Aktualizacja: 16 kwietnia 2021
Spirulina jest niezwykle korzystnie działającą algą, zaś mango to jeden z najbardziej popularnych owoców na świecie. Nie bez powodu takie połączenie polecane jest przez specjalistów. Zawiera wiele niezbędnych witamin i minerałów wpływających bardzo korzystnie na zdrowie. Pijąc koktajl z mango w łatwy i szybki sposób dostarczamy organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Sok z mango jest doskonałym źródłem witaminy A, B, C, E, K, żelaza, fosforu, wapnia, potasu, kwasu foliowego, niacyny, selenu, magnezu, manganu i kwasu galusowego.
Spis treści
Koktajl z mango – same zalety
Sok z mango jest bardzo ważny dla układu krążenia. Wysoka zawartość beta-karotenu pomaga w zapobieganiu miażdżycy i innych powikłań serca. Mango jest również bogate w potas, który wspomaga pracę mięśni, serca i układu nerwowego. Połączenie magnezu i potasu znajdującym się w mango służą do łagodzenia stresu, zmniejszania problemów związanych z zaparciami, a także skurczami mięśniowymi. Co bardzo ważne, mango wykazuje również pozytywne działanie we wspomaganiu leczenia chorób wątroby pomagając przy tym w problemach z trawieniem i kwasowością żołądka
Witamina A i C, które znajdują się w mango są niezbędne dla zdrowych oczu, zębów i skóry. Mają one pozytywne działanie w leczeniu przeziębienia, grypy oraz gorączki. Witaminy te są niezbędne w procesie gojenia się ran, jak również do utrzymania zdrowych kości czy chrząstek stawowych, a także utrzymania odpowiednio funkcjonującego systemu immunologicznego. Picie soku z mango wspiera układ odpornościowy poprzez stymulowanie białych krwinek, jak również pomaga usunąć szkodliwe substancje z organizmu.
Mango jest również doskonałym źródłem żelaza. Żelazo jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ pomaga w produkcji czerwonych krwinek, które transportują tlen w naszym ciele. Ponadto dieta bogata w żelazo zapobiega niedokrwistości. Koktajl z mango jest również korzystne wpływa na pamięć i koncentrację.
Spirulina z mango – idealne połączenie
To tylko niektóre z bogactw ukryte w mango. Dodanie algi Spirulina spowoduje, że otrzymamy pożywny koktajl, a jednocześnie bardzo energetyczny, ponieważ uzupełnione zostaną braki w witaminy, minerały (w tym pierwiastki śladowe), a także niezbędne aminokwasy do prawidłowego funkcjonowania układów organizmu. Spirulina zawiera w swoim składzie ponad 4 000 składników odżywczych. Jest to idealne, naturalne źródło 10 endogennych, a także 8 egzogennych aminokwasów (takich, które nasz organizm nie jest w stanie samemu wytworzyć i muszą być dostarczane z pożywieniem), wysokiego poziomu kwasu gamma-linolenowego (GLA), kwasu linolowego, kwasu arachidonowego, kwasów nukleinowych DNA i RNA, beta-karotenu, kompleksu witamin z grupy B, fosforu, wapnia oraz żelaza. Jest ona bardzo bogata w fikocyjaniny, jak również w chlorofil.
Spirulina i mango w koktajlu – sposób przygotowania
Przygotowanie koktajlu ze Spiruliny i mango jest niezwykle proste. Wystarczy, że zmiksujemy:
- Spirulina w proszku (1-10 gram, najlepiej 5 g = 1 łyżeczka od herbaty);
- 1 mango pokrojone na kawałki;
- jogurt naturalny (100 ml);
- wodę mineralną (w celu zmniejszenia gęstości powstałego koktajlu).
Aby urozmaicić smak możemy dodać jeszcze, w zależności od upodobań:
- 1 banan;
- jarmuż;
- szpinak;
- mleko kokosowe, mleko sojowe (zamiast jogurtu);
- jagody;
- truskawki
i inne owoce czy warzywa.
Podsumowanie
Codzienne spożywanie różnorodnie przygotowanych koktajli ze Spiruliną, mango, szpinakiem, jagodami i innymi wartościowymi składnikami z pewnością doda nam energii na cały dzień. Dodatkowo sprawi, że będziemy dłużej czuli sytość, a co za tym idzie, nie będziemy musieli podjadać. To wpłynie pozytywnie nie tylko na zredukowanie kilogramów, ale również uregulowana zostanie praca metabolizmu, dzięki czemu będziemy czuli się po prostu dobrze.
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Karkos P., Leong S., Karkos C., Sivaji N., Assimakopoulos D. Spirulina in Clinical Practice: Evidence-Based Human Applications, Evid Based Complement Alternat Med, 2011.
- Singh V., Musthafa M., Waly M., Mango (MangiferaInfica Linn) and its Health Benefits, Nova Science Publishers 2012.
- Jung F., Kruger-Genge A., Spirulina platensis, a super food?, Journal of Cellular Biotechnology, 5/2019.
- Grosshahauer S., Kraemer K., Somoza V., The True Value of Spirulina, J Agric Food Chem, 8/2020
Uwielbiam koktajle z mango, ale ze spiruliną jeszcze nie łączyłam.
Uwielbiam koktajle i smoothie , a do tego dodana spirulina mmm pyszne. Mango, banan, kiwi, różne owoce i spirulina to jest to czego nasz organizm potrzebuje 🙂 jeszcze chciałabym spróbować lody ze spiruliną 🙂