Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 września 2024

Rękoczyn HeimlichaRękoczyn Heimlicha (inaczej: manewr Heimlicha, chwyt Heimlicha) jest czynnością ratunkową wykonywaną w momencie zadławienia. To podstawowa czynność, którą powinien znać każdy człowiek – nigdy nie wiadomo, kiedy jej znajomość może się przydać i będzie ona czynnikiem decydującym o uratowaniu życia drugiej osobie.

Zadławienie – czym jest?

Zadławienie to inaczej aspiracja ciała obcego do dróg oddechowych, która może prowadzić do ich całkowitej niedrożności, czego najpoważniejszą konsekwencją bywa uduszenie się poszkodowanego. To stan bezpośredniego zagrożenia życia. U osób dorosłych najczęściej dochodzi do niego podczas jedzenia, natomiast w przypadku dzieci zadławienie bywa efektem połknięcia drobnego przedmiotu, włożonego przypadkowo podczas zabawy do ust. U osoby dławiącej się zaobserwować można nagły kaszel i głośny, dźwięczny świst w trakcie wdechu. Typowe jest też zaczerwienienie, a później zasinienie twarzy.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu

Algorytm pierwszej pomocy w przypadku zadławienia powinien być znany każdemu człowiekowi. Jeśli osoba poszkodowana jeszcze oddycha i jest świadoma, nakazujemy jej wzbudzić w sobie energiczny kaszel, a w jego trakcie 5-krotnie uderzamy ręką złożoną w łódeczkę w jej okolicę międzyłopatkową. Po każdym uderzeniu należy sprawdzić, czy ciało obce nie przemieściło się już do jamy ustnej – wówczas osoba poszkodowana powinna je wypluć. Jeśli takie postępowanie jest nieskuteczne, wykonuje się rękoczyn Heimlicha.

Na czym polega rękoczyn Heimlicha?

Aby wykonać rękoczyn Heimlicha, należy stanąć za poszkodowanym z tyłu, a następnie nakazać mu pochylenie się ku przodowi. W tym momencie obejmujemy go oburącz tak, aby zaciśniętą w pięść dłoń ułożyć w okolicy nadbrzusza, tuż poniżej wyrostka mieczykowatego mostka. Drugą dłonią obejmujemy zaciśniętą pięść i uciskamy energicznymi ruchami nadbrzusze ku górze i do siebie, aby wywrzeć odpowiednie ciśnienie umożliwiające zalegającemu w drogach oddechowych przedmiotowi przesunięcie się w stronę jamy ustnej.

A co zrobić, jeśli osoba poszkodowana straciła już przytomność i nie może stać o własnych siłach, aby wykonanie rękoczynu było możliwe? Wówczas należy ułożyć ją tak, aby leżała na plecach, a następnie klęknąć nad nią i uciskać nadbrzusze w taki sposób, by kierunek ucisku wykonanego obiema rękami przebiegał ku górze – do przepony i kręgosłupa.

Rękoczyn Heimlicha – zalecenia ogólne

Wykonując rękoczyn Heimlicha należy pamiętać, że:

  • wykonuje się go dopiero od 1. roku życia – w przypadku niemowląt kładziemy je na brzuchu na własnym przedramieniu z głową lekko skierowaną ku dołowi, po czym energicznie uderzamy w okolicę międzyłopatkową kłębem kciuka;
  • bez względu na wiek osoby poszkodowanej, między kolejnymi uderzeniami lub uciśnięciami należy sprawdzać, czy zalegający przedmiot przesunął się już w kierunku jamy ustnej;
  • brak efektów po zakończeniu rękoczynu Heimlicha jest wskazaniem do jak najszybszego wezwania pogotowia ratunkowego, ponieważ zadławienie jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Manewr Heimlicha u niektórych osób może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych jamy brzusznej, dlatego należy zdecydować się na niego dopiero wtedy, gdy inne potencjalne metody zawodzą (np. opukiwanie po plecach).

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przygoda D., Mandera M., Stępień T., Myrcik D., Pierwsza pomoc w wybranych stanach szczególnych.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami