Domowy nawóz do ogórków jest zdrową, bezpieczną i sprawdzoną alternatywą dla nawozów sklepowych, które niekiedy mogą zawierać niekorzystne związki chemiczne. Coraz więcej osób uprawiających przydomowe ogródki decyduje się na samodzielne wykonywanie kompostu czy właśnie nawozów. Jaki sprawdzi się najlepiej w przypadku ogórków?
Spis treści
Domowy nawóz do ogórków
Istnieje wiele przepisów na domowe nawozy do ogórków oraz innych warzyw. Ich wspólną cechą jest wykorzystanie wyłącznie sprawdzonych, bezpiecznych i ogólnodostępnych składników, które w większości przypadków ma każdy w swoim gospodarstwie domowym. Oto polecane przepisy.
Nawóz z mleka
Jeden z najprostszych nawozów obejmuje połączenie wody i mleka. Dzięki temu taki nawóz dostarczy roślinom wapnia, który jest bardzo ważny dla ich prawidłowego wzrostu. Wystarczy zmieszać wodę z mlekiem w proporcji 10:1. Oznacza to, że na 10 litrów wody wykorzystuje się litr mleka. Mleko powinno być chude, o niskiej zawartości tłuszczów i bez żadnych dodatków chemicznych typu konserwanty. Po dokładnym wymieszaniu całości tworzonym nawozem można podlewać ogórki.
Nawóz z drożdży
Jako nawóz bardzo dobrze sprawdzają się także drożdże, których składniki pobudzają wzrost i kwitnienie wielu różnych roślin, wzmacniają system korzeniowy, a także ułatwiają pobieranie wody oraz związków mineralnych z gleby nawóz z drożdży sprawdzi się także w przypadku pomidorów, które są dość wymagającymi warzywami. Wystarczy zmieszać 100 g świeżych drożdży piekarskich z 10 l ciepłej wody, a następnie odstawić na parę godzin. W tym czasie w roztworze zajdzie proces fermentacji, który można nieco przyspieszyć odrobiną cukru (maksymalnie pół łyżeczki). Nawozem drożdżowym podlewa się glebę pod warzywami, jednak nie częściej niż raz na dwa tygodnie.
Nawóz z kurkumy i sody oczyszczonej
Kurkuma chroni tkanki roślinne oraz wzmacnia ich odporność, natomiast soda oczyszczona obniża kwasowość gleby. Dzięki temu korzenie ogórków są mocniejsze, a cała roślina piękniej wzrasta. Wystarczy 600 ml ciepłej wody bardzo dobrze zmieszać z łyżeczką sody oczyszczonej oraz łyżeczką kurkumy. Całość odstawiamy na dwie godziny, po upływie tego czasu powstaje koncentrat nawozu. Jest on jednak zbyt mocny do bezpośredniego wykorzystania, dlatego rozcieńcza się go ponownie 3 litrami wody. Także w tym przypadku nawożenie nie powinno być częstsze niż raz na dwa tygodnie.
Nawóz bananowy
Banany to jedne z najbogatszych w potas owoców, z kolei potas jest niezbędny do prawidłowego wzrastania i owocowania warzyw uprawianych w przydomowych ogródkach. Wystarczy po spożyciu bananów nie wyrzucać skórek, lecz je składować. Po uzbieraniu około 5 gotuje się je w wodzie i odstawia na chwilę do ostygnięcia. Tak przygotowany wywar idealnie nadaje się jako nawóz bogaty w potas. Do podlewania wykorzystuje się wyłącznie wywar – ugotowane skórki bananów należy wyrzucić.
Nawóz ze skorupek jaj
Domowy nawóz do ogórków przygotowany ze skorupek ugotowanych jaj bardzo dobrze sprawdzi się w ogródku, ponieważ jest niezwykle bogaty w wapń. Po zjedzeniu jajek, skorupki należy zbierać do słoja, a nie wyrzucać do kosza na śmieci. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości wystarczy je pokruszyć i zalać wodą, odstawiając całość na około 2 tygodnie. Po upływie wskazanego czasu roztwór nadaje się do użycia jako nawóz – umieszcza się go bezpośrednio w glebie pod sadzonkami ogórków.
Nawożenie ogórków – czy jest potrzebne?
Ogórki do prawidłowego wzrastania i owocowania potrzebują wielu różnych składników odżywczych, zwłaszcza minerałów. Wiele rodzajów gleb nie zawiera odpowiedniej ilości tych składników, dlatego to człowiek musi się postarać o wzbogacenie ziemi. Jest to możliwe właśnie przy użyciu nawozów. Innymi słowy, chcąc mieć piękne, smaczne i kształtne ogórki, należy systematycznie je nawozić. Decydując się na domowe nawozy, najlepiej korzystać z kilku różnych, ponieważ różnią się one między sobą składem.
Na smak ogórków ogromny wpływ ma zarówno nawożenie, jak i właściwe podlewanie. Woda jest niezbędna do procesu fotosyntezy. Jeśli więc ogórki mają wody za mało albo za dużo, ich owoce prawdopodobnie będą niesmaczne (mogą gorzknieć). Poza tym będą mieć charakterystyczne puste komory w środku.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Grzebisz W., Nawożenie roślin uprawnych, Wydawnictwo PWRiL, 2015.
Zostaw komentarz