Aktualizacja: 11 lipca 2022
Herbata z lipy to napój, który sprawdza się przy wielu dolegliwościach. Działa przede wszystkim przeciwzapalnie, a także pomocna jest w leczeniu przeziębień i stanów gorączkowych. Choćby z tego względu każdy z nas powinien ją posiadać w domowej apteczne. W naszym kraju lipa występuje w dwóch gatunkach. Oba charakteryzują się przede wszystkim długim życiem, właściwościami leczniczymi oraz wcale niemałymi rozmiarami, ponieważ ich wysokość sięga nawet 40 metrów. Jakie właściwości wykazuje lipa?
Spis treści
Jakie właściwości lecznicze wykazuje herbata z lipy?
Lipa jako roślina ziołowa zawiera barwniki tzw. flawonoidy, które wykazują właściwości rozkurczowe, a także wzmacniają naczynia krwionośne. Lipa to także źródło witaminy C i PP, kwasów organicznych, garbników, olejków eterycznych, działających rozkurczowo i uspokajająco. Roślina ta zawiera również śluzy, które stanowią barierę ochronną błony śluzowej np. gardła czy żołądka.
Lipa dla zdrowia
Właściwości herbaty z lipy znane są głównie z ich działania odkażającego, przeciwzapalnego i napotnego. Stosowana jest więc najczęściej podczas przeziębień, grypy, a także w stanach gorączkowych. Wykorzystywana jest również przy towarzyszącym kaszlu lub innych chorobach układu oddechowego.
Regularne spożywanie herbaty z lipy wpływa na organizm uspokajająco – obniża stres, napięcie nerwowe, jak również ułatwia zasypianie. Do jej właściwości należy także stymulacja wydzielania soków żołądkowych. Dodatkowo herbata z lipy wykazuje właściwości moczopędne. Dzięki temu usprawnia pracę nerek oraz powoduje naturalne oczyszczanie organizmu, usuwając z niego szkodliwe toksyny.
Oprócz wewnętrznego stosowania herbaty z lipy można używać jej także zewnętrznie jako okładów na skórę. Zaleca się korzystanie z niej w momencie, gdy na skórze występują otarcia, ukąszenia owadów lub podrażnienia. Wówczas należy przemywać te miejsca naparem z lipy. Herbata z lipy może być również stosowana w celach relaksacyjnych np. podczas wieczornych kąpieli, które nie tylko zadziałają na skórę, ale i na nasze samopoczucie.
Lipa dla urody
Spożywając napar czy herbatę z lipy nie tylko wpłyniemy na poprawę naszego stanu zdrowia, ale również na urodę. Herbata z lipy jest bardzo dobrym „kosmetykiem” w pielęgnacji skóry trądzikowej i suchej. Działa przeciwzapalnie i wycisza zmiany skórne, zmniejsza wydzielanie sebum skóry, a także działa nawilżająco. Ponadto wpływa na poprawę elastyczności skóry i łagodzi jej podrażnienia.
Lipa korzystnie wpływa także na włosy. Domowe płukanki wykonywane z naparu lipy doskonale sprawdzają się w przypadku włosów suchych i zniszczonych. Oprócz tego warto ją stosować w przypadku łupieżu oraz w świądzie owłosionej skóry głowy.
Recepta na napar z lipy
Do szklanki wsypujemy 1 łyżkę ususzonych kwiatów lipy. Następnie zalewamy je wrzącą wodą. Czekamy około 20 minut, aż woda naciągnie aromatem jej kwiatów. Do wykonanego naparu można dodać np. skok z malin lub miód. Wtedy herbata zyska więcej właściwości. Warto pamiętać, aby składników tych nie dodać do gorącej herbaty, mogą wówczas stracić swoje lecznicze działanie. Najlepiej zastosować je kiedy herbata trochę ostygnie.
Recepta na kąpiel z dodatkiem lipy
Garść kwiatów lipy i lawendy należy dokładnie ze sobą wymieszać. Następnie zalewamy je 2 litrami wrzącej wody, przykrywamy i czekamy około 30 minut. Po upływie tego czasu należy zioła odcedzić, a napar przelać do wanny. Kąpiel powinna trwać ok 20 minut. Po jej wykonaniu należy nie wycierać się mocno ręcznikiem, a delikatnie osuszyć. Okrywamy się ciepło i kładziemy do łóżka.
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Majewska M., Czeczot H., Flawonoidy w praktyce i terapii, Farmakologia Polska, 5/2009.
- Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
- Krajewska J., Właściwości lecznicze kwiatostanów lipy, Lek w Polsce, 10/2014.
Zostaw komentarz