Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 czerwca 2023

KraniotomiaKraniotomia to zabieg neurochirurgiczny polegający na utworzeniu w czaszce dużych otworów, aby dzięki nim można było przedostać się do tkanek mózgowia. Leczenie drogą kraniotomii jest procedurą skomplikowaną i obciążającą dla pacjenta, co więcej nie każdy szpital ją przeprowadza. Najczęściej celem kraniotomii jest ewakuacja krwiaków oraz zmniejszenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Kraniotomia – na czym polega

Zabieg kraniotomii poprzedza ogolenie włosów na głowie,  w zależności od szpitala jest to cała głowa lub jedynie określone miejsca na niej. Następnie pacjentowi podaje się znieczulenie ogólne, a po jego zadziałaniu nacina się powłoki czaszki. Lekarz odpreparuje płat skórno-mięśniowy oraz wykonuje kraniotomię właściwą. Kraniotomia polega na nacięciu kości czaszki i czasowym podniesieniu płata kostnego, co umożliwia dotarcie do guza. Rozmiar wykonanej kraniotomii dostosowany jest do wielkości guza. Usunięcie go przeważnie wymaga otwarcia opony twardej.

Z uwagi na bardzo skomplikowaną strukturę anatomiczną i czynnościową mózgu resekcja guza nie zawsze może być całkowita. W trakcie zabiegu neurochirurg kieruje się dobrem chorego, a głównym celem operacji jest zachowanie, w miarę możliwości, jak najlepszego stanu neurologicznego pacjenta.

Kraniotomia – rekonwalescencja

Po przejściu zabiegu kraniotomii konieczny jest długi odpoczynek i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Bezwzględnie zabronione jest spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz prowadzenie pojazdów mechanicznych. Operowane miejsce nie powinno być myte przez kilka kolejnych dni, aby rana mogła się zagoić. Zrastanie się odseparowywanego fragmentu kości z resztą czaszki trwa nawet kilka miesięcy do dwóch lat. To okres, w którym należy zachować ostrożność i uczęszczać na wizyty kontrolne. Z lekarzem należy konsultować każde niepokojące objawy, typu nagłe zawroty głowy, bóle głowy czy mroczki przed oczami pojawiające się bez konkretnego powodu. Po kraniotomii zaleca się rehabilitację neurologiczną.

Kraniotomia – wskazania

Najważniejsze cele kraniotomii:

  • ewakuacja krwiaków nadtwardówkowych i podtwardówkowych w dowolnej części mózgu;
  • zmniejszanie ciśnienia wewnątrzczaszkowego, powodującego ucisk delikatnych tkanek mózgu;
  • profilaktyka ponownego gromadzenia się krwi i kontrola miejsca krwawienia.

Do wskazań można więc zaliczyć:

  • krwiaki;
  • guzy mózgu, np. o charakterze nowotworowym;
  • implantacja urządzeń monitorujących ciśnienie śródczaszkowe lub wykorzystywanych do głębokiej stymulacji mózgu;
  • wodogłowie;
  • tętniaki mózgu.

Zazwyczaj jeśli tylko jest taka możliwość, lekarz podejmuje decyzję o leczeniu zachowawczym. Tak inwazyjna i skomplikowana operacja powinna być ostatecznością.

Przeciwwskazania do kraniotomii

Kraniotomia jest niebezpieczną operacją, obarczoną ryzykiem licznych powikłań. Z tego względu wyróżnia się wiele przeciwwskazań do jej wykonania. Najważniejszymi są:

Chyba że kraniotomia jest w powyższych przypadkach operacją ratującą życie. Każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie, w trakcie rozmowy ze specjalistą.

Powikłania po kraniotomii

Najczęstszymi powikłaniami po kraniotomii są wodniaki oraz krwiaki nadtwardówkowe czy podtwardówkowe. Zwykle nie wymagają kolejnej interwencji neurochirurgicznej. Innymi możliwymi powikłaniami są m.in. wodogłowie, stłuczenia mózgu czy krwawienia do pnia mózgu. Jeśli zabieg nie zostanie wykonany w sterylnym środowisku, wzrasta również ryzyko poważnych infekcji. Rokowania pacjenta zależą od doświadczenia chirurga, ale także od własnego stanu zdrowia, wieku, chorób współistniejących.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Karwacka M., Siemiński M., Nyka W., Krwiak nad- i podtwardówkowy, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2007.
  2. Jasielski P., Optymalne warunki kraniektomii odbarczającej w leczeniu chorych z urazami czaszkowo-mózgowymi, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie, Warszawa 2014.
  3. Fuller G., Lindsay K., Bone I., Neurologia i neurochirurgia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami