Resekcja płuc to zabieg chirurgiczny wykonywany celem usunięcia uszkodzonych lub zajętych chorobą części płuc, najczęściej ich miąższu. Istnieje kilka zabiegów w tym zakresie – przeważnie jest to lobektomia, pulmonektomia lub resekcja klinowa. Takie postępowanie jest ostatecznością w procesie terapeutycznym, niejednokrotnie pozwalając pacjentowi przeżyć, jeśli inne metody zawiodą.
Spis treści
Resekcja płuca – na czym polega?
Resekcja płuc odbywa się w znieczuleniu ogólnym i jest zabiegiem skomplikowanym, wymagającym zaintubowania pacjenta i wprowadzenia drenu do klatki piersiowej. Dokładny jego przebieg zależy od rodzaju operacji, która ma być wykonana. Pulmonektomia polega na wycięciu płuca najczęściej z powodu toczącego się w nim procesu nowotworowego lub powikłań gruźlicy. Jednocześnie usuwa się okoliczną zdrową tkankę i pobliskie węzły chłonne. Jeśli pojawi się konieczność wycięcia dwóch płatów płucnych, mówi się o bilobektomii. Z kolei lobektomia to zabieg polegający na wycięciu płata płuc wraz z otaczającą zdrową tkanką. Najbardziej oszczędzającym zabiegiem jest resekcja klinowa, polegająca na usunięciu jedynie małej części płuca.
Płuca człowieka składają się z 5 płatów – 3 po prawej stronie i 2 po lewej. Dlatego wycięcie któregokolwiek płata musi być poprzedzone wnikliwą diagnostyką. Przeprowadza się szczegółowe badania krwi, RTG klatki piersiowej oraz tomografię komputerową. Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję o kwalifikacji pacjenta do operacji oraz ustala kroki, które będą podejmowane podczas zabiegu.
Resekcja płuca – powikłania
Poważne powikłania pooperacyjne w przebiegu resekcji płuc to przede wszystkim: niedodma, zapalenie płuc, odma opłucnowa, niewydolność oddechowa. British Thoracic Society ustaliło próg śmiertelności pooperacyjnej na poziomie do 8%. Wspomniane powikłania w znacznym stopniu wpływają na śmiertelność oraz chorobowość pacjentów po zabiegach torakochirurgicznych.
Resekcja płuca – wskazania lekarskie
Leczenie operacyjne pozostaje jedynym sposobem postępowania dającym szansę wyleczenia chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP). Ponadto wskazaniami do operacji są:
- złośliwy nowotwór opłucnej (międzybłoniak);
- każdy rodzaj raka płuc;
- uszkodzenie płuc wskutek gruźlicy lub innych chorób przewlekłych tego narządu;
- wrodzone anomalie płuc, np. rozedma płuc.
Podczas resekcji płuc wykonuje się nierzadko przeszczep płuc, aby zachować u pacjenta prawidłową czynność układu oddechowego.
Resekcja płuca – rehabilitacja
Pacjenci po resekcji płuc wymagają rehabilitacji pulmonologicznej już od pierwszych dni. Początkowo ma na celu zwiększenie pewności siebie podczas głębokiego oddychania oraz przeciwdziałanie powikłaniom związanym z operacją, następnie zaś wdraża się różnego rodzaju bardziej skomplikowane ćwiczenia oddechowe. Nie bez znaczenia pozostaje mobilizacja blizny po operacji. Niekiedy wykonywane techniki czy ćwiczenia są dla pacjenta bolesne, wówczas można podać mu leki przeciwbólowe.
Życie po resekcji płuca
Resekcja płuc znacząco wpływa na jakość życia pacjenta. Mimo tego jest ona zabiegiem ratującym życie, dlatego przeważnie nie ma wątpliwości przed podjęciem decyzji kwalifikacyjnej. Pacjent musi pamiętać o:
- całkowitej rezygnacji z palenia papierosów;
- przestrzeganiu zdrowej i zbilansowanej diety;
- unikaniu dźwigania ciężarów w pierwszych etapach po operacji;
- unikaniu zbyt intensywnej aktywności fizycznej, przekraczającej próg wydolności tlenowej (co ma miejsce np. podczas interwałów);
- uczęszczaniu na rehabilitację oddechową nawet przez kilka miesięcy od dnia operacji.
Życie i poziom aktywności po resekcji płuc zależą głównie od zastosowanej metody. Jeśli usunięcie dotyczy wyłącznie części płuca, pacjent może być bardziej aktywny fizycznie. Jeśli natomiast chirurg usunie całe płuco, mogą pojawiać się trudności w oddychaniu podczas większej aktywności fizycznej, pacjent ma do dyspozycji bowiem tylko jedno płuco, co znacznie zmniejsza powierzchnię oddechową. W wielu przypadkach jednak pacjenci mogą powrócić do aktywności zawodowej czy wykonywać obowiązki domowe, a nawet pozostawać umiarkowanie aktywnymi fizycznie. Oczywiście przy jednoczesnym przestrzeganiu zaleceń lekarza.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kowalewski J., Dancewicz M., Rak płuca: leczenie operacyjne chorych z ograniczoną rezerwą oddechową, Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska, 5/2008.
- Langfort R., Krzakowski M., Kowalski D., Krenke R., Orłowski T., Rzyman W., Wasąg B., Stanowisko ekspertów dotyczące leczenia uzupełniającego ozymertynibem chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca po radykalnej resekcji nowotworu, Nowotwory, 3/2023.
- Zieliński M., Torakochirurgia. Podręcznik technik operacyjnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
Zostaw komentarz