Aktualizacja: 23 października 2023
Obliteracja to pojęcie o wielu znaczeniach, nie tylko medycznych. W medycynie najczęściej pojęcie to wykorzystuje się w odniesieniu do leczenia żylaków (zabieg polegający na kontrolowanym zamknięciu ich światła) lub do jamy zębowej, która może ulec zwapnieniu (obliteracji).
Spis treści
Obliteracja – co to jest?
Pojęcie „obliteracja” ma wiele definicji. Mianem tym określa się:
- wrodzoną niedrożność lub zarośnięcie naczyń krwionośnych;
- patologiczne zamknięcie fizjologicznego przewodu, który powinien zachować otwarte światło;
- wymazanie lub zatarcie napisów, np. historycznych, czego przyczyną jest upływ czasu, a efektem nieczytelność.
Popularnością cieszą się również tzw. środki obliterujące, których celem jest uzyskanie efektu zarośnięcia naczyń lub przewodów ciała.
Obliteracja żylaków
Obliteracja żylaków nazywana jest również skleroterapią, którą zawsze poprzedza rzetelna ocena układu żył głębokich oraz powierzchownych. Najważniejszą rolę odgrywa obecnie badanie ultrasonograficzne z kolorowym Dopplerem. Zabieg polega na iniekcji środka farmakologicznego bezpośrednio do naczynia, czego konsekwencją jest obkurczenie i zasklepienie uszkodzonych naczyń. Pacjent najczęściej znajduje się w pozycji horyzontalnej, przy kończynie dolnej z żylakami uniesionej powyżej serca, tak aby opróżnić żylaki z krwi (profilaktyka późniejszych skrzepów). Lek podaje się powoli, tak by nie spowodować pęknięcia ściany żylaka. Czynność nie powinna powodować dolegliwości bólowych.
Po zakończeniu wstrzykiwania leku kończynę dolną poddaje się kompresji, a więc owija specjalnymi bandażami od stopy w kierunku proksymalnym. Pierwsze efekty skleroterapii widać dopiero po około 2 tygodniach, jednak sam proces zamykania żył może trwać nawet do miesiąca. Zabieg jest wykonywany przeważnie przez chirurga naczyniowego. Istnieje możliwość wykonania go zarówno prywatne, jak i w ramach NFZ.
Zobacz również: Jak pozbyć się żylaków bez operacji?
Obliteracja jamy zęba
Obliteracja jest procesem zwapnienia jamy zęba, powstającym m.in.: w następstwie:
- nieprawidłowego funkcjonowania pirofosfatazy;
- obniżonej przepuszczalności naczyń włosowatych;
- zmniejszonego przepływu krwi, co w konsekwencji prowadzi do niekontrolowanej mineralizacji.
Proces odkładania związków mineralnych wzdłuż ścian kanałów korzeniowych zachodzi przez całe życie człowieka wskutek fizjologicznego starzenia się organizmu. Podczas rozwoju zęba powstaje zębina pierwotna, charakteryzująca się prawidłową, regularną budową z dużą liczbą szerokich kanalików. Po zakończonym rozwoju zęba następuje dalsze odkładanie zębiny, doprowadzające do spadku objętości komory i zwężenia kanałów korzeniowych. Powstaje wówczas tzw. zębina wtórna fizjologiczna. Proces ten przyspiesza po 40. roku życia.
Obliteracja może także nastąpić wskutek zadziałania bodźców zewnętrznych na odsłoniętą zębinę. Tworzy się zębina wtórna patologiczna, określana jako zębina obronna. Obejmuje mineralizację światła kanalików od strony miazgi i utworzenie warstwy zębiny przezroczystej, co można zaobserwować głównie u seniorów. Na drodze nadmiernej i niekontrolowanej apozycji zębiny wtórnej może dojść do całkowitej lub częściowej obliteracji jamy zęba. Obliteracja może też pojawić się w zębach ze zwichnięciami częściowymi, zębach wtłoczonych do zębodołu (intruzja) oraz po wstrząsie zęba. Szczególnym przypadkiem obliteracji są zębiniaki, nazywane również kamieniami zębowymi.
Leczenie obliteracji zęba
Leczenie zębów, w których doszło do całkowitej lub częściowej obliteracji systemu kanałów korzeniowych, jest jednym z trudniejszych zabiegów w endodoncji. Polega na udrażnianiu kanałów za pomocą narzędzi endodontycznych. Przeważnie są to pilniki ultradźwiękowe, które generują silne drgania i z ich pomocą rozbijają stwardniałe tkanki będące przyczyną obliteracji.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Olczak K., Kabacińska K., Pawlicka H., Obliteracje jamy zęba i sposoby postępowania, J Stoma, 70/2017.
- Bury K., Endowaskularna obliteracja przegrzaną parą wodną jako nowa minimalnie inwazyjna metoda w leczeniu niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, Gdańsk 2015.
- Sopińska K., Obliteracja jamy zęba, Stomatologia po Dyplomie, 3/2015.
Zostaw komentarz