Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 września 2022

Lubczyk ogrodowy - właściwości lecznicze i zastosowanieLubczyk ogrodowy swą popularność zawdzięcza szerokim właściwościom leczniczym i zastosowaniu. Znany był już w średniowieczu. Według dawnych wierzeń lubczyk uznawany był za afrodyzjak, który miał przynosić szczęście w miłości. Poznajmy dokładnie działanie i zastosowanie lubczyku ogrodowego.

Lubczyk – charakterystyka

Lubczyk należy do roślin wieloletnich. Charakteryzuje się dość specyficznym wyglądem swoich liści, które są koloru ciemnozielonego. Posiadają pierzastą, błyszczącą się strukturę. Z racji ich dużego podobieństwa, liście lubczyku często myli się z liśćmi selera. Do Polski przybył aż z obecnych terenów Iranu i Afganistanu. Kwitnie latem, od czerwca do sierpnia.

Lubczyk – właściwości

Lubczyk przede wszystkim wykazuje właściwości moczopędne. Wspomaga więc pracę nerek oraz pomocny jest w nieżycie dróg moczowych. Dzięki takiemu działaniu wpływa na naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn. Zawarta w lubczyku kumaryna wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Z kolei fitosterole (sterole roślinne), które wchodzą w skład tej rośliny, biorą udział w profilaktyce przeciwmiażdżycowej całego organizmu. Dodawany do dań wzbogaca smak potraw, wspomaga procesy trawienne, a także zatrzymuje fermentację pokarmu w jelitach. Z tego też względu poleca się dodawanie go do dań ciężkostrawnych.

Dodatkowo lubczyk zwiększa wydolność fizyczną oraz umysłową. Działa też wykrztuśnie. Z tego względu często wykonuje się z niego domowy środek na suchy kaszel. Lubczyk uznaje się również za afrodyzjak. Zwiększa bowiem pożądanie oraz według wierzeń gwarantuje szczęście w miłości. W swoim składzie zawiera olejki eteryczne wpływające na wzrost ukrwienia narządów płciowych.

Lubczyk – zastosowanie

To cenne zioło znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni.

Lubczyk w kuchni

Świeże lub suszone liście lubczyku stanowią doskonałą przyprawę oraz dekorację wielu zup np. rosołu oraz dań głównych (zwłaszcza tych z dodatkiem fasolki, groszku czy ziemniaków). Bardzo dobrze sprawdza się również w daniach na bazie ryb. Może stanowić dodatek do sosów oraz sałatek. Często dodaje się go do twarożku oraz masła ziołowego. W angielskiej kuchni lubczyk wykorzystuje się do pieczenia chleba oraz ciast. Ze względu na dość intensywny smak oraz zapach zaleca się stosowanie lubczyku w ograniczonych ilościach.

Lubczyk w kosmetyce

W kosmetyce znalazł dwa główne zastosowania:

  • jako dodatek olejków do kąpieli;
  • jako składnik perfum.

Bywa jednak, że z liście służą do przyrządzania domowych kosmetyków. Udowodniono, że domowe kosmetyki z jego dodatkiem zmniejszają objawy trądziku i łuszczycy, poprawiając ogólną kondycję skóry.

Lubczyk w ziołolecznictwie

Ze względu na zawartość olejków eterycznych, kumaryny, fitosteroli, polifenoli, kwasów organicznych stosuje się go w schorzeniach dróg moczowych, górnych dróg oddechowych oraz w niewydolności nerek. Napar z lubczyku potrafi zmniejszyć bóle menstruacyjne, pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz reguluje pracę układu pokarmowego.

Lubczyk – przeciwwskazania

Lubczyku powinny unikać:

  • osoby z chorobami nerek;
  • osoby z chorobami serca;
  • kobiety w ciąży;
  • matki karmiące piersią;
  • kobiety z zaburzeniami menstruacji.

Uwaga ! Lubczyk stosowany w dużych ilościach może prowadzić do pobudzenia menstruacji oraz wywołać poronienie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Książkiewicz T., Ziołolecznictwo Ojców Bonifratów, Wydawnictwo RYTM, Warszawa 2000.
  2. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
  3. Polak R., Krzykowski A., Rudy S., Biernacka B., Dziki D., Analiza kinetyki sublimacyjnego suszenia liści lubczyku ogrodowego, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 591/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami