Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 marca 2022

Ginkgo Biloba - skuteczność przy demencjiBadania wykazały, że Ginkgo Biloba (miłorząb dwuklapowy) jest skuteczny przy leczeniu demencji. Jego spożycie wykazuje jednak także szereg innych właściwości. Specjalny ekstrakt odnawia mitochondrialne funkcje i utrzymuje odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne komórki.

Ginkgo Biloba przy demencji

Działanie specjalnego ekstraktu Ginkgo Biloba Egb 761 zostało potwierdzone w licznych badaniach naukowych. Mocą decyzji sądu najwyższego skreślenie preparatów Ginkgo z listy środków leczniczych zostało anulowane jako sprzeczne z konstytucją. Dlatego też od 1 stycznia  2004 mogą one być znowu przepisywane jako środki refundowane przez kasy chorych.

Liczne recenzowane badania potwierdzają klinicznie ważne działania ekstraktu Ginkgo biloba Egb 761. Z powodu tych naukowych badań, sąd najwyższy podjął wyżej wspomnianą decyzję, orzekł, że wykreślenie preparatów Ginkgo z rejestru środków leczniczych było sprzeczne z prawem. W związku z tym, od 1 stycznia 2004 preparaty Ginkgo takie jak tabletki Tebofortan® 40mg, drażetki Tebonin® retard i krople Tebofortan® 4% mogą być znowu przepisywane jako leki refundowane przez kasę chorych. W Austrii około 100 000 ludzi cierpi na choroby demencyjne. Najczęstsze przypadki to demencja spowodowana chorobą Alzheimera (DAT), następnie demencja typu naczyniowego (MID) oraz formy mieszane. Z powodu zwiększającego się udziału starszych ludzi w społeczeństwach Europy Środkowej, szacuje się kolejny wzrost zachorowań na choroby demencyjne.

Rozproszone badania uwzględniające grupę placebo dały chorym na choroby demencyjne w ostatnich latach nadzieję. Wykazały bowiem, że grupy badane zażywające ekstrakt Ginkgo biloba EGb 761 odnotowały jego pozytywny wpływ. Ekstrakt jest uzyskiwany w zestandaryzowanym, wielostopniowym procesie z liści drzewa Ginkgo.

Zobacz również: Ginkgo Biloba – czego jeszcze nie wiesz?

Badania z efektem placebo

W klasycznym badaniu on the Severity of cognitive Impairment on the Effect of Ginkgo biloba Extract EGB 761 in Alzheimer`s Disease“ (Neuropsychobiology 45, 2002, 19-26) autorstwa Le Bars i współpracowników przez rok leczono 236 chorych na demencję opatentowanym ekstraktem Ginkgo lub środkiem placebo. U pacjentów z lekką bądź średnią demencją znacznie poprawiły się, dzięki Ginkgo terapii, wydajność pamięci i funkcje socjalne. U pacjentów chorych na ciężką demencję zauważono stabilizację wydajności pamięciowej. Natomiast w grupie placebo demencja szybko się pogłębiła.

Chorzy na demencje dłużej i łatwiej pielęgnowani w domu

Doz. Dr. Ralf Ihl, z Rheinklinik Düsseldorf, jest zachwycony preparatami Ginkgo, które umożliwiają dłuższą i lżejszą opiekę w domu nad chorymi na demencję. Skuteczność ekstraktu opiera się między innymi na:

  • polepszeniu ukrwienia;
  • polepszeniu przepływu krwi;
  • ochronie tkanek i organów przed uszkodzeniami.

Udowodniona efektywność specjalnego ekstraktu z Ginkgo biloba EGb 761 zmusiła w listopadzie 1999 roku światową organizację zdrowia WHO do przyjęcia tej substancji do klasyfikacji ATC jako lek przeciwko demencji. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań, opatentowany ekstrakt z Ginkgo biloba poprawia także znacznie zdolności motoryczne u dorosłych nie chorujących na demencję. Także we Francji przeprowadzono badania przez EPIDOS Sandrine Andrieu i współpracowników (Journal of Gerontology 2003). Udowodniono, że EGb 761 odgrywa ważną rolę w profilaktyce demencyjnej choroby Alzheimera.

Badania na kobietach

Pierwotnym celem badania „Epidemiologie of Osteoporosis” było zbadanie czynników ryzyka złamań kości udowych u starszych kobiet. Rozległe pomiary danych pozwoliły na analizę rozwoju demencji przy chorobie Alzheimera. Badanie obejmowała 7598 kobiet w wieku co najmniej 75 lat.

Uderzające było to, że kobiety z demencją znacznie rzadziej zażywały leki kategorii C4A, niż kobiety, które zachowały pełną, kognitywną sprawność. Kategoria C4A obejmuje we Francji specjalny ekstrakt Ginkgo biloba i nootropiki wspomagające ukrwienie. Po wieloletniej, intensywnej pracy, badaczom farmakologicznym udało się trafić na trop zasady działania Ekstraktu z Gingko (EGb 761). Na kongresie niemieckiego Związku psychiatrii, psychoterapii i leczenia chorób nerwowych w 2003 roku w Berlinie ogłoszono, że Ginkgo biloba zapobiega zniszczeniu mitochondriów – dostawców energii do komórek. Nawet w miejscach uszkodzonych, ekstrakt powoduje odbudowę mitochondrialnych funkcji i regulację dostarczania energii do komórek. Ponadto pozytywny wpływ ekstraktu na chorych na Alzheimera daje się wytłumaczyć chroniącą funkcją mitochondriów.

W kontrolowanym, podwójnym badaniu P. Fiesa i Angeliki Dienel udowodniona została terapeutyczna skuteczność EGb 761 u 99 pacjentów z ograniczoną zdolnością widzenia wywołaną starczą chorobą AMD. W efekcie, już po czterech tygodniach w obydwu grupach stosujących EGb 761 zaobserwowano wyraźne polepszenie wzroku. Było ono jeszcze większe w grupie stosującej większą dawkę specyfiku. Wynik ten potwierdza, że przy chorobie AMD lub przy ograniczonej widoczności wywołanej innymi czynnikami, terapia EGb 761 jest sensownym rozwiązaniem. W monocentrycznym, randomizacyjnym, podwójnym badaniu uwzględniającym efekt placebo (Publikacja: „Fortschritte der Medizin”1998) autorstwa I. Blume i współpracowników, na 40 pacjentach z Claudicatio intermittens, udowodniono, że stosowanie ekstraktu Ginkgo biloba EGb 761, zawartego w specyfikach: Tebofortan® i Tebonin®, o 50% wydłuża bezbolesną drogę, jaką mogą przebyć osoby z chorobą wieńcową w stadium IIb wg. Fontanie.

Demencja

Działanie ekstraktu Ginkgo biloba daje się wytłumaczyć jego właściwością do ochrony mitochondriów. W rezultacie działanie specjalnego ekstraktu Gingko biloba EGb 761 obejmuje:

  • działania neuroochronne i ochronę błon;
  • poprawę procesu przemiany energii;
  • poprawę tolerancji na hipoksję organizmu;
  • ochronę przed skutkami niedokrwienia;
  • polepszenie płynności błon;
  • hamowanie apoptozy;
  • polepszenie centralnej neurotransmisji;
  • polepszenie sprawności pamięciowej i zdolności do uczenia się.

Z całą pewnością i pełnym przekonaniem można zatem stwierdzić, że omawiany produkt niezwykle skutecznie wpływa na zdrowie człowieka i funkcjonowanie jego układu nerwowego. Między innymi zmniejsza objawy demencji i poprawiając jakość życia osób chorych.

Zobacz również: Dieta na pamięć i koncentrację.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Guha A., Therapeutic Use of Ginkgo Biloba, 2005.
  2. Nowak A., Ocena właściwości antyoksydacyjnych liści Ginkgo biloba L. po zakończeniu wegetacji, Pomeranian Journal of Life Sciences, 1/2017.
  3. Kalisz O., Wolski T., Gerkowicz M., Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba) i jego preparaty w terapii zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego, Annales Universitatis Mariae Curiae-Skłodowska, 2/2006.
  4. Bodalski T., Karłowicz-Bodalska K., Ginkgo Biloba L. – miłorząb dwuklapowy (chemizm i działanie biologiczne), Postępy Fitoterapii, 4/2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami