Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 września 2024

Rękoczyn EsmarchaRękoczyn Esmarcha (ang. Esmarch maneuver, Triple Airway manoeuvre) to czynność z zakresu pierwszej pomocy, wykonywana celem udrożnienia górnych dróg oddechowych u osób poszkodowanych, np. po wypadkach samochodowych (choć nie tylko). Polega głównie na wysunięciu żuchwy ku przodowi, czego efektem jest poszerzenie światła gardła i krtani.

Rękoczyn Esmarcha – zastosowanie

Urazy stanowią poważny problem współczesnej cywilizacji, szczególnie że dotyczą osób młodych. Uważa się, że należą do grona najczęstszych przyczyn zgonów w przedziale wiekowym od 1. do 44. roku życia. Co ważne, wielu następstw urazów można by uniknąć, stosując odpowiednie postępowanie ratownicze. Właśnie dlatego każda osoba powinna znać m.in. ułożenie boczne bezpieczne, manewr Heimlicha czy rękoczyn Esmarcha. Nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może się przydać i kiedy może uratować życie innego człowieka.

Podstawowe zastosowanie rękoczynu Esmarcha dotyczy udrażniania górnych dróg oddechowych, co ma miejsce np. po podtopieniu, upadku z wysokości, wypadku komunikacyjnym czy dowolnym innym urazie, w przebiegu którego obserwuje się zahamowanie oddechu. Przy urazie zawsze należy upewnić się, że w jamie ustnej i gardle poszkodowanego nie znajdują się ciała obce lub wymiociny – jeśli tak, należy je usunąć, aby nie przemieściły się dalej, do dróg oddechowych. Manewr Esmarcha jest szczególnie przydatny u pacjentów z krótką szyją lub sztywnym odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

Manewr Esmarcha – na czym polega?

Podczas wykonywania rękoczynu Esmarcha należy odgiąć głowę osoby poszkodowanej do tyłu i przesunąć własnymi dłońmi jego żuchwę do przodu w taki sposób, by zęby dolne (o ile pacjent je ma) znalazły się przed zębami górnymi. W dalszej kolejności żuchwa jest przyciskana w tej pozycji do szczęki, przy utrzymanej pozycji odgięcia głowy do tyłu. Manewru nie można wykonać, jeśli istnieje podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa szyjnego. Wówczas wykonuje się zmodyfikowany rękoczyn Esmarcha, a więc wyłącznie wysunięcie żuchwy ku przodowi, bez jednoczesnego odgięcia głowy do tyłu.

W dalszej kolejności należy zadzwonić po pogotowie ratunkowe, aby specjaliści mogli przejąć akcję ratunkową w pełni profesjonalny sposób. Jeśli to możliwe, w trakcie samodzielnego udzielania pierwszej pomocy należy poprosić innego świadka zdarzenia o wykonanie telefonu do służb ratunkowych, aby nie tracić na to czasu. Nierzadko u osób poszkodowanych liczy się każda minuta.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kluj P., Gaszyński T., Porównanie skuteczności intubacji dotchawiczej wykonywanej za pomocą intubacyjnej maski krtaniowej (LMA Fastrach) oraz laryngoskopu Macintosh u manekina z symulowanym urazem odcinka szyjnego kręgosłupa, Anestezjologia i Ratownictwo 2019; 13: 89-96.
  2. Goniewicz M., Pierwsza pomoc, Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami