w sobie doskonały poślizg, smarowność i odporność. Jednocześnie jest skarbnicą związków korzystnie wpływających na kondycję włosów. Właśnie dlatego stanowi naturalny zamiennik olejów mineralnych i silikonów, np. w produktach do stylizacji włosów czy w odżywkach. Zapewnia włosom blask, miękkość i łatwe rozczesywanie, jednocześnie chroniąc je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. wysoką temperaturą urządzeń do stylizacji, promieniowaniem UV czy silnym wiatrem.

Olej abisyński dobrze sprawdza się podczas olejowania włosów. Zwłaszcza w przypadku osób początkujących, ponieważ dobrze się zmywa. Nie zapominajmy, że najlepszym sposobem zmywania olejów z włosów jest nałożenie na nie odżywki emolientowej. Świetnie sprawdza się szczególnie w pielęgnacji włosów wysokoporowatych.

Ile kosztuje olej abisyński?

Cena prawdziwego, zimnotłoczonego oleju abisyńskiego o czystym składzie rozpoczyna się od 30 zł za buteleczkę o pojemności 50 ml. Nie jest to wygórowana cena za korzyści, jakie możemy odnieść, korzystając z produktu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gwardys A., Chwała C., Lamer-Zarawska E., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami