Efekt jo-jo to przybieranie na wadze tuż po odbyciu diety odchudzającej. Zjawisko to może pojawiać się wiele razy i być jednocześnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jak więc sprawić aby po zgubieniu zbędnych kilogramów uniknąć ponownego przytycia?
Czym jest efekt jo-jo?
Efekt jo-jo to gwałtowne wahanie masy ciała, które wywołane jest intensywnym odchudzaniem. Z efektem jo-jo mamy do czynienia gdy na przełomie 5 miesięcy od zakończenia diety osoba zwiększa swoją masę ciała o 10% względem tego jaki poziom osiągnęła.
Przyczyny pojawiania się efektu jo-jo
Głównym powodem, dla którego dochodzi do efektu jo-jo jest brak konsekwencji osób podejmujących decyzję o odchudzaniu. Po zakończeniu diety wiele osób bardzo często wraca do codziennych (starych) nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia. Te dwa czynniki oraz przebywanie na „głodówce” przez pewien okres czasu sprawia, że organizm daje sygnał do gromadzenia zapasów na kolejną taką sytuację.
Skutkiem tego jest efekt odwrotny do zamierzonego, a więc zwiększenie masy ciała, w niektórych przypadkach nawet przekraczający wagę wyjściową.
Równie częstym powodem powstawania efektu jo-jo jest brak ruchu oraz jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Ponadto zjawisko to często uwarunkowane jest stresem, ponieważ emocje z nim związane pobudzają chęć podjadania.
Jak uniknąć efektu jo-jo?
Aby uniknąć efektu jo-jo, a co za tym idzie naprzemiennego chudnięcia i przybierania na wadze, należy ściśle trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim warto wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe i aktywnie korzystać z nich każdego dnia. Następnie należy pamiętać i dbać o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia. Prowadzenie zdrowej diety oraz włączanie aktywności fizycznej wspiera metabolizm organizmu, a co za tym idzie pozwala utrzymać odpowiednią wagę ciała.
Cenną wskazówką jest również to, aby wprowadzić dobrze zbilansowaną dietę do codziennego menu, a podczas odchudzania stopniowo wyprowadzać organizm z diety redukcyjnej w taki sposób aby zarówno organizm jak i układ metaboliczny mogły przyzwyczaić się do nowych zmian.
Dodatkowo:
- nie należy stosować głodówek;
- nie zaleca się ograniczać kaloryczności posiłków więcej niż o 10% miesięcznie;
- warto unikać diet jednoskładnikowych;
- podczas odchudzania warto wykonywać badania kontrolne.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz